Επέστρεψε στις νίκες ο Α.Ο Θήρας

Εύκολο έργο είχε στη Σαντορίνη ο Α.Ο Θήρας κόντρα στο Αίαντα Ευσόμου, καθώς οι γηπεδούχες, στο ματς της 15ης αγωνιστικής Α1 Γυναικών, που δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική, με “όπλα” τους σερβίς και επίθεση επικράτησαν με 3-0 (25-9, 25-14, 25-14) σετ του αντιπάλου τους και μπροστά σε περίπου 750 φίλους τους “διασκέδασαν” σε 65′ τις εντυπώσεις της τελευταίας ήττας από τον Ολυμπιακό.

Μετά λοιπόν την αρνητική παρένθεση με τις νταμπλούχες, που “έσπασαν” το νικηφόρο σερί 10 αγωνιστικών, το… γαϊτανάκι των επιτυχιών συνεχίστηκε σήμερα στη Σαντορίνη. Παρά τις απουσίες των τραυματιών Βίντοβιτς, Κιγιάκοβα, οι γηπεδούχες έδειξαν διατεθειμένες να ξεσπάσουν επί του ελλιπούς (απούσες Καλαγασίδου, Ξανθοπούλου, Τζιαρλή) αντιπάλου τους και με τη Γερμανίδα Μπρίνκμαν να δίνει σε ένα ακόμη ματς ρεσιτάλ σε σερβίς (10 άσοι) και επίθεση έφτασαν σε χρόνο d/t με 25-9 στην κατάκτηση του σετ , 1-0 σετ.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου, ανώτερη σε όλους τους τομείς προηγήθηκε 18-8 και απο κει και πέρα, παρά κάποια δείγματα αντίδρασης των φιλοξενούμενων προς το τέλος του σετ, ζευγάρωσε με συνοπτικές διαδικασίες τα κερδισμενα της σετ με 25-14.

Η μοναδική κόντρα που υπήρχε στο ματς ήταν στο τελευταίο σετ όταν ο Α.Ο Θήρας προηγήθηκε με 8-5, χάρις στη βελτιωμένη υποδοχή και άμυνα των φιλοξενούμενων, αλλά στη συνέχεια με ηγέτιδα τη Μπρίνκμαν, που τέλειωσε το ματς με 23 πόντους, “πάτησε γκάζι” και ακριβώς με το ίδιο σκορ του β’ σετ (25-14) έφτασε στο εύκολο τρίποντο με 3-0 σετ και στους 35 βαθμούς που διατηρούν τη Σαντορίνη στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Στους 15 πόντους αντίστοιχα παρέμεινε ο Αίαντας Ευσόμου, που χωρίς πάικτρια με διψήφιο αριθμό πόντων, προσπάθησε μόνο στο α’ σετ να αντισταθεί στις γηπεδούχες, σε ένα ματς που σίγουρα λόγω διαφοράς δυναμικότητας των ομάδων,  δεν είναι στη λίστα των “must win” παιχνιδιών του τεχνικού των φιλοξενούμενων, Ηλία Ζωλασταθιάδη.

Απόστολος Οικονόμου (προπονητής Α.Ο Θήρας): “Συγχαρητήρια στις κοπέλες, σε ένα ακόμη ματς έδειξαν χαρακτήρα και παρά την εξέλιξη του αγώνα ήταν σοβαρές μέχρι τέλους. Είμαι πολύ ευχαριστημένος για τη συνολική λειτουργία της ομάδας, γιατί θεωρώ πολύ σημαντικό να μπορούν να καλύπτουν οι αθλήτριες τα οποιαδήποτε κενά συναθλητριών τους και να μην φαίνονται οι απουσίες, όποιες κι αν είναι αυτές. Πανηγυρίζουμε τους τρεις βαθμούς της νίκης, αλλά πρέπει να ξεχάσουμε πολύ γρήγορα αυτό το ματς και να συνεχίσουμε…”

Ηλίας Ζωλασταθιάδης (Προπονητής Αίαντα Ευόσμου): “Ήταν μια πραγματική τραγωδία αυτό που είδα σήμερα. Αν συνεχίσουμε, δεν έχουμε καμία τύχη για να πετύχουμε τους στόχους μας”.

Τα σετ: 25-09, 25-14, 25-14

ΑΟ Θήρας (Οικονόμου): Γεωργιάδου 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Μπρίνκμαν 23 (12/26 επ., 10 άσοι, 1 μπλοκ, 33% υπ. – 33% άριστες), Οικονομίδου 8 (7/12 επ., 1 μπλοκ), Μουντάκη 5 (2/8 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 30% υπ. – 00% άριστες), Καραφουλίδου 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ), Βουβούλη -λ (50% υπ. – 36% άριστες) / Τσβέτκοβα.
Αίας Ευόσμου (Ζωλασταθιάδης): Κυριακίδου 7 (5/11 επ., 2 μπλοκ), Χρηστινίδου 1 (1 μπλοκ), Ναϊντένοβα 2 (2/8 επ., 64% υπ. – 50% άριστες), Φαμπιάν 9 (5/13 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Ανδρονικίδου 2 (2/10 επ., 33% υπ. – 25% άριστες), Στεφανίδου 1 (1/3 επ.), Γεωργιάδου-λ (20% υπ. – 10% άριστες) / Τοσουνίδου 1 (1 μπλοκ), Καράτερζη, Γλυκίδου 2 (2/10 επ.).

29/04/2024

Στην ΑΕΚ η Εύα Χαντάβα

Το στενό μαρκάρισμα της ΑΕΚ στην Εύα Χαντάβα –όπως πρώτοι σας είχαμε ενημερώσει- απέδωσε και η 33χρονη ακραία επιστρέφει στο ελληνικό πρωτάθλημα,...