Επέστρεψε στις νίκες ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-0 εύκολα της “λαβωμένης” ΜΕΝΤ στο κλειστό της Κυψέλης, ξεκινώντας νικηφόρα το δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος.

Επηρεασμένη από την απουσία του Ιταλού πασαδόρου, Ματέο Πάρις και χωρίς τον τραυματία Μπίσετ, η ΜΕΝΤ δεν μπόρεσε να κοντράρει όσο θα ήθελε τον Παναθηναϊκό, που με καλή τακτική έφτασε σε ένα άνετο «τρίποντο» επιστρέφοντας στις νίκες.

Το πρώτο σετ δεν χτίζει μεγάλης κριτικής αφού ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος σε όλους τους τομείς με τον Χρίστο Μπέλο να κάνει ντεμπούτο με τα «πράσινα» και να είναι αρκετά ζεστός! Στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά 8-2 με τη διαφορά να αυξάνεται (11-4, 18-7), αφού η ΜΕΝΤ ήταν φανερά εκτός παιχνιδιού ενώ στην πρώτη του εμφάνιση ο Κλέσερντ φάνηκε αγχωμένος. Ο Ανδρεόπουλος βρήκε την ευκαιρία να δώσει ευκαιρία στους Αδαμόπουλο, Παπαδόπουλο με το σετ να πηγαίνει εύκολα σε «πράσινα» χέρια 25-10.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στο δεύτερο σετ, προσπαθώντας να μείνουν κοντά στο σκορ. Μετά το 8-3, η Ένωση Τούμπας με τον Χατζηηλιάδη περισσότερο και κάποιες εκλάμψεις του Κλέσερντ μείωσε σε 9-7. Ο Γκολίτσης στι 14-11 πέρασε τον Χρυσάφη στη θέση του πρωτοεμφανιζόμενου Κλέσερντ για πιο σταθερή υποδοχή. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός με καλό μπλοκ πήγε πρώτος στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ 16-12 και εκμεταλλευόμενος τα λάθη της ΜΕΝΤ πήρε και πάλι κεφάλι 20-15. Το 2-0 έγινε 25-16 με άσο του Χόι.

Η ψαλίδα στο σκορ μπορεί να μίκρυνε στο τρίτο σετ αλλά ο Παναθηναϊκός στα σημεία ήταν ανώτερος των φιλοξενουμένων. Στο 12-10 ο Παπαδόπουλος πέρασε στη θέση του Μπέλου για τους “πράσινους”. Στο τεχνικό τάιμ άουτ, η Ένωση Τούμπας ήταν κοντά (16-14) ενώ λίγο αργότερα ισοφάρισε εκμεταλλευόμενη δυο συνεχόμενα λάθη των γηπεδούχων στην επίθεση (17-17). O Πρωτοψάλτης με δυο προσωπικούς πόντους έδωσε τη λύση (20-18) ενώ ο Κλέσερντ ε άσο μείωσε 21-20 με τον Πρωτοψάλτη να δίνει και πάλι τη λύση 22-20. Το 25-20 ήταν η πρώτη νίκη των “πρασίνων” το 2015 ενώ επέστρεψαν μετά από πέντε συνεχόμενες ήττες και πάλι στα θετικά αποτελέσματα, μένοντας σε τροχιά τετράδας.

Τα.. Νο17 και των δυο ομάδων έκαναν για πρώτη φορά την εμφάνισή τους σε Παναθηναϊκό και ΜΕΝΤ. Με τους γηπεδούχους να έχουν κέρδος με το “καλήμέρα” το Χρίστο Μπέλο, που έδειξε πάθος αλλά και ότι δεν θα χρειαστεί ιδιαίτερη προσαρμογή στην ομάδα! Αντίθετα, με το έτερο Νο17 της ΜΕΝΤ, τον Τζόζεφ Κλέσερντ, που παρά τα καλά στοιχεία θα χρειαστεί μια περίοδος προσαρμογής στην πρώτη του παρουσία σε επαγγελματικό πρωτάθλημα σάλας!

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Ο αντίπαλος μας είχε ελλείψεις, η δίκής μας ομάδα ήταν σοβαρή και δεν έδωσε δικαίωμα.  Είμαστε πολύ χαρούμενοι  με την βαθμολογική συγκομιδή και ήρθε η ώρα για τον Παναθηναϊκό να κοιτ να αναπροσαρμόσει τους στόχους του.  Θα κοιτάξουμε ψηλότερα, ξέρουμε ότι οι άλλες ομάδες έχουν το πλεονέκτημα, αλλά θα κάνουμε το καλύτερο για τις ψηλές θέσεις».

O προπονητής της ΜΕΝΤ Σπύρος Γκολίτσης τόνισε: « Είχαμε απουσίες εκτός προγράμματος και δεν παρουσιάσαμε τον πρόσωπο που έπρεπε. Ο Πάρις έχασε την γιαγιά του και έπρεπε να πάρει άδεια και η απουσία του ήταν αισθητή. Ο  Μπίσετ δεν είναι έτοιμος να αγωνιστεί και ο Κλέρσεντ θα χρειαστεί χρόνο για να προσαρμοστεί.Ακολουθεί αγώνας στην έρδα μας και θα προσπαθήσουμε να πάρουμε τη νίκη. Όλες οι ομάδες έχουμε προβλήματα  και αν δεν καταφέρουμε να αποφύγουμε τα πλέι άουτ πρέπει τουλάχιστον να έχουμε πλεονέκτημα».

Τα σετ: 25-10, 25-16, 25-20

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Στιβαχτής, Κουκ 11 (9/17 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 55% υπ – 18% άριστες), Πρωτοψάλτης 15 (13/17 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 60% υπ – 40% άριστες), Χόι 7 (2/4 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Πανταλέων 6 (3/8 επ, 3 μπλοκ), Μπέλος 8 (6/13 επ, 2 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 83% υπ – 67% άριστες), Ψάρρης, Αδαμόπουλος 1 (1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Λουκάς.

ΜΕΝΤ (Γκολίτσης): Σακόγλου 6 (6/24 επ), Ναζίρης, Χατζηηλιάδης 5 (4/15 επ, 1 μπλοκ, 75% υπ – 25% άριστες), Παπαϊακώβου 3 (3/4 επ), Αντιφάκος 2 (2/6 επ), Κλέρσεντ 6 (5/8 επ, 1 άσσος, 38% υπ – 23% άριστες) / Αντωνιάδης (λ, 73% υπ – 33% άριστες), Παντίρης, Χρυσαφής 2 (2/6 επ, 60% υπ – 40% άριστες), Παπαπαναγιώτου, Μάντζιος 1 (1/5 επ), 33% υπ – 17% άριστες).
15/04/2024

Τελικός «αιωνίων» Νο2

Δεύτερος τελικός «αιωνίων» στο κλειστό του Ρέντη με τον Ολυμπιακό να θέλει να ντουμπλάρει τις νίκες του επί του Παναθηναϊκού και τους “πράσινους”...