A2

Έπιασε κορυφή ο Πορφύρας

Με νίκες συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους κατά την 12η αγωνιστική της Α2 των γυναικών Πορφύρας, Θέτις και Σταυρούπολη επικρατώντας επί Απόλλωνα, Τραχώνων και Ερμή αντίστοιχα…

Μετά την αναβολή της προηγούμενης αγωνιστικής ο Πορφύρας κράτησε δυνάμεις για την έναρξη του Β γύρου του πρωταθλήματος και τον αγώνα με τον Απόλλωνα στην Πάτρα όπου με το 3-0 πέρασε νικηφόρα από την Αχαϊκή πρωτεύουσα πανηγυρίζοντας μια εύκολη νίκη.

Η αγωνιστική διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων φάνηκε στον αγωνιστικό χώρο καθώς η ομάδα του Πειραιά αισθάνθηκε ουσιαστική πίεση μόνο στο δεύτερο σετ της αναμέτρησης, ωστόσο φρόντισε να βρει τις λύσεις και με το 21-25 να κάνει το 0-2 βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη που ήρθε εύκολα στο τρίτο σετ με το 25-13.

Με αυτή τη νίκη του ο Πορφύρας πέρασε μόνος πρώτος και αήττητος στην βαθμολογία με 32 βαθμούς αφήνοντας 2ο τον Φιλαθλητικός/Λαρισαϊκός που έχει δύο αγώνες λιγότερους και μάλιστα ο ένας είναι το ντέρμπι με τον Πορφύρα που δεν έγινε την περασμένη αγωνιστική.

Απόλλων ( Σπυρόπουλος): Παπαγιάννη, Καρνάτσου, Φαλτσέτα, Κόλια, Σουβαλιώτη, Κανελλοπούλου, Κακαφώνη (λ)/
Πορφύρας (Καλογερόγιαννης): Δήμα, Γκολφινοπούλου, Μουστάκη, Θεοχάρη, Καράκου, Ράπτη, Λιάρου (λ) / Θαλασσινού.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 12ης ΑΓΩΝΙΣΤΚΗΣ

1ος όμιλος
ΑΟ Τραχώνων – ΑΣΠ Θέτις 2-3 (16-25, 25-19, 19-25, 25-17, 14-16)
ΓΑΣ Μεσσαράς – Παγγεραγωτικός 0-3 (16-25, 18-25, 29-31)

2ος όμιλος
Μεσσηνιακός – ΓΣ Χαλανδρίου 1-3 (26-28, 25-20, 21-25, 23-25)
ΑΣΠ Ίωνες – ΕΑ Λαρίσης 0-3 (16-25, 19-25, 22-25)
ΑΣΠ Απόλλων – ΑΟΦ Πορφύρας 0-3 (17-25, 21-25, 13-25)
AO Θρίαμβος – ΑΟ Ακρίτας 3-0 (25-21, 25-23, 25-19)
Ένωση Ελασσόνας – ΦΓΣ Πρέβεζας 3-0 (25-17, 25-21, 25-15)

3ος όμιλος
ΕΟΣ – ΣΦΒ Ερμής 3-0 (25-10, 25-10, 25-17)

A2
05/11/2021

Πρεμιέρα για την Α΄ ζώνη

Η πρεμιέρα στην Α’ Ζώνη της Α2 Γυναικών για την αγωνιστική περίοδο 2021-2022 θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 6 Νοεμβρίου, ενώ η Β’ Ζώνη που έχει...