Επιδρομή Αρειανών στο σχολείο

Σπουδαία νίκη που τον εδραιώνει στην τρίτη θέση της Α1 , πέτυχε ο Άρης ο οποίος επικράτησε της ΑΕΚ με 3-1 στο κλειστό του σχολικού συγκροτήματος.

Οι παίκτριες του Σολκίδη πλέον με 7 νίκες σε 8 παιχνίδια, βάζουν πλώρη για Ευρώπη ενώ η ήττα αφήνει την ΑΕΚ στη μέση της βαθμολογίας και την οδηγεί για άλλη μια φορά στην απογοήτευση και την εσωστρέφεια. Μεγάλο όπλο του Άρη τα 15 μπλοκ (!) κόντρα στην ΑΕΚ.

Μορφή των νικητριών οι Καετάνο με 20 πόντους,  εντυπωσιακή η Καλανταρίδου με 14 και 4 μπλοκ,  εξαιρετική η αρχηγός Τυφλιώρη με 10, θετική και η Τσομπανιδου με 10.

Απο την ΑΕΚ ξεχώρισε η Αλίκη Κωνσταντινίδη με 20 αλλα 16/53, η Λαμπρινίδου με 13 και μόνο 2 μπλοκ και η Ιβάνοβα με 10.

Ισορροπία υπήρχε στο πρώτο σετ με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν μέχρι τα μέσα του σετ (15-16). Σε εκείνο το σημείο οι παίκτριες του Σολκίδη κατάφεραν με δύσκολο σέρβις , καλό μπλοκ και αποτελεσματικές επιθέσεις από Καετάνο, Γκαλο και σε πρώτο χρόνο από την Καλανταρίδου ξέφυγε με 17-23, η ΑΕΚ μείωσε με την Κωνσταντινίδου σε 21-24 και τελικά κατέκτησαν το σετ με 21-25, κάνοντας το 0-1.

Μεγάλη μονομαχία είχαμε στο δεύτερο σετ. Η ΑΕΚ με την βοήθεια των οπαδών, ανέβασε την απόδοση της και πάλεψε με τρομερό πάθος για την ισοφάριση. Ο Άρης και πάλι με όπλο το μπλοκ και τον πλουραλισμό στην επίθεση πήρε προβάδισμα με 16-18, 18-22.

Εκεί οι παίκτριες του Ρουμελιώτη υπερέβαλλαν εαυτό και με Λαμπρινίδου, Κωνσταντινίδη, Ιβάνοβα, Κοσμά, ισοφάρισε σε 23-23, 25-25, 27-27,πέρασε μπροστά με το εκπληκτικό 28-27 και πήρε το σετ με 29-27 φέρνοντας το ματς στα ίσια με 1-1 μέσα σε έξαλα πανηγύρια από τους οπαδούς της.

Συγκινήσεις είχαμε και στο τρίτο σετ με τις δυο ομάδες να κοντράρονται δυνατά. Η ΑΕΚ με ψυχολογία από την ισοφάριση και το πάθος της εξέδρας πήρε προβάδισμα με 10-7, 15-13 αλλά λύγισε στη συνέχεια. Τα πολλά λάθη και η άνοδος της απόδοσης του Άρη έδωσαν πλεονέκτημα στις «κίτρινες» να ξεφύγουν με 16-19, 19-21 και 23-25 κάνοντας το 1-2.

Στο τέταρτο ο Άρης με καλύτερη ψυχολογία και ασταμάτητη την Καετάνο πήρε διαφορά στο σκορ με 7-13. Η Ένωση με αντεπίθεση διαρκείας πλησίασε σε 14-17, 18-20, 19-22 αλλά και πάλι οι παίκτριες του Σολκίδη πιο ψύχραιμες και με λιγότερα λάθη στα κρίσιμα σημεία πήραν το σετ με 21-25 και το παιχνίδι με ένα εκπληκτικό τρίποντο με 1-3.

Σολκίδης (Άρης): «Ήταν η μεγαλύτερη νίκη που κάναμε μέχρι τώρα και δεν νομίζω ότι θα φανταζόταν κανείς ότι μια ομάδα προερχόμενη από την Α2 θα είχε αυτή την πορεία και θα κέρδιζε καθαρά στην έδρα της ΑΕΚ.Περνάμε καλά, το χαιρόμαστε, απολαμβάνουμε το κάθε ματς και αυτό μας βοηθάει να κερδίζουμε ομάδες που είχαν υψηλότερους στόχους από εμάς. Συγχαρητήρια στα κορίτσια που έπαιξαν καλά μέσα σε μια δύσκολη έδρα και συνεχίζουμε την προσπάθεια που έχουμε ξεκινήσει»

Τα σετ: 21-25, 29-27, 23-25, 21-25

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης) Κουνάδη 1 (1 άσο), Κωνσταντινίδου 20 (16/53 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Ιβάνοβα 12 (10/24 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 67% υπ. – 24% άριστες), Λαμπρινίδου 13 (10/22 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Κοσμά 8 (6/22 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 38% άριστες), Τοντάι 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ), Κακουράτου -λ (47% υπ. – 27% άριστες) / Σπανού 1 (1/4 επ.), Τσοχατζή 6 (2/5 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ) Μπελλιά.

Άρης (Σολκίδης) Πεσόα 9 (5/12 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Τυφλιώρη 10 (7/14 επ., 3 μπλοκ), Καετάνο 20 (17/43 επ., 3 μπλοκ, 53% υπ. – 16% άριστες), Γκάνο 9 (8/19 επ., 1 μπλοκ), Καλανταρίδου 14 (9/23 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ, 38% υπ. – 28% άριστες), Τσομπανίδου 10 (6/11 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Ιακωβίδου -λ (43% υπ. – 29% άριστες) / Καψαμπέλη -λ, Κούση 2 (2 άσοι), Πίττα, Γουγούση.