CEV CUP

Επική πρόκριση Μίλωνα στους «8» του CEV Cup

Ο Μίλωνας πανηγυρίζει την πρόκριση στους «8» του CEV Cup για πρώτη φορά στην ιστορία του. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης ηττήθηκε με 3-2 σετ αλλά μετά τα δύο σετ που κατάφερε να εξασφαλίσει πήρε την πρόκριση καθώς στο πρώτο ματς στη Γερμανία είχε νικήσει με 3-1 σετ.
Η γερμανική ομάδα πήρε νίκη άνευ σημασίας αλλά είχε κορυφαίο τον Φρίξο Κωτσάκη αλλά και τον Δημήτρη Μούχλια στο 5ο σετ. Στη φάση των «8» ο Μίλων θα αντιμετωπίσει τη γαλλική Ναντ με πρώτο αγώνα στο Κροίσος Πέρσης 11 Ιανουαρίου 2024.

Τόσο μετά το τέλος του 3ου σετ όταν έγινε το 2-1 όσο και μετά το τέλος του αγώνα οι παίκτες του Σάκη Ψάρρα πανηγύρισαν έξαλλα την πρόκριση.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης πήρε το 1ο σετ 25-20 και άνοιξε το δρόμο για την πρόκριση.

Έχασε όμως το 2ο σετ με 25-23 παρότι προηγήθηκε 14-9. Στο 21-20 δέχτηκε 4 συνεχόμενους άσσους από τον Γκέβερτ και το σκορ έγινε 20-24. Ο Μίλωνας μείωσε με τον Χερ 23-24 με επίθεση του Φροίξου Κωτσάκη η Ντούρεν έκανε το 23-25 και ισοφάρισε 1-1 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 3ο σετ που όπως αποδείχτηκε ήταν το καθοριστικό. Ο Μίλωνας προηγήθηκε ακόμα και με 21-16 αλλά και πάλι η γερμανική ομάδα με ρίσκο στο σερβίς και τον εξαιρετικό Κωτσάκη κατάφερε να σταθεί στον αγώνα και να ισοφάρισει 24-24 με άσσο του Κωτσάκη.Ο Σάκης Ψάρρας κάλεσε τάιμ άουτ προσπάθησε να ηρεμήσει του παίκτες του που χρειάζονταν καλές υποδοχές όπως και έγινε. Ο Γιορντάνοφ έκανε το 25-24 και ο Μολίνα με άσσο έκλεισε το σετ 26-24 εν μέσω ξέφρενων πανηγυρισμών για την πρόκριση – λύτρωση.

Από εκεί και πέρα ο Ψάρρας έχοντας εξασφαλίσει την πρόκριση έριξε στον αγώνα όλους τους νέους παίκτες του ρόστερ για να διεκδικήσουν και τη νίκη της τιμής. Το πάλεψαν αλλά έχασαν το 4ο σετ 25-16 ενώ στις λεπτομέριες κρίθηκε το τάι μπρέικ. Μάλιστα και εκεί ο Μίλωνας προηγήθηκε 4-0 και 9-6 αλλά αυτή τη φορά τη ζημιά έκανε ο Κόρενμπλεκ αλλά και ο δεύτερος Έλληνας της γερμανικής ομάδας Δημήτρης Μούχλιας. Με σερβίς του Κόρενμπλεκ και τελειώματα του Μούχλια η γερμανική ομάδα μετέτρεψε το 11-9 σε 11-14 με σερί 5-0. Ο Μίλωνας μείωσε με τον Νανόπουλο αλλά ο ίδιος έχασε το σερβίς και ο αγώνας έκλεισε με 13-15.

Διαιτητές: Σκίν Γενέρ (Τουρκία), Λιούμπομιρ Σιράκοφ (Βουλγαρία).

1ο σετ: 8-6, 16-12, 21-16, 25-20
2ο σετ: 8-4, 16-15, 21-19, 23-25
3ο σετ: 8-6, 16-11, 21-15, 26-24
4ο σετ: 4-8, 11-16, 15-21, 16-25
5ο σετ: 5-1, 10-7, 11-12, 13-15

*Οι πόντοι του Μίλωνα προήλθαν από 11 άσσους, 45 επιθέσεις (38% αποτελεσματικότητα), 10 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων (29 χαμένα σερβίς) και της Ντούρεν προήλθαν από 13 άσσους, 40 επιθέσεις (40% αποτελεσματικότητα), 9 μπλοκ και 47 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-20, 23-25, 26-24, 16-25, 13-15) σε 127′

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χαραλαμπίδης 4 (2/5 επ., 2 μπλοκ), Μπάσης 9 (3/5 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Γιορντάνοφ 16 (15/31 επ., 1 μπλοκ), Μολίνα 10 (6/17 επ., 4 άσσοι, 56% υπ. – 25% άριστες), Πολουγιάν 9 (7/20 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ. – 29% άριστες), Χερ 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Χανδρινός (λ, 67% υπ. – 33% άριστες), Σουσούνης (λ, 45% υπ. – 45% άριστες), Θεοδόσης 1 (1/4 επ.), Μαντελίδης, Σουσουρίδης 2 (2 μπλοκ), Κουβαράς 1 (1/3 επ.), Νανόπουλος 8 (7/15 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 40% άριστες), Κοντοστάθης 3 (3/12 επ.).

ΝΤΟΥΡΕΝ (Μάτι Αλάταλο): Βαν Ντε Εντ 1 (1/3 επ.), Κωτσάκης 11 (8/19 επ., 3 άσσοι, 70% υπ. – 39% άριστες), Ερνάστοβιτς 4 (4/19 επ., 57% υπ. – 48% άριστες), Αντρέι 7 (3/6 επ., 4 μπλοκ), Γκέβερτ 9 (3/13 επ., 6 άσσοι), Μέγιερ / Νόσε (λ, 29% υπ. – 19% άριστες), Μούχλιας 13 (12/20 επ., 1 μπλοκ), Σπούλακ 6 (2/8 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκάβλας 4 (2/2 επ., 2 μπλοκ), Κόρενμπλεκ 5 (3/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπέρνσμαν 2 (2/5 επ., 30% υπ. – 20% άριστες).

Ο προπονητής του Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων Σάκης Ψάρρας δήλωσε: «Ο Μίλωνας είναι στους 8 του CEV Cup… Το λέμε για να το συνειδητοποιήσουμε. Δικαιωθήκαμε. Βλέποντας πως το πρωτάθλημα εφέτος γίνεται με 9 ομάδες βάλαμε στόχο τη διάκριση στην Ευρώπη και δικαιωθήκαμε για την επιλογή μας να στοχεύσουμε στην Ευρώπη. Θέλαμε να στοχεύσουμε σε κάτι ξεχωριστό και αυτό μας γεμίζει ικανοποίηση. Συγχαρητήρια σε όλους όσοι έχουν οργανώσει όλη αυτή την πορεία. Χτίζουμε μέρα με τη μέρα, εβδομάδα με εβδομάδα, χρόνο με το χρόνο και είμαστε έτοιμοι για ένα ακόμα ταξίδι. Η πρόκριση μας στους 8 είναι σπουδαίο και βέβαιο πως θα συναντήσουμε μία ακόμα πιο καλή ομάδα. Θα συναντήσουμε τη Ναντ. Η γαλλική ομάδα είναι σίγουρα καλύτερη από τη γερμανική η οποία ήταν καλύτερη από την αυστριακή που ήταν καλύτερη από την ελβετική. Αυτό είναι φυσιολογικό. Πάντως δεν είναι ομάδα φόβητρο. Δεν είναι ούτε Μιλάνο, ούτε Φενερμπαχτσέ, ούτε Αρκάς. Η είσοδος των νέων παιδιών μετά το 3ο σετ είναι επιλογή μας. Μέσα από αυτά τα ματς ωριμάζουν αθλητικά. Κρίμα που δε νίκησαν αλλά συγχαρητήρια διότι έκαναν σπουδαία δουλειά».

Το λίμπερο του Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων Άρης Χανδρινός δήλωσε: «Είμαι πολύ χαρούμενος και πολύ περήφανος για την ομάδα. Κάναμε ένα ακόμα τεράστιο βήμα. Το πάμε βήμα βήμα. Όλες οι κινήσεις μας έχουν πάθος. Θα το χαρούμε απόψε και από αύριο πάλι προπόνηση για τον επόμενο αγώνα με τον Ολυμπιακό. Το σκεφτόμουν πως μπορεί να φτάσουμε έως εδώ αλλά ήθελα να το ζήσω. Είναι κάτι το εκπληκτικό. Κοιτάμε τον επόμενο αγώνα με τη Ναντ. Πάμε να δούμε πιο είναι το ταβάνι μας, εάν έχουμε ταβάνι».

O διαγώνιος της γερμανικής Ντούρεν Δημήτρης Μούχλιας δήλωσε: «Συγχαρητήρια στην ομάδα του Μίλωνα. Το άξιζαν. Είναι μία ομάδα πολύ δουλεμένη. Ξέρει τι κάνει μέσα στο γήπεδο. Εχει σταθερή απόδοση. Από τη δική μας πλευρά δεν είμαστε ευχαριστημένοι. Προφανώς κάναμε κάποιες λάθος επιλογές. Πρέπει να εξετάσουμε τι κάναμε λάθος ώστε να δούμε τι έφταιξε για να μην επαναλάβουμε τα ίδια λάθη. Το πρώτο παιχνίδι ήταν κομβικό που το χάσαμε στην έδρα μας. Επρεπε να έρθουμε εδώ για ανατροπή. Προσπαθήσαμε αλλά δεν ήταν αρκετό. Το πρωτάθλημα στη Γερμανία ήταν από τα πρωταθλήματα που κοίταξα πριν αποφασίσω να πάω στη Ντούρεν. Η ομάδα είναι πολύ οργανωμένη, αποτελείται από επαγγελματίες, με άψογη συμπεριφορά στους αθλητές και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Δεν ξέρω που μπορεί να φτάσει ο Μίλωνας γιατί δεν γνωρίζω τις επόμενες αντιπάλους του, αλλά έχει τα φόντα να προχωρήσει και να φτάσει πιο ψηλά».

Ο προπονητής της Ντούρεν Mάτι Αλατάλο δήλωσε: «Ο Μίλων είχε πολύ καλό σερβίς, είχε καλό μπλοκ – άμυνα, γενικά αμύνθηκε καλά και γενικά ήταν καλύτερη ομάδα από μας. Σήμερα είμαι περήφανος για την προσπάθεια που έκαναν οι αθλητές μου. Προσπάθησαν να πάρουν την πρόκριση και αυτό με ικανοποιεί και είναι αυτό που κρατάω για τη συνέχεια».

Πριν τον αγώνα έγινε παρουσίαση των ομάδων με κλειστά φώτα και για πρώτη φορά χρησιμοποιήθηκαν διαφημιστικές πινακίδες led.