A2

«Επτάψυχη» η αήττητη Ροδίων Άθλησης

“Δια πυρός και σιδήρου” πέρασε στη Ρόδο η γηπεδούχος Ροδίων Άθλησις μέχρι να κάμψει με 3-2 (25-16, 25-27, 23-25, 25-23, 19-17) σετ την αντίσταση του μαχητικού Ιωνικού και να διατηρήσει η ομάδα του Αντωνιάδη το αήττητο της στο πέσιμο της αυλαίας της 2ης αγωνιστικής του 1ου υποομίλου του Α’ ομίλου της Α2 Ανδρών.

Στο κλειστό του Ροδίων Παιδεία έγινε ένα ματς από αυτά που συνηθίζουμε να λέμε… ακατάλληλα για καρδιακούς! Παρά το καλό ξεκίνημα των Ροδιτών, η φιλοξενούμενη ομάδα της Ν. Φιλαδέλφειας κατάφερε μετά από δύο αμφίρροπα σετ να φτάσει στην ανατροπή και προς στιγμήν, φάνηκε να “αγκαλιάζει” τη νίκη και το τρίποντο.

Όμως οι γηπεδούχοι αποδείχθηκαν “πολύ σκληροί για να πεθάνουν” και κατάφεραν τελικά να ισοφαρίσουν το ματς σε 2-2. Έτσι το παιχνίδι κρίθηκε στο 5ο σετ, όπου έπειτα από ένα πραγματικό θρίλερ στο τάι μπρέικ, όπου οι Ροδίτες έχαναν με 8-1, 11-6 και 14-10  κατάφεραν με μία επική ανατροπή να πανηγυρίσουν με 19-17 τη σπουδαία νίκη με 3-2, κάνοντας το “2 στα 2” που με 5 βαθμούς τους διατήρησε στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με την Παλλήνη, που έφυγε “ζωντανή” από το κλειστό του Μίλωνα (δείτε εδω τα χθεσινά αποτελέσματα).

Αξίζει να σημειωθεί πως στα μέσα του 3ου σετ αποχώρησε με διάστρεμμα ο αθλητής των γηπεδούχων, Δημήτρης Γιώτης, που τραυματίστηκε σε μια προσπάθειά του στο φιλέ.

Ροδίων Άθλησις (Αντωνιάδης): Μόσχους, Μακρής, Καβαρατζής, Προδρομίδης, Γκένοφ, Κάλας, Κοκολάκης -λ / Γιώτης

Ιωνικός (Ηλιόπουλος): Λέπουρας, Νικητάκης,Κάλφας, Γιαννόπουλος, Κουμιώτης, Ρεμούνδος, Ζαγκανάς -λ / Πεπόνης, Οικονόμου, Κατσακούλας, Παπαδόπουλος

Πρεμιέρα για την Α΄ ζώνη

Η πρεμιέρα στην Α’ Ζώνη της Α2 Γυναικών για την αγωνιστική περίοδο 2021-2022 θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 6 Νοεμβρίου, ενώ η Β’ Ζώνη που έχει...