CEV CUP

«Ερυθρόλευκα» θεμέλια πρόκρισης

Το πρώτο βήμα για πρόκριση στην επόμενη φάση του CEV Cup πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός που επικράησε 3-2 της Κραϊόβα στη Ρουμανία και πλέον έχει τον πρώτο λόγο στον επαναληπτικό που θα διεξαχθεί στο «Μελίνα Μερκούρη» την Τρίτη 15 Δεκεμβρίου.

Με… οδηγό τον Όγκουρτσακ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση έχοντας αιχμή του δόρατος τον Όγκουρτσακ, προηγήθηκε με 2-8 και 7-13 ενώ με «αέρα» τεσσάρων πόντων πήγε μπροστά και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ  με 11-16. Έχοντας τον έλεγχο έκανε πρώτος το 0-1 με 21-25.

Ισοφάριση

Η Κραϊόβα ανέβασε στροφές και μπήκε καλύτερα στο δεύτερο σετ, πήγε με 8-5 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ και 16-13 στο β’ με τους “ερυθρόλευκους” να προσπαθούν αλλά να μην καταφέρνουν να ακολουθήσουν για την ανατροπή. Έτσι η ρουμανική ομάδα ισοφάρισε σε 1-1 με 25-16.

Προσπέρασε αλλά έγινε το 2-2

Ο Ολυμπιακός επανήλθε στο τρίτο, το σετ πήγε πόντο πόντο με την ομάδα του Πιάτσα να έχει καθαρο μυαλό και να ανοίγει τη διαφορά μετά το β΄τεχνικό τάιμ άουτ για το 1-2 σετ με 19-25. Η Κραϊόβα δεν τα παρατούσε και στο 4ο σετ είχε εύθραστο προβάδισμα με τους Πειραιώτες  να ισοφαρίζουν (15-15 και 18-18) αλλά να μην καταφέρνουν να τελειώσουν εκεί το ματς. Έτσι, οι γηπεδούχοι με 25-22 έστειλαν το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Καλύτερος ο Ολυμπιακός

Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του τάι μπρέικ. Ακόμα και όταν οι Ρουμάνοι ισπφάρισαν (9-9 και 10-10), με σωστή τακτική και λύσεις ο Ολυμπιακός έκανε με μικρκό σερί (10-13) ουσιαστικά καθάρισε το 5ο σετ με 12-15 (2-3)

Όγκουρτσακ: «Χαρούμενος που κερδίσαμε»

Ο κορυφαίος του Ολυμπιακού στο παιχνίδι με την Κραϊόβα, Φράντισεκ Όγκουρτσακ δήλωσε στην επίσημη σελίδα του Συλλόγου: «Είμαι πολύ χαρούμενος που κερδίσαμε. Σίγουρα δεν ήταν το καλύτερο μας παιχνίδι. Υποφέραμε στην υποδοχή και ήταν περίπλοκα τα πράγματα στο αμυντικό κομμάτι. Κρατάμε τη νίκη στο πρώτο ματς και είμαι σίγουρος ότι στο δεύτερο ματς θα δείξουμε ακόμα καλύτερο πρόσωπο και θα εξασφαλίσουμε την πρόκριση στην επόμενη φάση».

Τα σετ:  21-25 (29′), 25-16 (25′), 19-25 (28’), 25-22 (28’), 12-15 (19’)

Κραϊόβα: Γκεονέα 10 (9/18 επ., 1 μπλοκ), Κλιαμάρ 18 (15/34 επ., 3 άσοι 66% υπ.-56% αρ.), Ενε 10 (9/24 επ, 1 μπλοκ), Μπάρθα 6 (2/4 επ., 4 μπλοκ), , Λίκα 28 (24/45 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Μιχάλ 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ), Μαριές -λ (61%υπ-45%αρ.)/ Μπορότα 2 (1/6 επ., 1 μπλοκ 80% υπ.-60% αρ.), Κουτσιουρεάν, Γκεοργκέσκου

Ολυμπιακός (Πιάτσα): Σουλτανόπουλος 2 (2/4 επ.), Στιβαχτής 1 (1 άσος), Έγκλεσκαλνς 17 (15/43 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Τσουκ 9 (5/15 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 31% υπ.-8%αρ.), Όγκουρτσακ 21 (17/30επ., 1 άσος, 3 μπλοκ 49% υπ.-34%αρ.), Σπίνου 10 (6/11 επ., 4 μπλοκ), Ταμπουρατζής –λ (43% υπ.-14% αρ.)/ Σακόγλου 5 (5/10 επ.), Κοκκινάκης 7 (6/22 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ.-40% αρ.)