«Έσπασε το ρόδι» ο Άρης

Η 5η αγωνιστική ήταν η… τυχερή για τον Άρη, που πανηγύρισε την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα, νικώντας εκτός έδρας την Ένωση Τούμπας με «καθαρό» σκορ.

Νίκη ψυχολογίας για την ομάδα του Γιάτση που ήταν ανώτερη σε όλα τα επίπεδα και κατάφερε να πάρει το πρώτο της «τρίποντο» στο πρωτάθλημα, φτάνοντας την AEK στα χαμηλά της βαθμολογίας.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασιστικά στην αναμέτρηση, ακολούθησαν πιστά την τακτική με τη ΜΕΝΤ να μην μπορεί να αντιδράσει. Προβλήματα στην υποδοχή από την μεριά των γηπεδούχων που κόντραραν κυρίως στο τρίτο σετ μόλις μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-13), δεν έμειναν ανεκμετάλλευτα για τον Άρη. Μπέλος, Στίγγας, Κυριακίδης, Μαυροβουνιώτης σε καλή μέρα επιθετικά έφτασαν το διψήφιο αριθμό πόντων.

Το… «κλειδί»

Κομβικό σημείο του αγώνα το τρίτο σετ όπου η ΜΕΝΤ με τις αλλαγές του Σπύρου Γκολίτση προηγήθηκε με 4 πόντους διαφορά κάνοντας το 14-10 όμως ο Άρης φρόντισε να ισοφαρίσει σε 19-19 και με τα λάθη των γηπεδούχων να φθάσει στο 19-21. Κάτι που χάρισε το σετ στους «κιτρινόμαυρους» και παράλληλα τους έφερε τους 3 πρώτους πόντους στο πρωτάθλημα…

*Οι πόντοι της ΜΕΝΤ προήλθαν από 1 άσσο, 47 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 4 άσσους, 39 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 0-3 (22-25, 19-25, 22-25)

ΜΕΝΤ (Γκολίτσης): Σακόγλου 12 (12/22 επ), Γκόρτσανιουκ 10 (10/18 επ, 67% υπ – 67% άριστες), Χατζηηλιάδης 9 (9/24 επ, 100% υπ – 100% άριστες), Μπίσετ 11 (7/13 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πάρις 2 (2/4 επ), Αντιφάκος 2 (2/4 επ) / Αντωνιάδης (λ, 68% υπ – 52% άριστες), Κνάπεκ (λ, 86% υπ – 71% άριστες), Παπαϊακώβου 2 (2/4 επ), Χρυσάφης 2 (2/4 επ, 50% υπ – 50% άριστες), Μάντζιος 1 (1/1 επ, 45% υπ – 36% άριστες)

ΑΡΗΣ (Γιάτσης): Κυριακίδης 13 (12/20 επ, 60% υπ – 40% άριστες), Μαυροβουνιώτης 10 (9/16 επ, 1 μπλοκ, 88% υπ – 73% άριστες), Ντόκερτι 4 (3/6 επ, 1 μπλοκ), Χαριτωνίδης 3 (1/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπέλος 10 (7/16 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Στίγγας 12 (7/13 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 75% υπ – 65%), Πιπέργιας, Χατζηπαραδείσης