«Έσπασε το ρόδι» ο Α.Ο. Θήρας με 3ποντο στα Πεύκα

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Α.Ο. Θήρας καθώς στο ματς της 2ης αγωνιστικής στη Θεσσαλονίκη επικράτησε με 0-3 (20-25, 16-25, 25-27) της Ακαδημίας Πρωταθλητών Πεύκων, που αντιστάθηκαν σθεναρά στο γ’ σετ.

Η αποψινή αναμέτρηση είχε σημειολογικό χαρακτήρα για τις δύο ομάδες. Όχι μόνο γιατί ήταν το α’ εντός έδρα παιχνίδι της ομάδας της Θεσσαλονίκης στα σαλόνια του ελληνικού βόλεϊ, αλλά κυρίως επειδή Ματέο Φρέσκι και Κώστας Παπαδόπουλος, πρώην συνεργάτες στον πάγκο της Σαντορίνης τη σεζόν 2021 συναντήθηκαν ξανά, με τον τότε Ιταλό β’ προπονητή να κερδίζει τον Έλληνα κόουτς με μεγάλη θητεία σε ομάδες της Ιταλίας.

Στα πρώτα δύο σετ η αδιαμφισβήτητη ποιότητα του Α.Ο. Θήρας και η ανωτερότητα των φιλοξενούμενων σε όλους τους τομείς έδωσαν ένα σαφές προβάδισμα 2-0 και ταυτόχρονα τον πρώτο κερδισμένο βαθμό της Σαντορίνης στη σεζόν!

Στο τελευταίο σετ η Ακαδημία Πρωταθλητών Πεύκων όμως αντέδρασε και εκμεταλλευόμενη λάθη των φιλοξενούμενων προηγήθηκε 8-4. Με αντεπίθεση διαρκείας και ένα επι μέρους σερί πόντων 1-6 η νησιώτικη ομάδα πέρασε μπροστά με άσο της Χριστοδούλου 9-10. Από κει και πέρα οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο 16-15, 19-18, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να ξεφεύγει με 21-18. Με μπλοκ της Μερκάδο ο Α.Ο. Θήρας προσπέρασε 21-22, αλλά η Μορένο έφερε με 24-23 το α’ σετ μπολ των γηπεδούχων. Η πολύπειρη ομως μαέστρος του ΑΟ Θήρας δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα, καθώς με δύο αριστουργηματικά πλασέ οι φιλοξενούμενες απάντησαν με δύο σετ μπολ 25-24 και 25-26 για να σφραγίσει η Λόρμπερ – Φιγιοκ με ένα ακόμη πλασέ 25-27 το παρθενικό ατόφιο τρίποντο της ομάδας της Σαντορίνης.

Η γνώμη του πάγκου
Κώστας Παπαδόπουλος (προπονητής Ακαδ. Πρωταθλητών Πεύκων): «Παίζαμε με μια ποιοτική ομάδα με διαφορετικούς στόχους από εμάς… Ωστόσο αυτό δεν είναι δικαιολογία και πρέπει σε κάθε ματς να διεκδικούμε πράγματα. Ξεκινήσαμε καλά, αλλά μετά κάναμε μαζεμένα λάθη και το πλήρωσαμε. Στο β’ αργήσαμε να αντιδράσουμε, στο τρίτο προσαρμοστηκαμε καλύτερα και θα μπορούσαμε να πάρουμε το σετ. Αντιδράσαμε, όχι όμως ως το τέλος. Πρέπει να προσαρμοστούμε σε μια άλλη κατηγορία και πρέπει να καταλάβουμε ότι είναι ένα πολύ δυνατό πρωτάθλημα όπου πρέπει να δίνεις μάχη σε κάθε πόντο».
Ματέο Φρέσκι (προπονητής ΑΟ Θήρας): «Αυτή τη χρονιά δεν θα υπάρχει εύκολο ματς… Όλες οι ομάδες έχουν βελτιωθεί και σε κάθε ματς θα γίνεται μάχη. Περίμενα ότι τα Πεύκα θα επανέλθουν στο ματς αλλά δείξαμε ψυχραιμία κι αυτή η νίκη θα μας δώσει μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση.
Το να συναντήσω ξανά τον Κώστα (Παπαδόπουλο) ήταν μια μεγάλη ευχαρίστηση. Στο ματς δεν μετράνε οι φιλίες, αλλά έξω από το γήπεδο είμαστε πάντα φίλοι».
Διαιτητές: Αβραμίδης, Δημητρίου, Παρατηρητής: Δεληκωστίδης, Επόπτες: Δρούκα, Ψύχου, Γραμματεία: Εμμανουηλίδου.
1ο σετ: 7-8, 13-16, 17-21, 20-25
2ο σετ: 3-8, 10-16, 13-21, 16-25
3ο σετ: 8-4, 16-15, 21-18, 25-27
Τα σετ: 0-3 (20-25, 16-25, 25-27) σε 80′.
*Οι πόντοι των Πεύκων προήλθαν από 4 άσσους, 34 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 5 άσσους, 41 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.
ΑΣ Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων (Κώστας Παπαδόπουλος): Απλαδά 1 (0/5 επ., 1 μπλοκ), Γκραφ 7 (5/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Δρακουλίδου 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Νικόλοβα 3 (2/18 επ., 1 άσσος,, 40% υπ.-27% άριστες), Κάντγουορθ 9 (7/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 41% υπ.-17% άριστες), Μορένο 18 (18/40 επ., 1 άσσος) / Μπάλλα (λ, 54% υπ.-33% άριστες), Τόλιου, Πλακιά 1 (1/1 επ.), Μιχοπούλου 1 (1 άσσος).
Α.Ο. Θήρας (Ματέο Φρέσκι): Πόπιτς 6 (3/9 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Φερνάντες 12 (10/27 επ., 2 μπλοκ, 24% υπ.-24% άριστες), Μερκάδο 10 (10/27 επ.), Χριστοδούλου 7 (3/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Φίγιοκ 17 (15/23 επ., 2 άσσοι, 67% υπ.-33% άριστες) / Γεωργιάδου (λ, 67% υπ.-33% άριστες), Αγγελοπούλου, Καραμπάση, Τσοχατζή.