ΕΥΡΩΠΑΙΚΕΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ

Ευρώπη τέλος για Ολυμπιακό

Τον αποκλεισμό από το Cev Cup και την συνέχεια των Ευρωπαϊκών διοργανώσεων γνώρισε ο Ολυμπιακός στο Ρέντη καθώς η Γαλλική Μονπελιέ επικράτησε με 3-2 των Πειραιωτών και με 2 νίκες εξασφάλισε την παρουσία της στους «16» του θεσμού.

Μετά την ήττα με 3-0 στην Γαλλία, οι «ερυθρολεύκων», έψαχναν ένα «θαύμα» απέναντι στους Γάλλους το οποίο όμως δεν ήρθε ποτέ. Η Γαλλική ομάδα φρόντισε να μπει αποφασισμένη να τελειώσει με την υπόθεση πρόκριση και με το 19-25 και 20-25 κατέκτησε τα δύο σετ που χρειαζόταν μετατρέποντας το υπόλοιπο του αγώνα σε τυπική διαδικασία.

Ένα παιχνίδι όμως που ο Ολυμπιακός παρά τον αποκλεισμό του δεν παράτησε και με πρωταγωνιστές τους Έγκλεσκαλνς και Πέριτς έφθασε στο 25-23 και 26-24 που έστειλε τον αγώνα στο ταϊ-μπρεϊκ διεκδικόντας τη νίκη γοήτρου. Εκεί όμως η Μονπελιέ κατάφερε να μείνει όρθια και με το 15-17 να φθάσει στο 2-3 και να «ζευγαρώσει» τις νίκες της επί των Πειραιωτών που πλέον στρέφουν το ενδιαφέρον τους στην Ελλάδα.

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο σετ είχε το προβάδισμα στις αρχές του πρώτου σετ με 8-6, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 8-8, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν μαζί μέχρι το 10-10.Εκεί με ένα μικρό σερί (3-0) η Μονπελιέ ξέφυγε με 10-13 και 14-17. Μια διαφορά που ανέβασε κάνοντας το 15-20 και στο τέλος με το 19-25 έγινε το 0-1.

Στο δεύτερο σετ είχαμε την ίδια εικόνα με τον Ολυμπιακό να είναι κοντά με τους Γάλλους μέχρι το 8-8 αλλά από εκεί και έπειτα η Μονπελιέ απέκτησε διαφορά με το 13-15 και 16-19. Μια διαφορά που κράτησε εύκολα και χωρίς πίεση έφθασε στο 20-25 και το 0-2 που της χάρισε την πρόκριση.

Στο τρίτο και αδιάφορο σετ ο Ολυμπιακός παρά τον αποκλεισμό του κατάφερε να αντιδράσει και να έχει τον έλεγχο προηγούμενος με 8-4, 12-8 και λίγο αργότερα με 15-11. Με αποτελεσματικές επιθέσεις η διαφορά ανέβηκε στους +5 με το 19-14. Η Μονπελιέ με αντεπίθεση μείωσε στο 20-21 και 24-23, όμως οι «ερυθρόλευκοι» έφθασαν στο 25-23 μειώνοντας σε 2-1…

Μεγάλη μάχη έγινε στο τέταρτο σετ που ήταν και το συναρπαστικότερο του αγώνα με την Μονπελιέ να παίρνει κεφάλι στο σκορ με το 7-8, ο Ολυμπιακός να αντιδρά κάνοντας το 11-9 και 12-11. Οι Γάλλοι όμως με ένα σερί έφθασαν στο 13-16 και 17-19 δείχνοντας έτοιμοι για τη νίκη.

Οι Πειραιώτες όμως ισοφάρισαν σε 19-19 και παρά την πίεση έφθασαν στο 23-21 και το 24-22. Η Μονπελιέ προσπάθησε να ρεφάρει στο τέλος κάνοντας το 24-24, όμως ο Ολυμπιακός έμεινε όρθιος και με το 26-24 ισοφάρισε σε 2-2.

Εκεί οι Γάλλοι φρόντισαν να μπούνε καλύτερα κάνοντας το 0-4 και το 4-7 και παρά την πίεση του Ολυμπιακού που μείωσε στο 6-7 να κάνουν το 6-9. Μια διαφορά που κράτησαν εύκολα φθάνοντας στο 7-11 και το 10-13. Οι «ερυθρόλευκοι» θέλοντας να κάνουν την ανατροπή μείωσαν στο 12-13 και ισοφάρισαν σε 14-14 και 15-15 κάνοντας ντέρμπι το παιχνίδι. Η Μονπελιέ όμως ήταν αυτή που χαμογέλασε στο τέλος καθώς με δύο συνεχόμενους πόντους έκανε το 15-17 και πανηγύρισε την 2η νίκη της επί του «μαχητικού» Ολυμπιακού.

Κορυφαίος για την Γαλλική ομάδα ο Καρντίν με 22 πόντους, ο Λάζο είχε 13, ενώ Παλάσιος και Ντεμιανένκο έκαναν την ζημιά έχοντας από 12 πόντους ο καθένας. Από τον Ολυμπιακό ο Εγκλεσκαλνς και Πέριτς τελείωσαν τον αγώνα με 15 πόντους, ο Παγιένκ είχε 12, ενώ διψήφιο αριθμό πόντων είχαν οι Μιγιαήλοβιτς με 11 και Χαραλαμπίδης με 10.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Παγένκ 12 (7/12 επ., 5 μπλοκ), Στιβαχτής, Έγκλεσκαλνς 15 (15/35 επ.), Ζουπάνης 4 (4/5 επ.), Πέριτς 15 (13/30, 1 άσσος, 1 μπλοκ – 41% υπ., 22% άριστες), Δαλακούρας 3 (3/11 επ. – 64% υπ., 50% άριστες) / Ζήσης (λ. 54% υπ., 35% άριστες), Μιγιαήλοβιτς 11 (11/18 επ. – 67% υπ., 61% άριστες), Κασαμπαλής 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Εφραιμίδης 6 (6/10 επ. – 57% υπ., 57% άριστες), Χαραλαμπίδης 10 (6/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ)

Μονπελιέ (Ολιβιέ Λεκά): Γκονζάλες 4 (3/3 επ., 1 άσσος), Ντεμιανένκο 12 (5/6 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Καρντίν 22 (22/38 επ.), Λαϊνίλ 8 (6/19 επ., 2 άσσοι – 50% υπ., 38% άριστες), Γκράγκοβιτς 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ), Παλάσιος 12 (9/19 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ – 47% υπ., 42% άριστες / Γκονζάλες (λ. 80% υπ., 60% άριστες), Βολ (59% υπ., 34% άριστες), Λάζο 13 (11/21 επ., 2 άσσοι – 62% υπ., 38% άριστες), Λε Κατ 2 (2/3 επ.)

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Δημήτρης Καζάζης: «Ξέραμε ότι το ματς θα ήταν δύσκολο από το ξεκίνημα. Μονπελιέ ήταν καλύτερη από εμάς και δίκαια προκρίθηκε στην επόμενη φάση του θεσμού. Από εκεί και πέρα, στα θετικά του αγώνα κρατάμε την επιστροφή του Μιγιαήλοβιτς, ο οποίος επέστρεψε από τον τραυματισμό του, ενώ στο σημερινό ματς ανταποκρίθηκαν κι άλλοι παίκτες μας θετικά. Τώρα, έχουμε το ματς με τον Παναθηναϊκό στην έδρα μας, στο οποίο έχουμε στόχο μόνο να κερδίσουμε».

Νίκολα Μιγιαήλοβιτς: «Είχαμε στιγμές που παίξαμε καλά και κάποιες άλλες που δεν παίξαμε τόσο καλά. Το θετικό είναι, οτι μετά απο καιρό είμαστε όλοι καλά. Το ταξίδι μας στην Ευρώπη τελείωσε για φέτος. Η Μονπελιέ ήταν καλύτερη απο εμάς και στους δυο αγώνες και δίκαια προκρίθηκε. Τώρα, έχουμε μερικές ημέρες μπροστά μας για να προετοιμαστούμε κατάλληλα για τον αγώνα απέναντι στον Παναθηναϊκό».