Φιναλίστ η Στράντζαλη, το Κύπελλο στις Κάννες

Μία ανάσα από την πρώτη ευρωπαϊκή επιτυχία της καριέρας της έφτασε πριν λίγα 24ωρα στο “Πιέρ ντε Κουμπερτέν” η διεθνής ακραία της γαλλικής Μπεζιέ, που στον τελικό του Κυπέλλου Γαλλίας “λύγισε” με 3-1 από τις Κάννες.

Στην κατάμεστη παρισινή έδρα  το ξεκίνημα ήταν ονειρεμένο για την ομάδα της Όλγας Στράντζαλη, που στην δεύτερη συνεχόμενη παρουσία της σε τελικό Κυπέλλου, προηγήθηκε με 25-16, αλλά στη συνέχεια η έμπειρη αντίπαλός της, κατάφερε με όπλο της το μπλοκ να φτάσει στην ανατροπή με 2-1, κερδίζοντας 3ο και 4ο σετ με 25-20.

Στο 4ο σετ η γηπεδούχος ομάδα τα’ δωσε όλα για να στείλει το ματς σε τάι μπρέικ και να διεκδικήσει το βαρύτιμο τρόπαιο, αλλά στο τέλος η ομάδα των Καννών ήταν αυτή που έστω και στα… σημεία κατάφερε με 27-25 να πανηγυρίσει το 20ο Κύπελλο της ιστορίας της, σε συνολικά 24 παρουσίες σε τελικούς της διοργάνωσης.

Τοπ σκόρερ με 24 πόντους η Ιταλίδα Τσεντόνι, 18 πόντους είχε η Φιντόν, ενώ η Αμερικανίδα Ρίβερς της Μπεζιέ με το απογοητευτικό 20% στην επίθεση, έμεινε στους 9 πόντους.

Στον αντίστοιχο τελικό των ανδρών η Τουρκουά επικράτησε με 3-2 (19-25, 24-26, 25-22, 25-20, 15-12) της φιναλίστ Σαμόν.