Φοίνικας… τίτλου, 3-0 τον κακό Παναθηναϊκό στη Σύρο!

Χωρίς τον αρχηγό Θανάση Πρωτοψάλτη, ο ψυχωμένος Φοίνικας ΟΝΕΧ επικράτησε εμφατικά του Παναθηναϊκού στη Σύρο, υποχρεώνοντας τους πρωταθλητές στην πρώτη τους ήττα στη Volleyleague και επιβεβαιώνοντας ότι φέτος το Πειρατικό έχει βάλει πλώρη για τίτλο!

Ο Φοίνικας Σύρου δεν επηρεάστηκε από την απουσία του διεθνή ακραίου, Θανάση Πρωτοψάλτη που μια θλάση στον κοιλιακό δεν του επέτρεψε να αγωνιστεί. Οι Συριανοί παρέμειναν αήττητοι στο πρωτάθλημα ενώ κατέκτησαν ένα τρίποντο κορυφής αν αναλογιστεί κανείς ότι έχουν και ένα παιχνίδι λιγότερο (σ.σ αυτό κόντρα στην Κηφισιά).

Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός που μέσα στην εβδομάδα πήρε εμφατικά μεν εύκολα δε λόγω των ελλείψεων του αντιπάλου το ματς κόντρα στον ΠΑΟΚ, παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων. Οι ‘πράσινοι’ γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα αλλά και τη δεύτερη φετινή από την ομάδα του Φοίνικα Σύρου, αφού οι νησιώτες είχαν κερδίσει και στο Λιγκ Καπ τους πρωταθλητές.

Ο Φοίνικας πίεσε τους φιλοξενούμενους από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και αυτό αποτυπώθηκε στο αρχικό 6-2 ενώ με τον Ράιτς να δυσκολεύει την υποδοχή οι συριανοί διατήρησαν προβάδισμα (11-8) ενώ ο ΠΑΟ μείωσε με Πελεκούδα και ισοφάρισε σε 13-13. Ο Φοίνικας ανέκτησε εκ νέου προβάδισμα (15-13) με λάθος επιθέσεις από τους Ράπτη και Τσάτσιτς με τη φάση του Μαυροβούνιου ακραίου (πάτημα γραμμής τριών μέτρων) να ξεσηκώνει αντιδράσεις. Την αναμπουμπούλα εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι που άνοιαν τη διαφορά σε 18-13.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 18-16 ενώ λίγο αργότερα έφεραν το ματς στα ίσα σε 21-21 με άσο του Τσάτσιτς και επίθεση του Ράπτη. Ο άσος του Στερν έγραψε 23-21, ο Ρανγκέλ κράτησε στο σετ τον ΠΑΟ μειώνοντας 24-23 με τον Πανταλέων να χάνει το σερβίς για το 25-23.

Παρόμοια η εικόνα και στο δεύτερο σετ, με τον Φοίνικα να προηγείται με 11-7 μετά από λάθος του Τσάτσιτς ενώ η διαφορά άνοιξε μέχρι και +7 με 15-8 και κυριαρχία των γηπεδούχων στο μπλοκ! Παρόλα αυτά ο Παναθηναϊκός πλησίασε στους τέσσερις πόντους (16-12) μετά από χαμένη επίθεση του Ράιτς. Προς το φινάλε του σετ δύο σερί λάθη από Ράντκε και Κωστόπουλο έβαλαν και πάλι τους φιλοξενούμενους στο σετ με 19-17 αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό καθώς ο Παπαγγελόπουλος και ένα λάθος του Ανδρεόπουλου ανέβασαν και πάλι τη διαφορά στο 21-17. Οι «πράσινοι» δεν τα παράτησαν και μείωσαν εκ νέου σε 23-22 με τον Τσάτσιτς αλλά το λάθος του Ρανγκέλ έστειλε σε σετ μπολ τους γηπεδούχους (24-22) ενώ το σετ υπέγραψε ο Στερν με 25-23.

Το ξεκίνημα του τρίτου σετ έδωσε την εντύπωση αντεπίθεσης για τον Παναθηναϊκό (1-5) με τη διαφορά να ανοίγει σε 6-13 μετά από χαμένο πρώτο χρόνο του Μπράουν. Ο Φοίνικας προσπάθησε να ροκανίσει αλλά το +7 (10-17) ήταν μια σημαντική διαφορά για την ομάδα του Ανδρεόπουλου. Το Πειρατικό, όμως, έκανε την ολική αντεπίθεση ενώ με άσο του Στερν έφτασε στο 18-20 και το 20-21 μετά από χαμένη επίθεση του Ράπτη, ισοφαρίζοντας σε 22-22 με τον Ράιτς. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έφτασε στο σετ μπολ μετά από χαμένο σερβίς του Μήλη αλλά ο Στερν το ‘έσβησε’ ενώ μετά από το μπλοκ του Μπράουν (26-25) ήρθε ο Ράιτς να υπογράψει ένα τεράστιο τρίποντο.

Τα σετ: 25-23, 25-23, 27-25

*Οι πόντοι του Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν από 4 άσσους, 37 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 31 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Ιγκόρ Γιούρισιτς): Μπράουν 8 (4/9 επ., 4 μπλοκ), Ράιτς 13 (9/28 επ., 4 μπλοκ), Κωστόπουλος 5 (4/14 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 35% άριστες), Παπαγγελόπουλος 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Ράντκε 4 (1/3 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Στερν 18 (15/26 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 71% υπ. – 14% άριστες) / Γκαράς (λ, 79% υπ. – 32% άριστες), Καρασαββίδης (λ, 80% υπ. – 50% άριστες), Ρούσης, Λινάρδος, Μήλης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 9 (7/19 επ., 2 άσσοι, 50% υπ. – 35% άριστες), Γιάκομπσεν, Ρανγκέλ 8 (5/11 επ., 3 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 6 (4/14 4επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 45% υπ. – 24% άριστες), Ράπτης 10 (10/23 επ.), Πελεκούδας 6 (5/9 επ., 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 62% υπ. – 38% άριστες), Μούχλιας, Πανταλέων.

15/04/2024

Τελικός «αιωνίων» Νο2

Δεύτερος τελικός «αιωνίων» στο κλειστό του Ρέντη με τον Ολυμπιακό να θέλει να ντουμπλάρει τις νίκες του επί του Παναθηναϊκού και τους “πράσινους”...