Φόραγε… πράσινα ο Αη Βασίλης στην Κυψέλη

Με επιτυχία ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για το 2015 ο Παναθηναϊκός, καθώς στο αγώνα της 11ης αγωνιστικής και τελευταίας του α’ γύρου της Volleyleague “Πάμε Στοίχημα” οι “πράσινοι” αν και βρέθηκαν να χάνουν στην Κυψέλη με 1-0 σετ, τελικά με καλό σερβίς και μπλοκ επικράτησαν με 3-1 (23-25, 25-16, 25-15, 26-24) του Άρη.

Παρουσία λιγοστών φίλων του Παναθηναϊκού, ο Άρης εκμεταλλευόμενος το εύκολο σέρβις των αντιπάλων του κατάφερε με επιθέσεις α’ χρόνου και καλό μπλοκ να προηγηθεί με 8-6. Οι “κίτρινοι”, παρά τα εκατέρωθεν λάθη, ξέφυγαν με την επίθεση του Σωτηρίου 14-11, όμως ο Κανέλλος ισοφάρισε με καλό μπλοκ 15-15. Το καλό μπλοκ των φιλοξενούμενων και οι επιθέσεις του Τζελάτη σε συνδυασμό με τα λάθη των γηπεδούχων έφεραν και πάλι μπροστά τον Άρη με 20-17. Το μπλοκ στον Κυριακίδη στο 24-22 “έσωσε” το α’ σετ μπολ των Θεσσαλονικιών, που στη δεύτερη όμως ευκαιρία με το μπλοκ άουτ του Τζελάτη πήραν με 25-23 το α’ σετ.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός με πίεση στο σερβίς και καλό μπλοκ πήρε από την αρχή κεφάλι με 8-5 και με ένα επιμερους σερί 4-1 έφτασε έυκολα σε double score 12-6. Με κεκτημένη ταχύτητα και καλή επίθεση οι πράσινοι έφτασαν με άσο του Λεόν στο 16-10 και σαν σε προπόνηση στην ισοφάριση, 1-1 των σετ με 25-16.

Ο ενθουσιασμός της κερκίδας και το καλό σερβίς έφεραν την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου με επίθεση του Ούγκο στο 8-5 και στη συνέχεια ο Κανέλλος με μπλοκ “έγραψε” με 10-5 ένα ακόμη double score για τους γηπεδούχους.  H υπεροχή του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε με πρωταγωνιστή τον Φερέιρα σε επίθεση, σερβίς και μπλοκ να ανεβάζει τη διαφορά στο 16-9 και να φτάνει με συνοπτικές διαδικασίες και 25-15 στο 2-1.

Με την πλάτη στον τοίχο οι “παπούδες”, όπως αυτοαποκαλούνται χιουμοριστικά οι πολύπειροι παίκτες του Γιάννη Μέλκα, κατάφεραν στο ξεκίνημα του 4ου σετ παρά τα χαμένα σερβίς να κοντράρουν στα ισά τον Παναθηναϊκό και να πάρουν βραχεία κεφαλή με 8-7. Οι δύο ομάδες, πήγαιναν για πολύ ώρα χέρι χέρι στο σκορ μέχρι και το 15-15, αλλά στο 14-13 του Άρη ο Κυριακίδης με μία δυνατή επίθεση χτύπησε στο πρόσωπο τον Ούγκο και ο Βραζιλιάνος σωριάστηκε προς στιγμήν στο έδαφος. Ο ακραίος του “τριφυλλιού” όμως συνέχισε κανονικά το παιχνίδι και μάλιστα με δικό του  σερβίς έδωσε προβάδισμα 2 πόντων για πρώτη φορά στο σετ στην ομάδα του 17-15. Έπειτα από εναλλαγές των δύο ομάδων στο σκορ οι Θεσσαλονικείς με 2 άσους του Σωτηρίου προηγήθηκαν 21-20. Το γήπεδο πάγωσε στο 23-23 ότον ο Κυριακίδης πάτησε στο πόδι του νεοεισελθόντα Μπέλου που έφυγε από τον αγωνιστικό χώρο υποβοηθούμενος για να του προσφερθούν οι πρώτες βοήθειες. Στο 24-24 οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για αντένα του Λεόν, όμως ο Βραζιλιάνος με άσο έγραψε με 26-24 την τελευταία νίκη της ομάδας του για το 2015.