Φουριόζος ο πλήρης Πανναξιακός

Ο Πανναξιακός πέρασε ένα ήσυχο απόγευμα και επικράτησε άνετα 3-0 σετ της Ελπίδας Αμπελοκήπων στο ΔΑΚ Νάξου για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών.

Οι… απουσίες επέστρεψαν και ο Πανναξιακός πλήρης έδειξε τη δυναμική του και γύρισε στα θετικά αποτελέσματα, παρουσιάζοντας σοβαρό και συγκεντρωμένο πρόσωπο απέναντι στην Ελπίδα που έδειξε σημάδια κόπωσης.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η νησιωτική ομάδα μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση με τη Δρακουλίδου να έχει λύσεις στην επίθεση αλλά και «όπλο» το σερβίς που έβαλε δύσκολα στην υποδοχή της Ελπίδας. Ο ΠΑΟΝ πήρε από την αρχή μεγάλη διαφορά (10-1) στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ έφτασε 16-5. Η Καλανταρίδου με άσο εκανε το 23-11 χωρίς συνέχεια καθώς οι γηπεδούχες πήραν εύκολα με 25-21 το πρώτο σετ.

Καλό ξεκίνημα για τις γηπεδούχες και στο δεύτερο σετ που μετά το α’ τεχνικό τάιμ άουτ (8-5) πήρε εκ νέου «αέρα» με τα σερβίς της Οικονομίδου (11-5). Το ίδιο προσπάθησε να κάνει και η Γουίλσον για λογαριασμό των φιλοξενουμένων με την ομάδα της Νάξου όμως να έχει τον έλεγχο (16-10 β’ τεχνικό τάιμ άουτ). Ο ΠΑΟΝ έφτασε εύκολα στο 2-0 σετ με 25-16.

Η Ελπίδα για πρώτη φορά πέρασε μπροστά στις αρχές του τρίτου σετ (0-2) αλλά ο Πανναξιακός ισοφάρισε και πάτησε γκάζι. Με επίθεση της Οικονομίδου και άσο της Φρέσκο έγινε το 10-4 ενώ οι φιλοξενούμενες παρά την προσπάθεια δεν κατάφεραν να βρουν λύσεις. Το τελικό 3-0 με 25-17 έδωσε ακόμα ένα «τρίποντο» στον Πανναξιακό, ο οποίος έχει 15βαθμούς και ένα παιχνίδι λιγότερο ενώ ισοβαθμεί στην 3η θέση με τον Α.Ο Θήρας.

Τα σετ: 25-11 25-16 25-17

Πανναξιακός (Γιώργος Ρούσης): Φρέσκο, Δρακουλίδου, Οικονομίδου, Πότοκαρ, Τοτσίδου, Ζακχαίου, Κακουράτου -λ / Ξαγοραράκη
Ελπίς (Χρυσομαλλίδης): Νώτη, Καλανταρίδου, Γουίλσον, Κ. Μπολέτου, Μ. Μπολέτου, Καλαντάτζε, Σουπιώνη (λ) – Καλαϊτζάκη, Καραμούτσα, Γεροβασιλείου, Γκοβεδάρου