Φουριόζος ο Πανναξιακός!

Έχει πάρει φόρα… ο Πανναξιακός και με την σημερινή του επικράτηση με 3-1 επί του Ανατόλια έφτασε στην 3η συνεχόμενη νίκη του -με εξαίρεση την ήττα από τον Π.Α.Ο στην πρεμιέρα) στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα των Κυκλάδων είχε το πάνω χέρι στα δυο πρώτα σετ με καλά στημένο μπλοκ αλλά και επιθετική λειτουργία. Στο τρίτο σετ, η αναμέτρηση απέκτησε μεγαλύτερο ενδιαφέρον με τις δυο ομάδες να κοντράρονται αφού το Ανατόλια έψαχνε τον τρόπο να μειώσει. Η φιλοξενούμενη ομάδα -που από τις δηλώσεις του προπονητή της έχει ορισμένα παράπονα από τη διαιτησία- εκεμταλλεύτηκε τα κενά σημεία στην υποδοχή ενώ στο γ’ σετ είχε και σετ μπολ στο 23-24.

Ωστόσο, στα κρίσιμα σημεία ο Πανναξιακός είχε τις λύσεις, και με μπροστάρα την πρώτη σκόρερ Τσβετάνοβα κατέκτησε τους τρεις βαθμούς, φτάνοντας στην τρίτη νίκη στο πρωτάθλημα. Ο Κόβαζιτς ξεκούρασε τις Τοτσίδου-Σαλούστρου, με την πρώτη να αγωνίζεται μόνο σε όλο το τρίτο σετ.

Κόβαζιτς: «Σε γενικές γραμμές παίξαμε καλά, λειτουργήσαμε πολύ καλά στο μπλοκ και στην επίθεση αλλά δεν μου άρεσε η έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης σε κάποιες εύκολες φάσεις. Αυτό είναι κάτι που πρέπει να διορθώσουμε γιατί υπήρχαν στιγμές που χάναμε το ρυθμό μας. Σίγουρα όμως είναι πολύ σημαντικό ότι μετράμε πλέον τρεις νίκες στη σειρά».

Τζιουμάκας: «Θεωρώ ότι δικαιούμασταν να πάρουμε ένα σετ και στο ότι δεν τα καταφέραμε όλοι έβαλαν το χεράκι τους: κι εμείς με τα λάθη μας αλλά κι οι διαιτητές με τα δικά τους. Παίξαμε καλύτερα από τα προηγούμενα παιχνίδια, απέναντι σε μια καλή ομάδα και πιστεύω ότι θα παρουσιαζόμαστε ολοένα και καλύτεροι».

Τα σετ: 25-20, 25-10, 28-26

Πανναξιακός (Κόβαζιτς): Κιουτσούκη 1 (1 μπλοκ), Διώτη 12 (9/25 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 25% υπ. – 12% άριστες), Τσέσλιαρ 3 (3/4 επ.), Λαδένη 5 (2/10 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 41% υπ. – 24% άριστες), Εμμανουηλίδου 13 (7/9 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ), Τσβετάνοβα 19 (13/31 επ., 6 μπλοκ), Κελεσίδου –λ (45% υπ. – 15% άριστες) / Πολίτη –λ (29% υπ. – 14% άριστες), Τοτσίδου 2 (2/9 επ., 29% υπ. – 14% άριστες)
Ανατόλια (Τζιουμάκας): Καετάνο 10 (7/40 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 50% υπ. – 31% άριστες), Τσοπούλου 2 (1/14 επ., 1 άσο, 55% υπ. – 36% άριστες)), Νικολαΐδου 1 (1 μπλοκ), Δραγουμάνου 4 (2/14 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 29% υπ. – 14% άριστες), Κωνσταντινίδου 14 (9/20 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Καλτουρμίδου Ρ. 2 (2/8 επ., 1 άσο), Ιωαννίδου –λ (50% υπ. – 15% άριστες) / Καλτουρμίδου Αν., Παντελίδου, Τσιούκαρη 2 (1/8 επ., 1 άσο, 50% υπ. – 50% άριστες), Ρεΐζογλου