ΔΙΕΘΝΗ

Γαλλία: Ανατροπή και βαθμός για την Πουατιέ του Πετρέα

Αν κια βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 σετ από τις Κάννες, η Πουατιέ του διεθνή μας κεντρικού Γιώργου Πετρέα αφυπνίστηκε, ισοφάρισε στέλνοντας στο τάι μπρέικ την αναμέτρηση και παρόλο που λύγισε στις λεπτομέρειες (14-16) κράτησε έναν πολύτιμο βαθμό την 9η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος.

Η έλλειψη ρυθμού της Πουατιέ -καθώς λόγω των κρουσμάτων Covid19 είχε να αγωνιστεί από τις 27 Οκτώβρη- φάνηκε στην αναμέτρηση με τις Κάννες. Ωστόσο ένα παιχνίδι που στο 0-2 έμοιαζε να μην γυρίζει, η Πουατιέ του Έλληνα διεθνή Γιώργου Πετρέα το ανέτρεψε, στέλνοντάς στο τάι μπρέικ απέναντι στην πρωτοπόρο του γαλλικού πρωταθλήματος.

Εκεί, η… γεύση που έμεινε ήταν γλυκόπικρη αφού παρά το κακό ξεκίνημα των γηπεδούχων (1-4) κοίταξαν στα ίσα τους φιλοξενούμενους, χάνοντας τελικά στις λεπτομέρειες τη νίκη αλλά “σώνοντας” τον πολύτιμο βαθμό.

Αξίζει να σημειωθεί ότι λόγω των μέτρων κατά της διασποράς του κορονοϊού η αναμέτρηση ήταν η πρώτη φετινή για την Πουατιέ στην έδρα της μπροστά σε άδειες κερκίδες.