Για ένα σετ «ζορίστηκε» ο Ολυμπιακός, που πάει Λουξεμβούργο για πρόκριση

Τη δεύτερη σερί νίκη του στη φετινή Volleyleague γυναικών πανηγύρισε στο κλειστό του Ρέντη ο νταμπλούχος Ολυμπιακός, καθώς στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής οι ερυθρόλευκες του Πειραιά, επικράτησαν με 3-0 (25-23, 25-19, 25-21) του μαχητικού, αλλά άπειρου συμπολίτη τους, Πορφύρα και πλέον ετοιμάζονται να πάνε στο Λουξεμβούργο για να σφραγίσουν την πρόκριση τους στον επόμενο γύρο του Challenge Cup.

Στο α’ σετ με, ευρωπαϊκό αέρα από την επιβλητική του νίκη στην πρεμιέρα του Challenge Cup ο κάτοχος του τίτλου, πήρε από την αρχή προβάδισμα στο σκορ το οποίο διατηρούσε σταθερά μέχρι και το  24-20. Εκεί οι φιλοξενούμενες δεν τα παράτησαν, μείωσαν σε 24-23, αλλά η Γιώτα με επίθεση α’ χρονου τέλειωσε το σετ με 25-23, αποφεύγοντας περαιτέρω περιπέτειες.

Στο β’ σετ με το καλό σερβίς της, η Μέιφιλντ (10π, 3 άσοι) δημιούργησε πολλά προβλήματα στην υποδοχή των φιλοξενούμενων, που μολονότι έχασαν ένα ακόμη σετ, στο γ’ σετ πάλεψαν σθεναρά για να μείνουν “ζωντανές” στο ματς.

Τα κορίτσια του Βασίλη Πανδή, βρέθηκαν μπροστά μέχρι τα μισά του σετ 14-12, αλλά στη συνέχεια η κορυφαία ελληνική ομάδα, αντέδρασε ξέφυγε 18-14 και “καθάρισε” τελικά το ματς, χωρίς να αφήσει περιθώρια αμφισβήτησης στις αντιπάλους της.

Για τον Ολυμπιακό, πολύ καλή ήταν η Γιώτα με 10 πόντους και 3 μπλοκ, από 12 είχαν οι Χίπε, Έμοντς, όσους είχε και η μοναδική παίκτρια με διψήφιο αριθμό πόντων του Πορφύρα, η Δραγουμάνου.

Διαιτητές: Βελώνης, Μαριδάκης

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 42 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Πορφύρα προήλθαν από 5 άσσους, 22 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-5, 16-11, 21-15, 25-23

2ο σετ: 8-6, 16-10, 21-16, 25-19

3ο σετ: 5-8, 16-14, 21-18, 25-21

Κατερίνα Γιώτα (κεντρική Ολυμπιακού στο olympiacossfp.gr): «Προερχόμασταν από την πρεμιέρα στην Ευρώπη και πετύχαμε τη δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα. Αφήνουμε πίσω μας το σημερινό ματς γιατί μας περιμένει ο επαναληπτικός στο Λουξεμβούργο. όπου θέλουμε να σφραγίσουμε την πρόκριση στον επόμενο γύρο του Challenge Cup.  Παιχνίδι με παιχνίδι η ομάδα θα αποκτάει ακόμα καλύτερο ρυθμό και θα φτάσει στο επίπεδο που θέλουμε».

Βασίλη Πανδής (Προπονητής ΑΟΦ Πορφύρα): «Αν θες να διεκδικήσεις κάτι παραπάνω κόντρα στον Ολυμπιακό, θα πρέπει να σου δώσει ο Ολυμπιακός την ευκαιρία για να το καταφέρεις. Κάτι τέτοιο συνέβη και σήμερα, όμως, δυστυχώς, κάποια λάθη απειρίας των παικτριών μας αλλά και του διαιτητή σε κρίσιμα σημεία, δεν μας επέτρεψαν να πάρουμε κάτι. Σίγουρα το αποτέλεσμα δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του παιχνιδιού.Τον στόχο που είχαμε να κάνουμε μία καλή εμφάνιση τον πετύχαμε και μας δίνει ψυχολογική ώθηση για τη δύσκολη συνέχεια».

Τα σετ: 3-0 σε 1.10, 25-23 (24’), 25-19 (24’), 25-21 (22’)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 10 (8/13 επ., 2 μπλοκ), Έμοντς 12 (9/22 επ., 3 άσσοι, 75% υπ.), Λαμπρούση 1 (μπλοκ), Μέιφιλντ 9 (6/14 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 53% υπ.), Χίπε 12 (11/27 επ., 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 5 (5/8 επ.) / Κοκκινάκη (λ, 36% υπ.), Μιλιντίγιεβιτς (λ, 64% υπ.), Ζακχαίου 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Νομικού 1 (μπλοκ, 75% υπ.).

ΑΟΦ ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Πανδής): Δραγουμάνου 12 (10/30 επ., 2 μπλοκ, 47% υπ.), Θαλασσινού 5 (2/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 36% υπ.), Κωνσταντέλου 4 (3/12 επ., 1 μπλοκ), Άντερσον 5 (3/7 επ., 2 άσσοι), Σιδεράτου 5 (2/11 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Φωτεινού 4 (2/7 επ., 2 μπλοκ) / Σαμπάτη (λ, 63% υπ.), Γκούρα, Ευθυμιάδη, Ποντικάκη.