PRE LEAGUE ΑΝΔΡΩΝ

Η Preleague που δεν ζηλεύει την Volleyleague

Η Preleague που δεν ζηλεύει την Volleyleague

Είναι νεοσύστατη, λαμπερή και έτοιμη να κλέψει την παράσταση. Η Preleague Ανδρών ήρθε για να μείνει και είναι έτοιμη να κερδίσει το στοίχημα και τις εντυπώσεις ακόμη  και απο την Volleyleague, η οποία με 8 ομάδες πλέον έχει μετατραπεί ουσιαστικά σε… “εσωτερικό τουρνουά”. Τα περισσότερα ρόστερ των ομάδων της Preleague δεν έχουν να ζηλέψουν σε τίποτα αυτά της Volleyleague και οι 12 “μονομάχοι” υπόσχονται πλούσιο θέαμα και συναρπαστικές αναμετρήσεις.

Η παρουσία ιστορικών ομάδων με τίτλους και παρουσία στην Volleyleague όπως ΑΕΚ, Άρη, Πανερυθραϊκου, αλλά και ομάδες που εκπροσωπούν επάξια την Περιφέρεια (Καλαμάτα 80, Άθλος Ορεστιάδας, ΑΕ Κομοτηνής, Πιερικός, Κέρκης) ανεβάζει κατακόρυφα την ποιότητα του πρωταθλήματος και μας κάνει να περιμένουμε πολλά αμφίρροπα παιχνίδια.

Απο εκεί και μετά το δικαίωμα μεταγραφής 2 ξένων έδωσε στις ομάδες την ευκαιρία να κάνουν εντυπωσιακές κινήσεις στο μεταγραφικό παζάρι ανακοινώνοντας παίκτες με εμπειρία απο την μεγάλη κατηγορία όπως οι Άλμπο, Μπρουνέτ (Άρης), Guiherme Ferreira Da Silva, Widson Ferreira Pedroso (Άθλος Ορεστιάδας), Γκλάστοουν, Λόπεζ (Αριστοτέλης Σκύδρας),  Αραούχο, Σούμποντιτς (ΑΕ Κομοτηνής) και να ανεβάζουν ακόμη πιο ψηλά το ποιοτικό επίπεδο της Preleague.

Ενδεικτικό της κατηγορίας είναι ότι τα περισσότερα παιχνίδια στην αυλαία του πρωταθλήματος θα έχουν έχουν τηλεοπτική μετάδοση καθώς θα μεταδοθούν Livestreaming στα κανάλια των ομάδων. 

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 1ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Α’ όμιλος

Σάββατο 23 Οκτωβρίου 2021
17.30 (Στ. Καλαϊτζής Νέα Ερυθραία) : Α.Σ. Πανερυθραϊκός – Α.Ο. Καλαμάτα 80 (Livestreaming – https://www.youtube.com/watch?v=kgv3QERcHdg)
Διαιτητές: Πρέντζας, Τσίτσικας, Γραμματεία: Πεσίνογλου, Παρατηρητής: Καπάνταης.

19.00 (Αιγίου) : Α.Ο. Αιγιαλέων – Γ.Σ. Πανιώνιος (Livestreaming – https://www.youtube.com/watch?v=1wMLFQgTUOw)
Διαιτητές: Γεράνιος, Λιναρδάτος, Γραμματεία: Δανιά, Παρατηρητής: Ιορδανίδης.

19.00 (Βαθέως) : Α.Σ. Κέρκης – Α.Ε.Κ.
Διαιτητές: Χρηστίδης, Παπαχατζής Π., Γραμματεία: Ζαβού, Παρατηρητής: Παπαστάμος.

Β’ όμιλος

Σάββατο 23 Οκτωβρίου 2021
18.00 (Δ.Α.Κ. Πολίχνης) : Πήγασος Πολίχνης – Α.Σ. Άρης (Livestreaming – https://www.youtube.com/watch?v=co7d_wfIaqE)
Διαιτητές: Βασιλειάδης, Τσιούλα, Γραμματεία: Λάμπρου, Παρατηρητής: Μιχελινάκης.

18.00 (Τ9 Κατερίνης) : Σ.Φ.Κ. Πιερικός – Α.Σ. Άθλος
Διαιτητές: Παπαδογούλας, Δαλκιράνης, Γραμματεία: Καραπέδη, Παρατηρητής: Θεμελής.

18.00 (2ο Λυκ. Κομοτηνής) : Μ.Γ.Σ.Α.Ε. Κομοτηνής – Φ.Ε.Σ. Αριστοτέλης (Livestreaming – https://www.youtube.com/watch?v=ea4l4lnhAEk)
Διαιτητές: Ιωαννίδης, Παπαχρήστου, Γραμματεία: Μιχαλιτσούδη, Παρατηρητής: Σαρδάνης.

ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ

Το Πρωτάθλημα της Pre League Ανδρών θα διεξαχθεί σε δύο φάσεις με το πιο κάτω σύστημα:

Α’ Φάση

Οι ομάδες χωρίζονται σε δύο ομίλους (Α και Β), με έξι (6) ομάδες ο καθένας, ως εξής:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ: Α.Ε.Κ., Α.Ο. Αιγιαλέων, Α.Ο. Καλαμάτα 80, Α.Σ. Κέρκης, Α.Σ. Πανερυθραϊκός, Γ.Σ. Πανιώνιος.
Β’ ΟΜΙΛΟΣ: Α.Σ. Άθλος, Α.Σ. Άρης, Μ.Γ.Σ.Α.Ε. Κομοτηνής, Πήγασος Πολίχνης, Σ.Φ.Κ. Πιερικός, Φ.Ε.Σ. Αριστοτέλης.

Σε κάθε έναν από τους δύο ομίλους (Α και Β) θα διεξαχθεί πρωτάθλημα δύο γύρων με βαθμολογία. Μετά τους αγώνες αυτούς και σύμφωνα με τη βαθμολογία (άρθρο 16ο) οι ομάδες κατατάσσονται:

Στον Α’ Όμιλο: από το PL-Α/1 έως και PL-Α/6
Στον Β’ Όμιλο: από το PL-Β/1 έως και PL-Β/6

Στη συνέχεια οι ομάδες ανάλογα με τη θέση που θα καταλάβουν στον Τελικό Βαθμολογικό Πίνακα στους Ομίλους Α και Β, χωρίζονται σε δύο Ομίλους (Γ και Δ) ως εξής:

Γ’ Όμιλος: συμμετέχουν οι ομάδες που θα καταλάβουν σε κάθε έναν από τους δύο ομίλους της Α’ Φάσης τις τρεις (3) πρώτες θέσεις (PL-Α/1, PL-Α/2, PL-Α/3, PL-Β/1, PL-Β/2, PL-Β/3)

Θα διεξαχθεί πρωτάθλημα δύο γύρων με βαθμολογία. Μετά τους αγώνες αυτούς και σύμφωνα με τη βαθμολογία οι ομάδες θα καταλάβουν τις θέσεις 1 έως και 6 της Τελικής Βαθμολογικής Κατάταξης του Γ’ Ομίλου.

Δ’ Όμιλος: συμμετέχουν οι ομάδες που θα καταλάβουν σε κάθε έναν από τους δύο ομίλους της Α’ Φάσης τις θέσεις 4 έως και 6 (PL-Α/4, PL-Α/5, PL-Α/6, PL-Β/4, PL-Β/5, PL-Β/6)

Θα διεξαχθεί πρωτάθλημα δύο γύρων με βαθμολογία. Μετά τους αγώνες αυτούς και σύμφωνα με τη βαθμολογία οι ομάδες θα καταλάβουν τις θέσεις 7 έως και 12 της Τελικής Βαθμολογικής Κατάταξης του Δ’ Ομίλου.

Β’ Φάση

Play Off 2 – 5

Οι ομάδες που θα έχουν καταλάβει τη 2η έως και την 5η θέση του Γ’ Ομίλου (PL-Γ/2 έως PL-Γ/5) θα αγωνισθούν σε Play Off με το πιο κάτω σύστημα μέχρι να συμπληρώσουν δύο (2) νίκες (μη συμπεριλαμβανομένων των αγώνων του Γ’ Ομίλου).

PL(Γ2) v PL(Γ5) -> (1)
PL(Γ3) v PL(Γ4) -> (2)

Οι αγώνες θα διεξαχθούν στις έδρες των ομάδων εναλλάξ αρχής γενομένης από την έδρα της ομάδας με τη μεγαλύτερη βαθμολογία στην Τελική Βαθμολογική κατάταξη του Γ’ Ομίλου.

Αγώνες για τις θέσεις 2 – 3: Ν(1) v Ν(2)

Οι δύο νικητές των αγώνων των Play Off 2-5, θα αγωνιστούν μεταξύ τους για την 2η και την 3η θέση του πρωταθλήματος. Οι αγώνες θα διεξαχθούν στις έδρες των ομάδων εναλλάξ αρχής γενομένης από την έδρα της ομάδας με τη μεγαλύτερη βαθμολογία στην Τελική Βαθμολογική κατάταξη του Γ’ Ομίλου.

Αγώνες Play Off για τις θέσεις 4-5 του πρωταθλήματος δεν θα διεξαχθούν και οι ομάδες που ηττήθηκαν στους πρώτους αγώνες Play Off 2-5 θα καταλάβουν την 4η και την 5η θέση της Τελικής Κατάταξης σύμφωνα με τη σειρά που τερμάτισαν μεταξύ τους στην Τελική Βαθμολογική Κατάταξη του Γ’ Ομίλου.

Play Out 10 – 11

Οι ομάδες που θα έχουν καταλάβει τις θέσεις PL-Δ/10 έως PL-Δ/11 θα αγωνισθούν σε Play Out μέχρι να συμπληρώσουν δύο (2) νίκες (μη συμπεριλαμβανομένων των αγώνων του Δ’ Ομίλου).

Οι αγώνες θα διεξαχθούν στις έδρες των ομάδων εναλλάξ αρχής γενομένης από την έδρα της ομάδας που θα έχει καταλάβει τη 10η θέση μετά τους αγώνες του Δ’ Ομίλου (PL-Δ/10).

2) Άνοδος στην Α1 Εθνική Κατηγορία Ανδρών

Στην Α1 Εθνική κατηγορία θα αγωνίζονται από την νέα αγωνιστική περίοδο 2022-2023:
Η ομάδα που θα καταλάβει την 1η θέση στην Τελική Βαθμολογική κατάταξη του Γ’ Ομίλου.

Η ομάδα που θα καταλάβει την 2η θέση στην Τελική Κατάταξη του πρωταθλήματος μετά τη διεξαγωγή των αγώνων Play Off στη Β’ Φάση του πρωταθλήματος.

3) Αγώνας μπαράζ με την 8η ομάδα της Α1 Εθνική Κατηγορία Ανδρών 2021-2022

Η ομάδα που θα καταλάβει την 3η θέση στην Τελική Κατάταξη του πρωταθλήματος μετά τη διεξαγωγή των αγώνων Play Off στη Β’ Φάση του πρωταθλήματος θα δώσει αγώνες μπαράζ με την ομάδα που θα καταλάβει την 8η θέση στην Τελική Κατάταξη της Α1 Εθνικής κατηγορίας Ανδρών, μέχρι να συμπληρώσουν δύο (2) νίκες.

Οι αγώνες θα διεξαχθούν στις έδρες των ομάδων εναλλάξ αρχής γενομένης από την έδρα της ομάδας που θα έχει καταλάβει την 8η θέση στην Α1 Ανδρών.

Η νικήτρια ομάδα των αγώνων μπαράζ, θα συμμετάσχει στο πρωτάθλημα της Α1 Εθνικής κατηγορίας Ανδρών 2022-2023

4) Υποβιβασμός στην Α2 Εθνική Κατηγορία Ανδρών

Η ομάδα που θα καταλάβει την 12η θέση στην Τελική Βαθμολογική Κατάταξη του Δ’Ομίλου

Η ομάδα που θα καταλάβει την 11η θέση στην Τελική κατάταξη πρωταθλήματος μετά τη διεξαγωγή των αγώνων Play Out στη Β’ Φάση του πρωταθλήματος.

Στην Α2 Εθνική κατηγορία Ανδρών οι ομάδες αυτές θα τοποθετηθούν στην Ζώνη (Α ή Β) που γεωγραφικά ανήκουν

5) Άνοδος από την Α2 Εθνική Κατηγορία Ανδρών

Στην Pre League Ανδρών 2022-2023 θα ανέλθουν οι ομάδες που θα καταλάβουν την 1η θέση σε κάθε μία από τις δύο ζώνες της Α2 Εθνικής κατηγορίας Ανδρών 2021-2022

6) Την επόμενη αγωνιστική περίοδο 2022-2023 στην Pre League Ανδρών θα έχουν δικαίωμα συμμετοχής έως δέκα (10) ομάδες.

PRE LEAGUE ΑΝΔΡΩΝ
24/10/2021

Τρίποντα για τα φαβορί

Συναρπαστικά παιχνίδια διεξήχθησαν κατα την 1η αγωνιστική της Preleague ανδρών, με την Καλαμάτα 80, τον Πανιώνιο και τον Κέρκη Σάμου στον Α όμιλο, αλλά...