Η Θέτιδα πήρε ρεβάνς από τη Σαντορίνη και τον πρώτο λόγο στην 6η θέση

«Πολύ σκληρή για να πεθάνει» αποδείχθηκε η Θέτιδα Βούλας, η οποία αν και βρέθηκε “με την πλάτη στον τοίχο” στο 3ο σετ από τον Α.Ο. Θήρας, κατάφερε με όπλο της το μπλοκ σε ένα ματς με αλλεπάλληλες συγκινήσεις και ανατροπές, να αντιδράσει σωστά και με μία ψυχωμένη αντεπίθεση, να φτάσει με καλή ψυχολογία στην νίκη 3-1 (25-20, 14-25, 26-24, 25-13) στον αγώνα της 17ης αγωνιστικής της Volleyleague.

Αυτή ήταν δεύτερη νίκη σε ισάριθμα ματς στο 2022 για τη Θέτιδα, που υποχρέωσε την ομάδα της Σαντορίνης σε μία άτυπη ρεβάνς για το 3-2 στο νησί, αλλά και στην πρώτη της ήττα στη νέα χρονιά, αποκτώντας τον πρώτο λόγο στην διεκδίκηση της 6ης θέσης.

Στο α’ σετ η Θέτιδα Βούλας, μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε 8-6, αλλά γρήγορα ο Α.Ο. Θήρας ισοφάρισε σε 13-13 με μπλοκ άουτ της Άμποτ. Η ομάδα της Σαντορίνης προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς με τη Μίτροβιτς 16-17, αλλά η Θέτιδα προσπέρασε ξανά με 19-18 και εκμεταλλευόμενη κάποια λάθη των φιλοξενούμενων πήρε μια σημαντική διαφορά, φτάνοντας με 25-20 στην κατάκτηση του α’ σετ.

Στο β’ σετ ο ΑΟ. Θήρας αντέδρασε και μετά το 7-7 με όπλο του το καλό σερβίς της Αργυρίου, ξέφυγε με 7-10. Τη σκυτάλη από την Αργυρίου πήρε η Κωνσταντινίδου, με τη Θεσσαλονικιά πασαδόρο να πηγαίνει στο σερβίς  στο 9-11 και να φεύγει στο 9-16, έχοντας πετύχει 2 άσους. Με τη Θέτιδα να μην μπορεί να βρει λύσεις στα προβλήματα υποδοχής, και από το σερβίς της Άμποτ, 10-9, η φιλοξενούμενη ομάδα, έχοντας επιβάλλει πλήρως το ρυθμό της ισοφάρισε με συνοπτικές διαδικασίες 14-25, 1-1 τα σετ.

Στο γ’ σετ «έπεσαν κορμιά» με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να πάρουν κεφάλι στα σετ. Ο Α.Ο. Θήρας συνεχίζοντας το καλό του σερβίς και ανεβασμένη ψυχολογία προηγήθηκε με 7-10 και ανέβασε τη διαφορά στο 11-18 με τη Μίτροβιτς. Η Δραγουμάνου βοήθησε με τα σερβίς της στο +4 της ομάδας της, που μείωσε σε 14-18 με έναν τυχερό πόντο. Λάθη των φιλοξενούμενων και το μπλοκ της Αργυρίου διατήρησαν τη διαφορά 16-12 υπερ της νησιώτικης ομάδας. Η ομάδα του Ρούση, δεν τα παράτησε, μείωσε στον πόντο 20-21 και μετά από εκατέρωθεν λάθη, έφτασε πρώτη με μία από τις φοβέρες επιθέσεις της Ανθούλη σε σετ μπολ, 24-23 για να φτάσει τελικά στην ανατροπή 26-24 από επίθεση της Μίτροβιτς στο φιλέ, 2-1 σετ.

Με την ψυχολογία στα ύψη η Θέτιδα εκμεταλλευόμενη το μούδιασμα τω φιλοξενούμενων, για τις οποίες στη θέση της Αμερικανίδας Χόλστον, είχε περάσει αλλαγή η Αδαμοπούλου ξέφυγε με 10-2. Οι γηπεδούχες, έβγαιναν πλέον τα πάντα, με αποτέλεσμα ούσες κυρίαρχες σε όλες τις γραμμές, να ανεβάσουν τη διαφορά στο 17-6.  Με το «πέναλτι» της πανύψηλης Ανθούλη η Θέτιδα έκανε το 20-6 και έχοντας δώσει πλέον διαδικαστικό χαρακτήρα στο παιχνίδι έφτασαν στη σημαντική νίκη 3-0 με 25-13.

Τα σετ: 25-20, 15-25, 26-24, 25-13 σε 99′.
*Οι πόντοι της Θέτιδας προήλθαν από 6 άσσους, 45 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και της Θήρας προήλθαν από 3 άσσους, 43 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Γιώργος Ρούσης): Σιρίνινα 7 (4/15 επ., 3 μπλοκ), Ανθούλη 17 (16/34 επ., 1 μπλοκ), Ρουσνατσένκο 2 (2/6 επ.), Δραγουμάνου 9 (6/22 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 59% υπ. – 45% άριστες), Άκτας 18 (11/29 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ, 56% υπ. – 39% άριστες), Παπαγεωργίου 8 (4/8 επ., 4 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 25% υπ. – 16% άριστες), Αποστολάκη, Παναγοπούλου, Χατζηγρηγορίου 1 (1 άσσος).

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Κώστας Παπαδόπουλος): Άμποτ 16 (14/43 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 46% υπ. – 29% άριστες), Χόλστον 9 (9/25 επ.), Διάλλα 11 (6/110 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 5 (0/5 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Μίτροβιτς 11 (10/34 επ., 1 άσσος, 38% υπ. – 22% άριστες), Αργυρίου (5 (5/14 επ.) / Αρτακιανού (λ, 17% υπ. – 17% άριστες), Αδαμοπούλου 1 (1/1 επ.), Γκόλτσιου.

Δηλώσεις

Γιώργος Ρούσης (Προπονητής ΑΣΠ Θέτιδα Βούλας): «Κάναμε μία σημαντική νίκη κόντρα σε έναν αντίπαλο με υψηλότερες βλέψεις από εμάς, αλλά πιστεύω πλέον πως έχουμε πάρει μία διαφορά ασφαλείας, από τους αντιπάλους μας όσον αφορά την κατάληψη της  6ης θέσης. Στο αποψινό ματς κάναμε μία «κοιλιά» στο 2ο σετ και μέχρι ενός σημείου στο 3ο, αλλά τελικά φτάσαμε στην ανατροπή. Πιστεύω όμως πως δεν έπρεπε να φτάσουμε ως εκεί, αφού σήμερα ήμασταν καλύτερη ομάδα από την Σαντορίνη και δικαιούμασταν τη νίκη. Απλά πρέπει να καταλάβουμε πως οι πόντοι και οι νίκες δεν έρχονται χωρίς να μοχθήσουμε…»

Κώστας Παπαδόπουλος (Προπονητής (Α.Ο. Θήρας): «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, όπως περιμέναμε και μετά το 1ο σετ, που κυνηγούσαμε στο σκορ τον αντίπαλό μας, παίξαμε ένα 2ο σετ πάρα πολύ καλό και το ίδιο συνέβαινε και ως ένα σημείο του 3ου. Από κει και πέρα βιαστήκαμε να «κλείσουμε» το σετ , κάτι που μας στοίχισε, αφού η εικόνα που παρουσιάσαμε στο 4ο δεν ήταν αυτή που περίμενα. Συνολικά είναι μια δίκαιη νίκη της Θέτιδας, γιατί αντέδρασε σωστά όταν βρέθηκε στα «δύσκολα». Εμείς πλέον, πρέπει να ξεχάσουμε αυτό το παιχνίδι, να ανασυντάξουμε τις δυυνάμεις μας, γιατί σε λίγα 24ωρα έχουμε ένα δύσκολο ταξίδι για το Κύπελλο στη Θεσσαλονίκη, όπου πάμε να παίξουμε ένα από τα σημαντικότερα παιχνίδια της χρονιάς»