«Ίδρωσε» αλλά πήρε το «τρίποντο» η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ πέρασε δύσκολα από το «Π. Σαλπέας», επικρατώντας 3-1 του μαχητικού Πορφύρα στην αναμέτρηση που ολοκλήρωσε τη 14η αγωνιστική της Α1 γυναικών.

Στο πρώτο σετ, η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα +4 (6-10) με δυο άσους της Κοσμά με την ομάδα του Πορφύρα να ακολουθεί και να μην αφήνει τις φιλοξενούμενες μέχρι τα μέσα του σετ να ξεφύγουν (12-12, 15-15). Η Ένωση πίεσε από το σερβίς και απέκτησε εκ νέου προβάδισμα (17-21) με το σετ να τελειώνει με άσο της Λαμπρινίδου 18-25.

Στο δεύτερο σετ, η ομάδα του Πορφύρα είχε το προβάδισμα 8-6 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ αλλά η ΑΕΚ ισοφάρισε και πήρε διαφορά στο δεύτερο με 10-16 με τις γηπεδούχες να «ροκανίζουν» τη διαφορά να ισοφαρίζουνε σε 22-22 και την Ένωση κατακτά το σετ έπειτα από επίθεση της Ιβάνοβα (23-24) και λάθος των γηπεδούχων (χρεώθηκε μεταφορά μπάλας η Καράκου).

Ο Πορφύρας είχε ανεβάσει την απόδοσή του με την ΑΕΚ να έχει σκαμπανεβάσματα αλλά να φτάνει πρώτη στο τεχνικό τάιμ άου με 6-8 (άσος Κοσμά). Η Καράκου ισοφάρισε για 9-9 και με άσο έβαλε μπροστά τον Πορφύρα (10-9). Καμία από τις δυο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Η Τοντάι μπλόκαρε την Καράκου για το 10-14 αλλά με δυο επιθέσεις της Γκούρα και αντεπίθεση διιαρκείας ο Πορφύρας έφτασε με +2 (16-14) στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Συνεχόμενα λάθη από την ΑΕΚ έδωσαν «αέρα» 20-16 στις γηπεδούχες αλλά μια επίθεση της Κωνσταντινίδου, ένα λάθος της Θεοχάρη και ένας άσος της Τοντάι διαμόρφωσαν το 20-19.

Ο Πορφύρας είχε το πάνω χέρι (23-20, 24-22) αλλά η ΑΕΚ δεν τον έβαζε κάτω. Το λάθος της Χρήστου έδωσε «ανάσα» στην ΑΕΚ για το 24-23 ενώ μια λάθος πάσα και πάλι από τις γηπεδούχες έφερε την ισοπαλία 24-24. Η Γκούρα έκανε το 25-24 και η ίδια μπλόκαρε την Ιβάνοβα για το 26-24 (1-2 σετ).

Με ψυχολογία μπήκε η ομάδα του Πανδή στο τέταρτο σετ (4-0) αλλά η ΑΕΚ με την εμπειρία της γρήγορα πέρασε μπροστά 5-8 και παρότι ο Πορφύρας ισοφάρισε (9-9, 10-10) δεν κατάφερε να περάσει ξανά μπροστά στο σετ για το τελικό 1-3 υπέρ της Ένωσης (17-25).

Βασίλης Πανδής: «Κάναμε καλή προσπάθεια. Δυστυχώς δεν πήγαμε καλά στην υποδοχή. Κυνηγούσαμε στο σκορ συνέχεια και με ομάδες τέτοιου επιπέδου δεν είναι εύκολο διαρκώς να καλύπτεις διαφορές. Ωστόσο, είμαστε σε πολύ καλό δρόμο και θέλω να πιστεύω ότι θα έρθει και το αποτέλεσμα».

Μανώλης Ρουμελιώτης: «Τη χρειαζόμασταν τη νίκη αυτή και για τους βαθμούς αλλά και ψυχολογικούς λόγους. Χρειάζεται ακόμα προσπάθεια, έχουμε ένα δύσκολο πρόγραμμα μπροστά μας και θέλουμε να διεκδικήσουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε. Κανένα ματς δεν έχουμε χάσει με κάτω τα χέρια και πιστεύω ότι μπορούμε να διεκδικήσουμε πολλά, αρκεί να διατηρήσουμε την καλή ψυχολογία».

Τα σετ: 18-25, 23-25, 26-24, 17-25

Πορφύρας (Πανδής) Χαλβατζή 3 (3/7 επ.), Ράπτη 10 (8/30 επ., 2 άσοi, 50% υπ. – 14% άριστες), Χρήστου 12 (9/43 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 39% υπ. – 15% άριστες), Μπούρμπη 3 (1/7 επ., 2 άσοι), Θεοχάρη 12 (10/17 επ., 2 άσοι), Καράκου 6 (4/22 επ., 2 άσοι), Σκυθιώτη -λ (23% υπ. – 23% άριστες) Γκούρα 11 (6/12 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Θαλασσινού, Σιδεράτου, Παλημέρη 1 (1 άσο)

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης) Τσοχατζή 1 (1 άσο), Κωνσταντινίδου 20 (15/44 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Ιβάνοβα 11 (9/30 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 33% υπ. – 14% άριστες), Λαμπρινίδου 22 (12/25 επ., 5 άσοι, 5 μπλοκ), Κοσμά 8 (5/24 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 31% υπ. – 23% άριστες), Τοντάι 6 (2/3 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Κακουράτου -λ (44% υπ. – 18% άριστες) / Κουνάδη 1 (1 άσο), Κατσαντώνη.

Στην ΑΕΚ η Εύα Χαντάβα

Το στενό μαρκάρισμα της ΑΕΚ στην Εύα Χαντάβα –όπως πρώτοι σας είχαμε ενημερώσει- απέδωσε και η 33χρονη ακραία επιστρέφει στο ελληνικό πρωτάθλημα,...