«Ηφαίστειο» το Αιγάλεω!

Σημαντικό τρίποντο που του έδωσε τη δυνατότητα να σκαρφαλώσει στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας, πέτυχε το Αιγάλεω με 3-1 κόντρα της μαχητικής ΑΣ Ηλιούπολης στο πλαίσιο της 14η αγωνιστικής του Α2 υποομίλου.

Το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι με πολύ πάθος, πείσμα αλλά και εντάσεις από τις παίκτριες των δύο ομάδων. Κλειδί του ματς η μεγάλη θέληση του Αιγάλεω που έδειξε ότι ήθελε περισσότερο το ματς και απο το εξαιρετικό σέρβις που είχε με αιχμή την Ιωάννα Χαριτωνίδη.

Στο πρώτο σετ η Ηλιούπολη με καλή υποδοχή, πίεση στο σέρβις κατόρθωσε να πάρει από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ με 4-9, 12-16, το Αιγάλεω μείωσε σε 16-17 με την Ιωάννου αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενες πιο ψύχραιμες, με περισσότερη συγκέντρωση και την πολύπειρη κεντρική Μαρία Χατζηνικολάου να τελειώνει καθοριστικές φάσεις, ξέφυγε με 20-24 και με επίθεση της Παππά, πήρε το σετ με 22-25 και έκανε το 0-1.

Εντυπωσιακή αλλαγή σκηνικού είχαμε στο δεύτερο σετ καθώς το Αιγάλεω ήταν καταιγιστικό, με πρωταγωνίστρια την Ιωάννα Χαριτωνίδη. Η 16 χρονη ακραία, έδωσε ρεσιτάλ από τη γραμμή του σέρβις, καθώς από το 12-6 με πέντε άσους(!), «σμπαράλιασε» την υποδοχή της Ηλιούπολης, εκτίναξε το σκορ  στο 22-6, οδηγώντας την ομάδα του Σίτι σε 10-0 σερί, το οποίο έληξε με 25-7 από επίθεση της Μανώλικα.

Μεγάλη μονομαχία είχαμε στο τρίτο σετ. Το Αιγάλεω προηγήθηκε με 8-5, αλλά στη συνέχεια οι παίκτριες της Ηλιούπολης, ξεκίνησαν ένα χορό διαμαρτυριών και έντονων αμφισβητήσεων σε αποφάσεις του διαιτητή Βλάχου που είχε σαν αποκορύφωμα να δεχτεί κόκκινη κάρτα στο 8-7, η πασαδόρος της ομάδας, Κωνσταντίνου.

Με όπλο τις επιθέσεις πρώτου χρόνου, από συνεργασίες των Βλάχου-Μανώλικα, το Σίτι ξέφυγε με 17-14, 22-17, η Χατζηνικολάου  μείωσε σε 23-22 αλλα το Σίτι πιο αποφασιτικό με άσο της εκπληκτικής Χαριτωνίδη πήρε το σετ με 25-22 και πέρασε μπροστά με 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ το Αιγάλεω μπήκε με φόρα και ψυχολογία, πίεση στο σερβις, πήρε το κεφάλι στο σκορ με 11-5, 13-8 με την Χαριτωνίδη, 18-13 και 22-15 με άσο της Ιωάννου, απέναντι στην Ηλιούπολη που είχε πολλά προβλήματα σε υποδοχή και μπλοκ.

Οι παίκτριες του Παγανέλη μείωσαν σε 24-20, αλλά με πρώτο χρόνο της Μανώλικα, οι παίκτριες της Αντωνιάδη, κατέκτησαν το σετ με 25-20 και συνολικό σκορ 3-1, αποτέλεσμα που πανηγυρίστηκε έξαλα από την ομάδα και τους φιλάθλους του Αιγάλεω που βρέθηκαν στην εξέδρα.

Τα σετ: 22-25, 25-7, 25-22, 25-20.

Αιγάλεω: (Αντωνιάδη) Ιωάννου, Βλάχου, Μανώλικα, Καραμούντζου, Καρακατσάνη, Σολωμού, Κανελλοπούλου(λ), Χαριτωνίδη, Δίκη.

ΑΣ Ηλιούπολη (Παγανέλης):  Χατζηνικολάου, Δελατόλα, Θεοδωράκη, Παπά, Κωνσταντίνου, Ξένου, Καρτσαφλέκη(λ), Παγανέλη, Κουζούπη,Ξυγκόρη

Δεύτερος ο Ηλυσιακός, σημαντική νίκη για Μεσσαρά, ήττα-σοκ για Βότση

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου που έγινε σήμερα, ο Ηλυσιακός νίκησε 3-0 την Παλλήνη και είναι μόνος δεύτερος, δυο πόντους πίσω από τον πρωτοπόρο Πορφύρα που είχε ρεπό.

Στον Α1 υποόμιλο ο Μεσσαράς νίκησε 3-1 τις Αμαζόνες  και ανέβηκε στην τρίτη θέση του ομίλου ενώ ο Ηρακλής Κηφισιάς συνέχισε τον περίπατο που κάνει στην Α2 κατηγορία με 3-0 την ΕΑΠ και παρέμεινε πρώτος και αήττητος.

Νίκη-έκπληξη πέτυχε ο Λαγκαδάς ο οποίος στο τελευταίο ματς της10ης αγωνστικής του Β2 υποομίλου κέρδισε με 3-1 το πρωτοπόρο Ναύαρχο Βότση, τον γκρέμισε απο την κορυφή και έδωσε την ευκαιρία στη Ν. Γενεά να μείνει πρώτη στην κορυφή μ’ ένα πόντο.