Ύψωσαν «πειρατική» σημαία στην Τούμπα

Μόνο “γρουσούζικη” δεν αποδείχθηκε για το Φοίνικα Σύρου η 13η αγωνιστική της Volleyleague, καθώς οι “Πειρατές”  απέδρασαν από μια δύσκολη έδρα, όπως η Τούμπα με το πολύτιμο τρίποντο στο… σεντούκι τους, επικρατώντας με 3-1 (18-25, 25-16, 25-20, 25-19) της ΜΕΝΤ, που στερήθηκε για ένα ακόμη ματς τον Πάρις.

Παρά την απουσία του Ιταλού πασαδόρου της, Ματέο Πάρις, τον οποίο αντικατέστησαν εναλλάξ οι Παντίρης-Ναζίρης,  η ΜΕΝΤ σε ένα ακόμη ματς στην Τούμπα έδειξε στην αρχή το μαχητικό της πρόσωπο. Το εκρηκτικό ξεκίνημα της  γηπεδούχου ξάφνιασε τους Συριανούς, οι οποίοι βρεθήκανε από νωρίς να βλέπουν την πλάτη των παθιασμένων και αποφασιστικών αντιπάλων τους που προηγήθηκαν με 8-7 και 16-12. Ο Φοίνικας προσπάθησε να αντιδράσει, ωστόσο οι Θεσσαλονικείς με καλό μπλοκ-άμυνα διατήρησαν τη διαφορά ασφαλείας και έφτασαν με 25-18 στην κατάκτηση του α’ σετ.

Στο β’ σετ οι πάικτες του Σπύρου Γκολίτση ήταν αγνώριστοι με αποτέλεσμα οι νησιώτες να εκμεταλλευτούν με τον καλύτερο τρόπο το μουδιασμένο ξεκίνημα των αντιπάλων τους και μετά το 8-5 χωρίς να κοιτάξουν ξανά πίσω τους ξέφυγαν με 16-12 , 21-14 και ισοφάρισαν εύκολα σε 1-1 σετ με 25-16. φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, ήταν αυτοί που προηγήθηκαν με 8-5 και 16-12 και χωρίς να απειληθούν στιγμή ισοφάρισαν σε 1-1 σετ με 25-16.

Το χαμένο β’ σετ, αφύπνισε τη ΜΕΝΤ που στο γ’ σετ έδωσε πολύ σκληρή μάχη με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ μέχρι και το 13-13 και στη συνέχεια οι Συριανοί πήραν βραχεία κεφαλή με 15-16. Σιγά σιγά όμως οι γηπεδούχοι άρχιζαν να κάνουν λάθη και ο ασταμάτητος Ντόκιτς εκμεταλλευόμενος τα σημάδια κόπωσης των αντιπάλων του άνοιξε την ψαλίδα της διαφοράς και μετά το 22-18 η Σύρος ζευγάρωσε με 25-20 τα κερδισμένα της σετ, 2-1.

Στο δ’  σετ οι φιλοξενούμενοι έδειξαν αποφασισμένοι να τελειώσουν το ματς και το έπραξαν. Επιβάλλοντας από την αρχή το ρυθμό τους ξέφυγαν με 8-3, στη συνέχεια με το πολύ καλό τους σερβίς και τοςυ άσους έφτασαν στο 16-10 και απέναντι στους γηπεδούχους, που δεν είχανε  λύσεις τόσο στο θέμα της υποδοχής, αλλά και στον πάγκο τους, επέστρεψαν και πάλι στις νίκες, επικρατώντας 3-1 σετ,  με 25-19.

Γιάννης Παπαϊακώβου (αθλητής ΜΕΝΤ): “Ξεκινήσαμε καλά, είχαμε τον ενθουσιασμό της έδρας και παρά την απουσία του Πάρις, λόγω ενός οικογενιακού του προβλήματος, μας βγήκε η τακτική μας. Ο Φοίνικας, όσο περνούσε η ώρα ανέβαζε την απόδοσή του,  ο Ντόκιτς μας έκανε μεγάλη ζημιά με το σερβίς του και τελικά επέβαλλαν το ρυθμό τους. Είμαστε σε μία δύσκολη κατάσταση, πρέπει να προσαρμουστούμε στις δυσκολίες, καθώς πέρα από τις απουσίες έχουμε και τον Κλέρσεντ, που δεν έχει προσαρμοστεί ακόμη 100% στην ομάδα”.

Τόμισλαβ Ντόκιτς (αθλητής Φοίνικα Σύρου): “Όπως στα περισσότερα εκτός έδρας ματς, έτσι και στην Τούμπα, μας πήρε λίγο χρόνο να προσαρμοστούμε στις ιδιαιτερότητες του γηπέδου. Μετά όμως βρήκαμε το ρυθμό μας και κάναμε το παιχνίδι μας όπως έπρεπε για να πάρουμε το πολύτιμο τρίποντο”.

ΜΕΝΤ (Γκολίτσης): Παντίρης 3 (1/2 επ., 2 άσσους), Σακόγλου 20 (17/33 επ., 3 μπλοκ), Μάντζιος 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ, 45% υπ.-45% αρ.), Κλέρσεντ 7 (6/15 επ., 1 άσσο, 46% υπ.-15% αρ.), Παπαϊακώβου 11 (7/11 επ., 3 άσσους, 1 μπλοκ), Μπίσετ 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), Αντωνιάδης (λ-42% υπ.-38% αρ.), Κνάπεκ (λ-83% υπ.-50% αρ.), Χατζηηλιάδης 8 (5/10 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 53% υπ.-53% αρ.), Ναζίρης, Χρυσάφης 2 (2/5 επ., 50% υπ.-50% αρ.), Γραμματικάκης 1 (1/1 επ.)

Φοίνικας (Παβλίσεβιτς): Ντάμποβιτς 5 (1/3 επ., 4 μπλοκ), Ντόκιτς 29 (19/34 επ., 9 άσσους, 1 μπλοκ), Λάππας 5 (3/12 επ., 2 μπλοκ, 48% υπ.-33% αρ.), Πέκμανς 7 (6/8 επ., 1 άσσος, 35% υπ.-35% αρ.), Χ. Παπαδόπουλος 4 (3/3 επ., 1 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 5 (2/6 επ., 3 μπλοκ), Εφραιμίδης (λ-69% υπ.-62% αρ.), Π. Παπαδόπουλος 12 (8/13 επ., 3 άσσους, 1 μπλοκ, 82% υπ.-45% αρ.), Μουρούτης 2 (2/2 επ.).