LEAGUE CUP "ΝΙΚΟΣ ΣΑΜΑΡΑΣ"

«Ηράκλειο τείχος» έφερε την πρόκριση

Mε όπλο το μπλοκ που του απέφερε 15 πόντους ο Ηρακλής νίκησε τον Γ.Σ.Λαμία με 3-0 σετ σε αγώνα που ολοκλήρωσε την Α΄φάση του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» και προκρίθηκε στη Β΄φάση του θεσμού.

Εκεί η ομάδα της Θεσσαλονίκης θα υποδεχτεί τον Παμβοχαϊκό και ο νικητής θα κατακτήσει το τελευταίο εισιτήριο για το φάιναλ-4 της διοργάνωσης όπου ήδη έχουν περάσει ο διοργανωτής Φοίνικας Σύρου, ο κάτοχος του τίτλου Ολυμπιακού και ο νταμπλούχος ΠΑΟΚ.

Πρώτος σκόρερ για τον Ηρακλή ήταν ο εκπληκτικός Παλέντζας με 21, ο Στεφανίδης με 4 άσσους, ενώ εντυπωσιακή εμφάνιση έκανε και ο Τσολάκος που επέστρεψε δυναμικά με 9/9 επιθέσεις και 12 πόντους.
Η Λαμία υστέρησε στην αποτελεσματικότητα και έκανε λάθη ειδικά στο 2ο σετ που έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει σε 1-1 σετ ενω σε ενα άλλο θεσμό δεν πήρε μια νίκη.

Το 1o σετ ήταν υπόθεση του Ηρακλή που είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του. Με εξαιρετικό μπλοκ και υποδοχή οι παίκτες του Γιάννη Ορφανού είχαν συνεχώς το προβάδισμα αλλά η Λαμία κατόρθωσε να μειώσει σε 24-21 αλλά ο Τσολάκος λύτρωσε τον «γηραιό» και σφράγισε το σετ με 25-21 και 1-0.

Η Λαμία βελτιώθηκε στο 2ο σετ και μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι. Με ένα μικρό σερί πήρε μικρή διαφορά 11-15. Ο Ηρακλής μείωσε στον πόντο 14-15 με μπλοκ των Παλέντζα και Τσολάκου αλλά οι φιλοξενούμενοι με πολύ καλούς τους Χακγουορθ , Λεσκι και Καπίρη ανέβασαν και πάλι τη διαφορά σε 14-18.

Με όπλο το μπλοκ ο Ηρακλής ισοφάρισε σε 18-18 και από εκείνο το σημείο οι ομάδες εναλλάσσονταν συνεχώς στο προβάδισμα μεχρι να φτάσουμε σε ισοπαλία θρίλερ με 29-29. Με επίθεση του Παλέντζα είχαμε 30-29 και άσσο του Στεφανίδη ο Ηρακλής πήρε το σετ 31-29 και 2-0 σετ.

Στο 3ο σετ ο Ηρακλής πήρε από νωρίς το προβάδισμα με 16-13, με πολύ καλό μπλοκ και τον Τσολάκο να δίνει ρεσιτάλ, όπως και οι Παλέντας, Χατζηηλιάδης και Στίγγας. Η Λαμία όμως ήταν αρκετά μαχητική και κατάφερε να ισοφαρίσει με άσο του Καπίρη σε 16-16.

Ο Ηρακλής πήρε και πάλι κεφάλι με δύο πόντους 21-18 του Παλέντζα ενώ κόντεψε να και πάλι η Λαμία να μειώνει στον πόντο 21-20. Τελικά οι παίκτες του «γηραιού» με Τσολάκο, Παλέντζα, Στίγγα κατάφεραν να επικρατήσουν με 25-23 και με 3-0 πήραν άνετα την πρόκριση.

* Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 5 άσσους, 41 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Λαμίας προήλθαν από 5 άσσους, 45 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 31-29, 25-23) σε 85΄

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Χατζηηλιάδης 10 (6/18 επ, 4 μπλοκ, 78% υπ – 28% άριστες), Παλέντζας 21 (18/32 επ, 3 μπλοκ), Στεφανίδης 8 (4/9 επ, 4 άσσοι, 72% υπ -33% άριστες), Στίγγας 9 (4/7 επ, 5 μπλοκ), Τσολάκος 12 (9/9 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πέντσεφ 1 (μπλοκ) / Παπαδημητρίου (λ, 55% υπ -38% άριστες).

ΛΑΜΙΑ (Ντραγκίεφ): Λέσκε 9 (6/10 επ, 2 μπλοκ), Δημητριάδης 1 (άσσος), Αραούχο 8 (7/13 επ, 1 μπλοκ), Καπίρης 10 (8/22 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 70% υπ – 40% άριστες), Χακγουορθ 15 (14/28 επ, 1 μπλοκ), Μαδούρας 9 (6/9 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ)/ Τσιράκης (λ, 58% υπ – 27% άριστες), Χέντσι 4 (4/11 επ), Αγγελόπουλος, Μάντζιος.