ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

Ισοπαλία με Τσεχία και… έφυγε για το Eurovolley η Εθνική

Ισόπαλο 2-2 (23-25, 25-23, 25-21, 21-25) σετ έληξε το τελευταίο φιλικό προετοιμασίας της Εθνικής ανδρών απέναντι στην Τσεχία και πλέον η γαλανόλευκη μετράει αντίστροφα για το πρώτο σερβίς στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κόντρα στην Ουκρανία, την Πέμπτη 2 Σεπτεμβρίου στις 15:30.
Η αποστολή θα αναχωρήσει αύριο το πρωί για την Κρακοβία (09:30) ενώ το απόγευμα θα προπονηθεί για πρώτη φορά επί πολωνικού εδάφους. Η τελευταία προπόνηση της γαλανόλευκης θα διεξαχθεί το πρωί της Τετάρτης 31 Αυγούστου στις 10:00.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα για την Εθνική

Συναρπαστικό σε εξέλιξη ήταν το πρώτο σετ του αγώνα με την Ελλάδα να ξεκινά καλύτερα. Με «αιχμή του δόρατος» τον Μούχλια και πιεστικό σερβίς προηγήθηκε 4-2.
Η γαλανόλευκη συνέχισε εντυπωσιακά δυνάμωσε και στο μπλοκ και με Πετρέα , Πρωτοψάλτη έφτασε στο +4 (11-7). Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση  μείωσαν 11-9 με τον Ζίγισεκ, όμως και πάλι η Εθνική με επίθεση του Παπαλεξίου και άσο του Κασαμπαλή πήρε «αέρα» τεσσάρων πόντων 13-9.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι με διαδοχικούς πόντους ισοφάρισαν 17-17, όμως οι Έλληνες διεθνείς ανέβασαν στροφές και μπήκαν ξανά σε «θέση οδηγού» 21-20 με τον Ανδρεόπουλο να παίρνει κρίσιμο side out.
Ο Πετρέας με κερδισμένο μπλοκ άουτ μετά από εξαιρετική αμυντική προσπάθεια των Κοκκινάκη και Πρωτοψάλτη διαμόρφωσε το 22-20, ενώ ο αρχηγός έδωσε και διπλό σετ μπολ στην Εθνική 24-22. Οι Τσέχοι έσβησαν το πρώτο, όμως η Εθνική το κατέκτησε 25-23 μετά από λάθος σερβίς από τον Γκαλάμποφ.

Με το… ίδιο νόμισμα οι Τσέχοι στο δεύτερο σετ

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες πήγαν χέρι- χέρι μέχρι το 5-5. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πίεσαν την Εθνική, «έσπασαν μπάλες» στο φιλέ και με κόντρα επιθέσεις από Χαντράβα και Λίσεκ προηγήθηκαν 11-7.
Η Εθνική έβγαλε πείσμα στο γήπεδο και με άσο του Παπαλεξίου μείωσε 13-11. Οι Τσεχία πήρε ξανά τα «ηνία» του σετ και με «όπλο» το μπλοκ προηγήθηκε 18-14.

Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος  έριξε στο παιχνίδι τον Ραφαήλ Κουμεντάκη στο παιχνίδι στη θέση του Χαράλαμπου Ανδρεόπουλου, με τον έμπειρο ακραίο να … τρυπάει το μπλοκ των Τσέχων και να μειώνει 19-17.  Στη συνέχεια ο Ράπτης πέρασε για το σερβίς, χάλασε την υποδοχή των «κόκκινών» και η Εθνική έφτασε σε απόσταση «αναπνοής» 22-21.

Η Εθνική προσπάθησε να κάνει την ανατροπή, όμως οι γηπεδούχοι με πλασέ του Φίνγκερ έφτασαν σε διπλό σετ μπολ 24-22. Ο Μούχλιας κράτησε «ζωντανή» την ομάδα μειώνοντας 24-23, όμως ο Χαντράβα με κερδισμένο μπλοκ άουτ έκλεισε το σετ 25-23.

Με «όπλο» το μπλοκ το 2-1 η Τσεχία

Στο τρίτο σετ η Εθνική ξεκίνησε καλά, πίεσε στο σερβίς και  προηγήθηκε 6-4. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν  την απόδοσή τους «έσπασαν» μπάλες στο φιλέ και εκμεταλλευόμενοι  και κάποια λάθη προσπέρασαν 12-8.

Η Εθνική αντέδρασε και με μπλοκ του Πετρέα και κερδισμένο μπλοκ άουτ του Πρωτοψάλτη μείωσε 16-15. Μετά από φάση διαρκείας ο Μπάρτος διαμόρφωσε το 19-16 δίνοντας πολύτιμο προβάδισμα στην ομάδα του σε καθοριστικό σημείο του σετ. Η γαλανόλευκη παρά την μαχητικότητα και δεν κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση με την Τσεχία να κατακτά το σετ 25-21.

«Γαλανόλευκη» ισοφάριση

Στο τρίτο σετ η Εθνική ξεκίνησε με τον Νίκο Ζουπάνη στη θέση του Δημήτρη Μούχλια στη θέση του διαγώνιου. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 6-4 όμως το  εντυπωσιακό μπλοκ των Πετρέα, Κασαμπαλή και Ανδρεόπουλου έφερε τις δύο ομάδες στα ίσα 6-6, ενώ με επίθεση του Ζουπάνη η Εθνική προσπέρασε 7-6.

Η Ελλάδα πήγε για πρώτη φορά στο +3 (13-10) μετά από άσο του Πετρέα και «πέναλτι» του Πρωτοψάλτη.  Με πατημένο «γκάζι», εξαιρετικό μπλοκ και κόντρα επιθέσεις η Ελλάδα πήρε διαφορά 6 πόντων 19-13. Η Τσεχία αντέδρασε και με συνεχόμενους πόντους μείωσε 20-17, όμως οι Έλληνες διεθνείς κράτησαν το προβάδισμα και πήραν το σετ 25-21 με επίθεση του Ανδρεόπουλου.

Τα σετ: 2-2 (25-23, 23-25, 21-25, 25-21)

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 4 άσσους, 55 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και της Τσεχίας προήλθαν από 4 άσσους, 54 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.