Ισοπεδωτικός ο Ολυμπιακός, 3-0 τον ανέτοιμο Παναθηναϊκό

Μία νίκη μακριά από την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος βρίσκεται ο Ολυμπιακός, που ήταν καταιγιστικός στο δεύτερο παιχνίδι “αιωνίων” της σειράς και με 3-0 σετ επί του Παναθηναϊκού διπλασίασε τις νίκες του στους τελικούς.
Με το εκπληκτικό 15-0 στους άσους, ο Ολυμπιακός διέλυσε την υποδοχή του Παναθηναϊκού που έμοιαζε παραδομένος αλλά και ανέτοιμος συγκριτικά με τον αντίπαλό του. Τα δυο πρώτα σετ έκλεισαν με 25-17 και 25-16 με τους ερυθρόλευκους κυριάρχους.
Είναι χαρακτηριστικό ότι κανένας παίκτης του ΠΑΟ δεν έγινε διψήφιος με τον Ερνάντεζ να σημειώνει μόλις 6πόντους! Οι πράσινοι βρίσκονται με την πλάτη στον τοίχο αφού για να κάνουν την ανατροπή θα πρέπει να νικήσουν 3 σερί αγώνες κάτι που δεν έχει καταφέρει να κάνει καμία ομάδα από το 1990 που καθιερώθηκαν το πλέι οφ στη Volley League.
Από την άλλη, ο γηπεδούχος Ολυμπιακός με όπλο το σερβίς αλλά και το μπλοκ με τον Γκουστάβο και τον Τράβιτσα να σημειώνουν από 4 και 3 πόντους αντίστοιχα είχε καθαρό μυαλό ακόμα και όταν στο  3ο σετ είδαν τον Παναθηναϊκό να παίρνει προβάδισμα 20-16.
Σε εκείνο το σημείο με δύο άσσους από τον Τζούριτς και δύο επιθέσεις του Ιντάλγκο ο Ολυμπιακός ισοφάρισε αρχικά 20-20. Ο Κουμεντάκης με επίθεση έκανε το 24-23, ο Κόβαρ με μπλοκ ισοφάρισε (24-24) αλλά ο πρώτος χρόνος του Τζούριτς και ο άσσος του Τράβιτσα που ελέγχθηκε και από το challenge έκλεισε πανηγυρικά και δικαία τον αγώνα για τον Ολυμπιακό.

Το τρίτο ραντεβού των δύο ομάδων είναι την προσεχή Πέμπτη 18 Απριλίου στο Μετς.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Κουτσούλας, Παρατηρητής αγώνα: Καλπακτσόγλου, Παρατηρητής διαιτησίας: Αντωνούλης, Τσάλεντζ ρέφερι: Μυλωνάκης.

1ο σετ: 8-5, 16-14, 21-16, 25-17
2ο σετ: 8-5, 16-12, 21-13, 25-16
3ο σετ: 8-7, 13-16, 20-21, 26-24

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 15 άσσους, 32 επιθέσεις (48% αποτελεσματικότητα), 10 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων (11 χαμένα σερβίς και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 29 επιθέσεις (41% αποτελεσματικότητα), 5 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων (19 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 3-0 (25-17, 25-16, 26-24) σε 79′

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Ντάνιελ Καστελάνι): Στερν 12 (8/19 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκουσταβάο 9 (4/6 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Κουμεντάκης 7 (4/13 επ., 3 άσσοι, 21% υπ. – 14% άριστες), Τράβιτσα 4 (1 άσσος, 3 μπλοκ), Τζούριτς 10 (5/8 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 15 (11/20 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 37% υπ. – 26% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 29% υπ. – 21% άριστες).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κασαμπαλής 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Κόβαρ 8 (6/18 επ., 2 μπλοκ, 37% υπ. – 21% άριστες), Ρανγκέλ 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ), Ερνάντεζ 6 (6/20 επ.), Βουλκίδης 7 (6/9 επ., 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 3 (3/10 επ., 30% υπ. – 25% άριστες) / Ζήσης (λ, 20% υπ. – 20% άριστες), Κοντοστάθης (λ, 50% υπ. – 50% άριστες), Πετρέας, Μάρκου, Φράγκος.