Ιστορική νίκη για την Ηλιούπολη

Πολύ σημαντική νίκη για τη νεοφώτιστη Ηλιούπολη που έσπασε το ρόδι και πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς με το “καλημέρα”. Τι κι αν η ομάδα της Λυκογιάννη βρέθηκε πόσω στο σκορ με 7-12 στο α’ σετ, οι γηπεδούχες κατάφεραν με ψυχραιμία να ισοφαρίσουν 17-17 και να προηγηθούν με 1-0 (25-21). Στο δεύτερο σετ, οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι το 13-13, ώσπου η Ηλιούπολη να πάρει προβάδισμα 18-14 και να γράψει το 2-0 σχετικά εύκολα.

Οι Μακεδόνες Αξιού αντέδρασαν και κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρους τους 18-13 στο γ’ σετ, έχοντας μοναδικό ξέσπασμα στο μπλοκ (6 από 10 συνολικά σ’ αυτό το σετ), μείωσαν αισθητά και έκαναν το 2-1 (24-26). Στο τέταρτο σετ, η Ηλιούπολη είχε τις λύσεις στην επίθεση και πήρε από την αρχή διαφορά (8-2), την οποία διατήρησε μέχρι τέλους.

Η νεοφώτιστη Ηλιούπολη -αν και αγχωμένη- εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και ευτύχησε να βρει λύσεις στην επίθεση (Μαρκοπούλου, Μπόκα, Γιοβάνη, Αλέξις).

Τα… νιάτα στο τάραφλεξ αρκούν για το σημερινό ταμείο! Στην Ηλιούπολη αγωνίστηκε  βασική η 18άχρονη Πατεράκη κι αλλαγές η συνομήλική της Καπέλλου κι η 15άχρονη Γεωργίου, ενώ στους Μακεδόνες έπαιξε βασική η 14άχρονη Αλεξάκου κι αλλαγή η 15άχρονη Καραφουλλίδου.

Η προπονήτρια της Ηλιούπολης, Δήμητρα Λυκογιάννη σχολίασε: «Σίγουρα υπάρχει πολύ μεγάλη ικανοποίηση από τη νίκη. Είχε πολλές διακυμάνσεις το ματς και ήταν θετικό για εμάς το ότι παίζαμε εντός έδρας. Υπήρχε όρεξη και διάρκεια με εξαίρεση το τρίτο σετ όπου κάναμε μια κοιλιά. Όλα αυτά όμως είναι φυσιολογικά, αφού υπήρχε πολύ άγχος και η ομάδα θέλει ακόμη το χρόνο της»

Από την άλλη ο Μανώλης Σκουλικάρης των Μακεδόνων Αξιού τόνισε: «Χάσαμε το πρώτο σετ λόγω απειρίας κι αυτό μας κόστισε. Η Ηλιούπολη έπαιξε καλά, ενώ εμείς είχαμε πρόβλημα στα τελειώματα στην επίθεση. Έχουμε μια πολύ νεανική ομάδα, η οποία είναι γεμάτη ταλέντο και παιχνίδι με το παιχνίδι θα γινόμαστε και καλύτεροι. Ελπίζω το ίδιο να συμβεί και με τους διαιτητές, από τους οποίους σήμερα έχω πολλά παράπονα».

Τα σετ: 25-21, 25-21, 24-26, 25-17

Ηλιούπολη (Λυκογιάννη): Μπόκα 15 (14/40 επ., 1 άσο, 40% υπ. – 25% άριστες), Μαρκοπούλου 12 (5/15 επ., 7 μπλοκ), Γιοβάνη 17 (15/29 επ., 1 μπλοκ), Αλέξις 12 (11/36 επ., 1 άσο, 37% υπ. – 26% άριστες), Έντουαρντς 4 (3/4 επ., 1 άσο), Πατεράκη 8 (4/10 επ., 4 άσοι), Αργυροπούλου –λ (36% υπ. – 25% άριστες), Γεωργίου, Μπανίκα Σ., Καπέλλου

Μακεδόνες (Σκουλικάρης): Αλεξάκου 7 (7/25 επ., 48% υπ. – 36% άριστες), Νέβιλ 22 (20/45 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Χαραβελούλη 11 (6/14 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Δρακουλίδου 6 (2/6 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Σπανού 4 (1/5 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Γάτση 12 (11/31 επ., 1 άσο, 48% υπ. – 35% άριστες), Αναγνώστου –λ (62% υπ. – 62% άριστες) / Μυρίδου –λ (60% υπ. – 40% άριστες), Γκοβεδάρου 4 (3/13 επ., 1 άσο, 43% υπ. – 14% άριστες), Καραφουλλίδου, Γιαννούλη 1 (1/1 επ.)