Ήττα από Ναντ, θετικό το ερυθρόλευκο πρόσημο!

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε την παρουσία του στο Διεθνές Τουρνουά στο Παρίσι, γνωρίζοντας την ήττα με 3-2 στις λεπτομέρειες από τη Ναντ, ωστόσο το πρόσημο του διημέρου είναι θετικό για την ομάδα του Μουνιόθ.

Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε στη μεγαλύτερη διάρκεια με τους παίκτες που δεν έπαιξαν στη χθεσινή νίκη επί της Βερόνα και αυτό γιατί η επιθυμία του τεχνικού τιμ ήταν να δώσει χρόνο συμμετοχής και να βγάλει συμπεράσματα.

Στο πρώτο σετ, ο Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ προχώρησε σε ροτέισον ξεκινώντας τους παίκτες που δεν είχαν αγωνιστεί στο χθεσινό ματς με τη Βερόνα.  Συγκεκριμένα οι Παπαλεξίου, Στιβαχτής, Ανδρεάδης, Ασπιώτης, Κουμεντάκης, Ριζόπουλος, Τζιάβρας πήραν φανέλα βασικού, με τον Ολυμπιακό να παρουσιάζει πολύ καλή εικόνα. Τέσσερα μπλοκ στο πρώτο σετ έκαναν οι «ερυθρόλευκοι» που είχαν σε μεγάλο μέρος του το προβάδισμα στο σκορ (18-21), αλλά η Ναντ με ανατροπή το πήρε με 25-23 και προηγήθηκε με 1-0.

Στο 2ο σετ, ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές πήρε το προβάδισμα το οποίο διατήρησε από την αρχή μέχρι το φινάλε.  Με πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Άκη Ασπιώτη ο οποίος στο δεύτερο σετ πέτυχε 8 πόντους με 6/9 επιθέσεις και 2 μπλοκ  και έφτασε στους 12, ο Ολυμπιακός πήγε άνετα στο 18-25 χάρη στο οποίο ισοφάρισε σε 1-1 τα σετ.

Η εικόνα άλλαξε εντελώς στο 3ο σετ, με τη Ναντ να αποκτάει τον έλεγχο και να έχει το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του. Ο Ολυμπιακός έμεινε πίσω στο σκορ και η γαλλική ομάδα έκανε το 25-11 και το 2-1 στα σετ.

Στο τέταρτο σετ, οι Πειραιώτες επανήλθαν με τις απαραίτητες αλλαγές. Φίνγκερ, Χουσάϊ και Γέργκι επιθετικά  έδωσαν λύσεις και με 25-19 ο τελικός οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ!

Το τάι μπρέικ που ακολούθησε ήταν συναρπαστικό σε εξέλιξη. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-3 με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ στη συνέχεια και τους «ερυθρόλευκους» να φτάνουν μπροστά με 11-10. Εκεί όμως δέχθηκαν ένα 3-0 σερί που έβαλε μπροστά τη Ναντ με 13-11 για να καταλήξει το σετ με 15-12 στη γαλλική ομάδα, μαζί με τη νίκη με 3-2 σετ και την πρωτιά στο Τουρνουά του Παρισιού.

Μουνιόθ: “Είμαι ικανοποιημένος”

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Συνεχίζουμε σε δυνατούς ρυθμούς την προετοιμασία μας και τα φιλικά παιχνίδια. Θέλαμε να παίξουν όλοι οι παίκτες σε αυτά τα δυο παιχνίδια στη Γαλλία, γιαυτό κόντρα στη Ναντ αρχίσαμε με διαφορετική σύνθεση σε σχέση με τον αγώνα με τη Βερόνα. Ήταν ένα πολύ δυνατό και χρήσιμο ματς για εμάς. Δεν κερδίσαμε στο τέλος, όπως θα θέλαμε αλλά παίξαμε συνολικά 9 σετ σε δυο μέρες, σε ένα δυνατό τουρνουά, με πολύ καλές ομάδες. Είδαμε σε ποιο σημείο βρισκόμαστε ώστε να συνεχίσουμε την προετοιμασία μας. Είμαι ικανοποιημένος με την μέχρι τώρα πορεία μας, δεδομένου ότι είμαστε και λίγες μέρες όλοι μαζί. Χρειαζόμαστε χρόνο για να φτάσουμε στο σημείο που θέλουμε, όλοι οι παίκτες δουλεύουν σκληρά και τέτοια παιχνίδια μας βοηθούν να τσεκάρουμε τεχνικά και τακτικά στοιχεία αλλά και την πορεία του κάθε παίκτη».

Τα σετ: 3-2 σε 2:05, 25-23 (26′), 18-25 (26′), 25-11 (22′), 19-25 (28′), 15-12 (23′)