Ήττα-αποκλεισμός για τον Παναθηναϊκό από τη Ναντ

Ο Παναθηναϊκός είχε εξ αρχής δύσκολη αποστολή στη Γαλλία και παρά την προσπάθεια γνώρισε την ήττα από την Ναντ, αποχαιρετώντας για φέτος την Ευρώπη.

Οι αθλήτριες του κόουτς Καλμαζίδη προηγήθηκαν  με 1-0 σετ και πάλεψαν στα επόμενα δύο, ωστόσο το εμπόδιο της Ναντ δε μπόρεσε να προσπελαστεί. Πλέον, η ομάδα στρέφει την προσοχή της στις εγχώριες διοργανώσεις, σε Πρωτάθλημα και Κύπελλο.

Ισορροπημένη ήταν η αρχή του πρώτου σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι μέχρι το 7-7, όταν οι «πράσινες» ανέβασαν στροφές και ξεκίνησαν να χτίζουν διαφορά. Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε μπροστά με +5 (10-15) αλλά οι Γαλλίδες ψαλίδισαν την απόσταση και ισοφάρισαν λίγο αργότερα (16-16). Ο ΠΑΟ διατήρησε κεφάλι στο σκορ μέχρι και το 19-20, όταν οι γηπεδούχες ανέτρεψαν την κατάσταση και πήραν προβάδισμα (21-20), το οποίο κράτησαν μέχρι το set ball (24-23). Στο σημείο αυτό οι «πράσινες» κατάφεραν να ισοφαρίσουν (24-24) και να πετύχουν την ανατροπή κάνοντας το 0-1 στα σετ με 25-27.

Με παρόμοιο τρόπο ξεκίνησε και το δεύτερο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ μέχρι το 12-12, όταν ο Παναθηναϊκός έχτισε ένα +4 (12-16) αλλά δεν κατάφερε να το διατηρήσει. Οι Γαλλίδες ισοφάρισαν σε 17-17 και πέρασαν μπροστά στη συνέχεια (21-18), φτάνοντας μέχρι το 24-21. Ο ΠΑΟ έσβησε τρία set ball του αντιπάλου αλλά ήρθε η ισοφάριση σε 1-1 σετ (25-23).

Παρά την ισοφάριση το «τριφύλλι» μπήκε καλά στο τρίτο σετ και προηγήθηκε με 0-3 και στη συνέχεια με 4-8. Οι γηπεδούχες όμως πέρασαν στην αντεπίθεση και έφεραν στα ίσα το σκορ (16-16). Στο σημείο αυτό η Ναντ πήρε τα ηνία και ξεκίνησε να απομακρύνεται (20-17). Ένα ανάποδο challenge στο 20-18 που θα έβαζε το «τριφύλλι» ξανά στη διεκδίκηση του σετ, μετέτρεψε το σκορ σε 21-18. Η Ναντ ξέφυγε με 24-19 στη συνέχεια και παρόλο που ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μειώσει σε 24-21, η γαλλική ομάδα διπλασίασε τα σετ της (25-21) και πήρε στο σημείο αυτό το εισιτήριο για την τετράδα της διοργάνωσης.

Το τέταρτο σετ ήταν διαδικαστικό αφού η πρόκριση είχε κριθεί με τις γηπεδούχες να το κατακτούν με 25-14 και να φτάνουν στη νίκη με 3-1 σετ.

Ο προπονητής της ομάδας, Γιάννης Καλμαζίδης δήλωσε: «Δώσαμε μια πολύ μεγάλη μάχη και θεωρώ ότι πήγαμε πολύ καλά σήμερα παρά τον αποκλεισμό μας κόντρα σε μια σπουδαία ομάδα. Μπήκαμε αποφασιστικά στον αγώνα πήραμε το πρώτο σετ ενώ και στο δεύτερο και τρίτο σετ ήμασταν κοντά. Δεν μου αρέσει να μιλάω για διαιτησία και ούτε θα σταθώ εκεί απλά καλό είναι να καταγράφεται ότι αδικηθήκαμε σε 3-4 κρίσιμες φάσεις που χάσαμε πόντο εμείς και πήρε ο αντίπαλος και μιλάμε ουσιαστικά για δύο πόντους σε κομβικά σημεία. Κρατάμε τα αρκετά θετικά από απόψε στην εμφάνιση μας και έχουμε ήδη το μυαλό μας στο επόμενο ματς με την ΑΕΚ για το πρωτάθλημα».

Διαιτητές: Γκονζάλεζ (Ισπανία), Πέτσε (Αυστρία).

1ο σετ: 7-8, 13-16, 21-20, 25-27

2ο σετ: 7-8, 12-16, 21-18, 25-23

3ο σετ: 4-8, 16-15, 21-18, 25-21

4ο σετ: 8-4, 16-9, 21-13, 25-14

*Οι πόντοι της Ναντ προήλθαν από 5 άσσους, 54 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και του Μίλωνα προήλθαν από 4 άσσους, 51 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-27, 25-23, 25-21, 25-14) σε 113′

ΝΑΝΤ (Σέσαρ Ερνάντεζ): Κιν 15 (10/17 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Γιάσπερ 6 (4/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 68% υπ. – 27% άριστες), Ροτάρ 12 (9/27 επ., 3 μπλοκ, 52% υπ. – 26% άριστες), Μιμς 21 (18/47 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κούρταγκιτς 13 (8/15 επ., 5 μπλοκ), Καρασόι 1 (1 άσσος) / Τζιαρντίνο (λ, 61% υπ. – 39% άριστες), Ρακοτοζάφι, Ρεσπιό, Λούκασικ 3 (3/4 επ.), Ντόι 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. – 43% άριστες).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 9 (7/11 επ., 2 μπλοκ), Καρκάσες 13 (12/32 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ. – 0% άριστες), Άτκινσον 22 (18/43 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γκρότους 9 (7/19 επ., 2 άσσοι, 67% υπ. – 44% άριστες), Παπαφωτίου 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Σάμανταν 4 (4/9 επ.) / Ρόγκα (λ, 50% υπ. – 13% άριστες), Μπελιά (λ, 11% υπ. – 11% άριστες), Φουμάκη, Βασιλαντωνάκη 1 (1/5 επ.), Μεταξά 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 1 (0/5 επ., 1 άσσος, 55% υπ. – 18% άριστες).