ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

Δεύτερη ήττα και λίγες ελπίδες

Δεύτερη ήττα για την εθνική μας ομάδα νεανίδων στον προκριματικό όμιλο της Σερβικής πόλης, Βρίνιατσκα Μπάνια.  Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έχασε με 3-1 από την ανώτερη  Λευκορωσία με 3-1 (25-23, 16-25, 18-25, 12-25) στη σάλα «Βλαντε Ντίβατς» και ουσιαστικά αποχαιρέτησε, την φετινή προσπάθεια για πρόκριση στην τελική φάση του πανευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Ελπίζει  μονο μαθηματικά για την τρίτη θέση του ομίλου…

Τελευταίο  παιχνίδι για την εθνική μας ομάδα, την Κυριακή με την γηπεδούχο Σερβία στις 21.00

Την απευθείας πρόκριση στα τελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος παίρνει ο 1ος του ομίλου, ενώ ο δεύτερος και ο καλύτερος τρίτος όλων των ομίλων θα αγωνιστούν στα μπαράζ πρόκρισης.

Η εθνική αν και ξεκίνησε καλά το ματς και πήρε το πρώτο σετ, στη συνέχεια η εικόνα της ήταν μέτρια, παρουσίασε πολλά προβλήματα ανομοιογένειας, υποδοχής (δέχτηκε 13 άσους) δεν βρήκε λύσεις επιθετικά (δέχτηκε 12 μπλοκ εναντι τριών της εθνικής) ενώ μετά την ανατροπή 1-2 σετ από την Λευκορωσία, πέταξε λευκή πετσέτα και έχασε εύκολα με 3-1 σετ.

Αγχωμένα μπήκε η εθνική μας στο πρώτο σετ και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-8. Στη συνέχεια οι παίκτριες του Ανδρεάδη «ξύπνησαν» ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και με σερί 13-5 πέρασαν μπροστά με 16-13. Παρά την πίεση της Λευκορωσίας από το σέρβις, η εθνική μας ομάδα κράτησε την υποδοχή της, ενώ  με το εξαιρετικό πασιγκ γκέιμ της Βλάχου  και τις Καραφουλίδου, Αλεξάκου, να τελειώνουν κρίσιμες επιθέσεις, διατήρησε μέχρι το τέλος διαφορά 2-3 πόντων που της έδωσε τη δυνατότητα να πάρει το σετ με 25-23 και το προβάδισμα με 1-0 σετ.

Και ενώ η εθνική μπήκε στο δεύτερο σετ με καλή ψυχολογία και 4-1 προβάδισμα, η Λευκορωσία κατάφερε να περάσει μπροστά με 7-10 και στη συνέχεια να ανοίξει την ψαλίδα της διαφοράς στο 11-16.  Από εκείνο το σημείο και μετά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν μπόρεσε να συνέλθει και να πιέσει με τη σειρά του τις αντίπαλες παίκτριες. Αποτέλεσμα η ελληνική ομάδα να καταρρεύσει και να χάσει το σετ πανεύκολα με 16-25.

Ντέρμπι έγινε στο τριτο σετ με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι τα μισά του σετ με 14-16. Με όπλο το σέρβις και την αποτελεσματική επίθεση η Λευκορωσία έκανε σερί 7-3 ξέφυγε με 17-23 και ουσιαστικά «κλείδωσε» το σετ με 18-25 και 1-2.

Η ανατροπή του σκορ και της ψυχολογίας έδωσε φτερά στις νικήτριες σε αντίθεση με την εθνική μας ομάδα που κυριολεκτικά κατέρρευσε και παραδόθηκε στις διαθέσεις του αντιπάλου με  12-25 και συνολικό σκορ 1-3 όπου σήμανε και τους τίτλους τέλους της φετινής προσπάθειας της ελληνικής ομάδας για πρόκριση στην τελική φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Τα σετ: 25-23, 16-25, 18-25, 12-25

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 8 άσσους, 35 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και της Λευκορωσίας προήλθαν από 13 άσσους, 38 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων

ΕΛΛΑΔΑ (Ανδρεάδης): Βλάχου 3 (1/2 επ, 2 άσσοι), Πήττα 4 (4/13 επ), Αλεξάκου 10 (9/33 επ, 1 μπλοκ, 44% υπ – 24% άριστες), Μιλεντίγιεβιτς 3 (1/20 επ, 2 άσσοι, 56% υπ – 47% άριστες), Καραφουλίδου 12 (11/30 επ, 1 άσσος), Διάλλα 7 (6/14 επ, 1 μπλοκ) / Λύρα (λ, 18% υπ – 18% άριστες), Τσελέπη, Καρακάση 3 (1/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Νικολογιάννη 3 (1/4 επ, 2 άσσοι, 40% υπ – 40% άριστες), Τοντάι, Σταματίου 1 (1/4 επ)

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ (Μέλιανιουκ): Κνιάζεβα 4 (1/2 επ, 3 άσσοι), Κίσλιουκ 5 (3 άσσοι, 2 μπλοκ), Κάστσιουτσουκ 12 (11/25 επ, 1 μπλοκ, 29% υπ – 18% άριστες), Μίνιουκ 7 (4/9 επ, 3 μπλοκ), Κλίμετς 19 (11/22 επ, 4 άσσοι, 4 μπλοκ), Χρισκέβιτς 16 (11/26 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 33% υπ – 33% άριστες) / Γκέτμαντσουκ (λ, 18% υπ – 12% άριστες), Μπούλαχ, Τσιμαφέγιεβα, Κχόλαντ

Ανδρεάδης: “Προσπαθήσαμε πολύ…”

Ο Ομοσπονδιακός τεχνικός, Γιάννης Ανδρεάδης έμεινε ευχαριστημένος από τη μαχητικότητα των διεθνών και την παρουσία τους κόντρα σε μια ομάδα οπως η Λευκορωσία που θεωρείται από τα φαβορί . «Κάναμε καλύτερο ματς από χτες. Η ομάδα έπαιξε καλά, υπήρχε ζωντάνια σε σχέση με το ματς της πρεμιέρα που ίσως και λόγω κούρασης δεν μπήκαμε στο παιχνίδι. Αν με τη Ρουμανία είχαμε παίξει έτσι θα είχαμε κερδίσει.

Προσπαθήσαμε πολύ ακόμα και όταν κάποιες στιγμές ο αντίπαλος είχε υπεροχή πάνω στο φιλέ. Θέλησα επειδή έχουμε το ματς με τη Σερβία να χρησιμοποιήσω όλες τις αθλήτριες και σε γενικές γραμμές έμεινα ικανοποιημένος, καθώς ο τρόπος που χάσαμε στο πρώτο ματς μας πείραξε», είπε ο κόουτς του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος.