ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

Ήττα με διαμαρτυρίες

Την ήττα με 3-1 από την Γαλλία γνώρισε η Εθνική μας ομάδα των Εφήβων στη Νιρεγκχάζα της Ουγγαρίας, έχοντας όμως πολλά παράπονα από την διαιτησία του Ρουμάνου Τούντορ Ποπ…

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Εθνική μας ομάδα των Εφήβων στα προκριματικά του Παγκοσμίου πρωταθλήματος που φιλοξενούνται στην Ουγγαρία.

Μια ήττα η οποία οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στις υποδείξεις του Ρουμάνου πρώτου διαιτητή της αναμέτρησης Τούντορ Ποπ, ο οποίος ιδιαίτερα στο τρίτο, αλλά και στο τέταρτο σετ με τις υποδείξεις του άλλαξε τις ισορροπίες του αγώνα και σκόρπισε τον εκνευρισμό στην Ελληνική ομάδα.

Η Γαλλία ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και πήρε σχετικά εύκολα το πρώτο σετ, όμως η είσοδος των Κομητούδη, Τουρνάκη άλλαξε την εικόνα της Εθνικής που ισοφάρισε εξίσου εύκολα και πήρα τη ηνία του αγώνα προηγούμενη με 16-12 και 21-18. Από εκείνο το σημείο και μετά υπήρξαν συνεχόμενες υποδείξεις από τον πρώτο διαιτητή που επέτρεψαν στους Γάλλους να ισοφαρίσουν αρχικά και να πάρουν το σετ ενώ στο δ’ σετ είχαμε μια απίστευτη μάχη με συνεχόμενες εναλλαγές στο σκορ.

Και πάλι όμως υπάρχουν τρομερά παράπονα από την Ελληνική ομάδα για τις υποδείξεις του Ποπ (έδειξε κόκκινη κάρτα στον Σωτήρη Δρίκο) για να τελειώσει το σετ με 33-35!

«Είναι κρίμα κι άδικο αυτό που συνέβη σήμερα. Ήταν ένα από τα καλύτερα παιχνίδια που έχει κάνει η Εθνική Εφήβων και είχαμε μια μεγάλη ευκαιρία για μια σπουδαία νίκη. Ανακάμψαμε μετά το πρώτο σετ βρήκαμε ρυθμό αλλά δεν μπορέσαμε να κερδίσουμε τους διαιτητές και δη τον Ρουμάνο», είπε φανερά εκνευρισμένος μετά το τέλος του αγώνα ο Άρης Αγγελόπουλος ενώ αναφερόμενος στο αυριανό παιχνίδι με τους Ούγγρους σημείωσε: «Υπάρχει μια απογοήτευση γιατί χάθηκε μια μεγάλη ευκαιρία αλλά αύριο είμαστε υποχρεωμένοι να συνεχίσουμε την προσπάθεια»

Τα σετ: 19-25, 25-20, 26-28, 33-25

Ελλάδα (Αγγελόπουλος): Κασαμπαλής, Κωστόπουλος 9 (9/21 επ., 50% υπ. – 20% άριστες), Βουλκίδης, Τζιουμάκας 29 (26/58 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Καρασαββίδης 6 (5/8 επ., 1 άσο, 80% υπ. – 37% άριστες), Παπάζογλου 10 (6/9 επ., 4 μπλοκ), Τσαδήμας –λ (57% υπ. – 13% άριστες) / Κομητούδης 3 (3/6 επ.), Τουρνάκης 7 (4/6 επ., 3 μπλοκ)

Γαλλία (Τριγιόν): Πατρί 12 (1/27 επ., 1 μπλοκ), Καποριοντό 1 (1 μπλοκ), Μπογιέρ 21 (16/28 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 56% υπ. – 25% άριστες), Μπαζίκ 14 (14/24 επ., 61% υπ. – 42% άριστες), Μπουλτόρ 10 (7/13 επ., 3 μπλοκ), Ανρί17 (12/16 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Γκατινό –λ (78% υπ. – 33% άριστες) / Μουγιέλ –λ (56% υπ. – 50% άριστες), Τρουτσέφ 2 (2/4 επ.), Ροατά, Νεβό,