BEACH VOLLEY

Ήττα στο ταϊ-μπρεϊκ

Ήττα  στο ταϊ-μπρεϊκ

Την ήττα στο ταϊ-μπρεϊκ γνώρισαν οι Αρβανίτη/Τσιαρτσιάνη από  τις Ολλανδέζες Μέπελινκ / Βαν Ίερσελ κατά το πρώτος τους αγώνα στο Κλάγκνφουρτ της Αυστρίας και τους τελικούς του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος beach volley.

Σε έναν συγκλονιστικό αγώνα που κράτησε 47 λεπτά οι Αρβανίτη/Τσιαρτσιάνη ξεκίνησαν καλά και  με το 21-17 προηγήθηκαν με 1-0.

Ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για το δύδιμο της Εθνικής  μας ομάδας καθώς οι Ολλανδέζες με το 21-18 κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 1-1 και να στείλουν τον  αγώνα και σε τρίτο σετ.

Εκεί με περισσότερες δυνάμεις οι Μέπελινκ/Βαν Ίερσελ απέκτησαν από νωρίς το προβάδισμα και παρά την πίεση των ελληνίδων  στα μισά κατάφεραν να κρατήσουν τα ηνία του σετ και στο τελος με  το 15-9 να πάρουν τη νίκη.

Επόμενος αντίπαλος για την Βίκυ Αρβανίτη και την Μαρία Τσιαρτσιάνη είναι το μεσημέρί της Τετάρτη απέναντι στις Φινλανδές Λέχτονεν / Λάχτι  που νωρίτερα σήμερα έχασαν με  2-0 από τις Αυστριακές Σούτσενχόφερ / Πλεσιουτσνιγκ.

Το πρόγραμμα του ομίλου της Εθνικής:
1ος όμιλος
Τρίτη 28 Ιουλίου
16:00, Μέπελινκ / Βαν Ίερσελ (Ολλανδία) – Αρβανίτη / Τσιαρτσιάνη 2-1 (17-21, 21-18, 15-9)
16:00, Λεχτόνεν / Λάχτι (Φινλανδία) – Σούτσενχόφερ / Πλεσιουτσνιγκ (Αυστρία)  0-2 (14-21, 21-23)

Τετάρτης 29 Ιουλίου
12:00, Λέχτονεν / Λάχτι (Φινλανδία) – Αρβανίτη / Τσιαρτσιάνη
12:00, Σούτσενχόφερ / Πλεσιουτσνιγκ (Αυστρία) – Μέπελινκ / Βαν Ίερσελ (Ολλανδία)