ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

Καυτή η Εθνική, 3-0 την Κροατία με τον κόσμο δίπλα της

Στο εντυπωσιακά -για την εποχή- γεμάτο κλειστό Μάκης Λιούγκας, η Εθνική ανδρών κατατρόπωσε την πανίσχυρη Κροατία με 3-0 σετ κάνοντας το 2×2 στον Ε’ προκριματικό όμιλο και βάζοντας βάσεις για την πρώτη θέση και απευθείας πρόκριση της στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Η γαλανόλευκη μπήκε καλά διαβασμένη ενώ ξεκίνησε με τρεις αλλαγές στο βασικό σχήμα σε σχέση με την πρεμιέρα κόντρα στη Νορβηγία. Γιώργος Τζιουμάκας, Ραφαήλ Κουμεντάκης και Θοδωρής Βουλκίδης ξεκίνησαν στην αρχική εξάδα με τον ‘Τζούμι” για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι να είναι εξαιρετικό σε σερβίς, επίθεση και μπλοκ με 21 πόντους εκ των οποίων οι 6 από τη γραμμή των εννέα μέτρων και πάνω στο φιλέ (3-3).
Αιφνιδιασμός… και 1-0

Στο πρώτο σετ η Εθνική ήταν καταιγιστική, με το μπλοκ του Ραφαήλ Κουμεντάκη, ο άσσος και η κόντρα επίθεση του Γιώργου Τζιουμάκα να αναγκάζουν τους Κροάτες στο πρώτο τους τάιμ άουτ (6-2). Η πίεση από τη γραμμή των εννέα μέτρων συνεχίστηκε, με τους Έλληνες διεθνείς να είναι αποτελεσματικοί και στην κόντρα επίθεση, με την διαφορά να φτάνει στο +8 στα μισά του σετ (13-5). Ο Μάρκος Γαλιώτος τροφοδοτούσε με επιτυχία όλους τους συμπαίκτες του, το σερβίς της γαλανόλευκης συνέχισε να δημιουργεί πολλά προβλήματα στην υποδοχή και στην ανάπτυξη της Κροατικής επίθεσης, για το 1-0 σετ με 25-12.

Ανατροπή από 5-12 και 2-0

Στο δεύτερο σετ η Κροατία αντέδρασε, πίεσε και κατάφερε να αποσυντονίση την ελληνική ομάδα η οποία κυνηγούσε στο σκορ (0-4, 5-12) αναγκάζοντας τον Ιταλό ομοσπονδιακό τεχνικό να ξοδέψει τα δύο του τάιμ άουτ μέχρι εκείνο το σημείο, κάνοντας παράλληλα και αλλαγή πασαδόρου, με τον Σταύρο Κασαμπαλή. Σε εκείνο το σημείο ξεκίνησε την αντεπίθεσή της, με τον Ραφαήλ Κουμεντάκη με εντυπωσιακό μονό μπλοκ στον Λέο Άντριτς να φέρνει το σετ στα ίσια (20-20). Τα λάθη στο σερβίς κρατούσαν την Κροατία στο σετ, με τον Γιώργο Τζιουμάκα να είναι αλάνθαστος στην επίθεση. Ο Σταύρος Κασαμπαλής με άσο έδωσε το προβάδισμα και το σετ μπολ στην Ελλάδα (24-23) και στη συνέχεια με άουτ επίθεση της Κροατίας ήρθε το 2-0 σετ με 25-23.

Άναψαν τα αίματα… και καθαρή νίκη της Εθνικής

Δεν έλειψαν τα νεύρα από την αναμέτρηση, καθώς με το σκορ στο 8-6 ο Μιχάλι πέρασε με απειλητικές διαθέσεις προς την πλευρά της Ελλάδας και τιμωρήθηκε με αποβολή από τον αγώνα από τον Ουκρανό διαιτητή Σέρι Χούλκα. Κόκκινη δέχτηκε και ο Θανάσης Πρωτοψάλτης με το σκορ έγινε 8-7. Δόθηκαν αμοιβαίες εξηγήσεις και το ματς συνεχίστηκε. Με συνεχομενα μπλοκ από Ραφαήλ Κουμεντάκη, Γιώργο Τζιουμάκα και άσο από τον Γιώργο Πετρέα η διαφορά ανέβηκε στο +4 (11-7), με την Εθνική μας ομάδα να ανεβάζει την απόδοσή της για το τελικό 3-0 σετ με 25-15.

Διαιτητές: Σέρχι Χούλκα (Ουκρανία), Ραφαέλ Γκονζάλεζ Ταβάρες (Ισπανία)

Τα σετ: 3-0 (25-12, 25-23, 25-15) σε 78΄.

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν: 6 άσσοι, 39 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων και της Κροατίας προήλθαν: 0 άσσοι, 21 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων.

ΕΛΛΑΔΑ (Ντάντε Μπονιφάντε): Πετρέας 4π. (3/3επ., 1 άσσοι), Τζιουμάκας 21 (15/23επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 10 (6/15επ., 4 μπλοκ, 48%υπ., 38%αρ.), Βουλκίδης 8 (8/8επ.), Γαλιώτος, Πρωτοψάλτης 7 (6/13επ., 1 μπλοκ, 83%υπ., 83%αρ.) / Κοκκινάκης (λ. – 88%υπ., 88%αρ.), Κασαμπαλής 3 (1/1επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος).

ΚΡΟΑΤΙΑ (Τσέντριτς Έναρντ): Νικάσεβιτς 2π. (1/1επ., 1 μπλοκ), Μπακόνι, Σέντλατσεκ 7 (5/15επ., 2 μπλοκ, 36%υπ., 21%αρ.), Σεστάν, Ντίρλιτς 3 (3/10επ.), Μιχάλι / Περβάν (λ. – 45%υπ., 23%αρ.), Βίσιτς 1 (1/1επ.), Χάνζιτς, Αντριτς 7 (7/15επ.), Ζελίκοβιτς 4 (4/6επ., 45%υπ., 36%αρ.).

Το πλήρες πρόγραμμα του Ε’ προκριματικού όμιλου (ώρες Ελλάδας)

Τετάρτη, 03/08/2022

Νορβηγία – Ελλάδα 2-3 (25-19, 27-25, 23-25, 21-25, 09-15)
Κροατία – Κύπρος 3-0 (25-20, 25-16, 25-13)

Σάββατο, 06/08/2022

Κύπρος – Νορβηγία 3-0 (25-19, 27-25, 25-21)

Κυριακή, 07/08/2022

Ελλάδα – Κροατία 3-0 (25-12, 25-23, 25-15)

4. Νορβηγία 0 νίκες-2 ήττες, 1 βαθμός, 2-6 σετ, 170-186 πόντοι

*Από τους 7 προκριματικούς ομίλους στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 2023 προκρίνονται οι 7 πρώτοι και 5 καλύτεροι δεύτεροι.

Σε περίπτωση ισοβαθμίας των ομάδων τα κριτήρια για τη βαθμολογία είναι κατά σειρά: