«Καρδιοχτυπώντας» η «χρυσή» πρόκριση στους «4» του Challenge Cup για τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε το χρυσό σετ για να πάρει τη μεγάλη πρόκριση για τους ημιτελικούς του Τσάλεντζ Καπ, αφού στη ρεβάνς με την θεωρητικά αδύναμη Όριον αγχώθηκε και για τρία σετ δεν είχε καμία λειτουργία μέσα στο τάραφλεξ, χάνοντας με 3-0! Οι ‘πράσινοι’ στη ρώσικη ρουλέτα αφυπνίστηκαν και έφτασαν πρώτοι στο 15-12 για να πανηγυρίσουν την πρόκριση στους “4”.

Οι “πράσινοι” είχαν κερδίσει με 3-1 στην Ολλανδία πριν από δύο εβδομάδες, αλλά οι Ολλανδοί στον Άγιο Θωμά μπήκαν καλύτερα διαβασμένοι και χωρίς άγχος, αιφνιδίαζοντας με 3-0 τους γηπεδούχους, στέλνοντας την πρόκριση στο χρυσό σετ.

Ο αντίπαλος του Παναθηναϊκού στους ημιτελικούς θα είναι η νικήτρια ομάδα από το ζευγάρι Στεάουα Βουκουρεστίου – Ολυμπιακός, με τους ερυθρόλευκους να έχουν το προβάδισμα μετά τη νίκη τους με 3-1 στο κλειστό του Ρέντη (ο δεύτερος αγώνας διεξάγεται αύριο, Πέμπτη 26/1, στις 18.00 στο Βουκουρέστι).

Χαρακτηριστικό του κακού ξεκινήματος του Παναθηναϊκού το γεγονός ότι για δυο σετ είχε 0 μπλοκ! Από εκεί και πέρα στο πρώτο σετ,  ο Παναθηναϊκός από την αρχή κυνηγούσε τους Ολλανδούς που είχαν σταθερά μια διαφορά 1-2 πόντων, και όταν ισοφάρισαν (16-16) σχεδόν αμέσως βρέθηκαν στο -3 (17-20) για να χάσουν το σετ. Στο δεύτερο με τα σερβίς του Ερνάντες η ομάδα του Ανδρεόπουλου ξέφυγε 12-8 και έφτασε στο 14-10 που έγινε 15-16 για να φτάσουμε στο 23-23. Εκεί το χαμένο σερβίς του Κόβαρ και η κακή υποδοχή του Φράγκου έφεραν το 23-25 και το 0-2. Με την ψυχολογία στα ύψη οι Ολλανδοί ξέφυγαν από νωρίς στο σκορ στο τρίτο σετ το οποίο κατέκτησαν με 20-25.

Ωστόσο, στο κρίσιμο «χρυσό σετ» ο Παναθηναϊκός έδειξε χαρακτήρα με την κερκίδα να τον αφυπνίζει και το… μπλοκ να παίρνει μπροστά! Οι γηπεδούχοι με συνεχόμενα μπλοκ μετέτρεψαν το 3-2 σε 6-2 για να φτάσουν στο 10-4. Οι Ολλανδοί πλησίασαν έως τους τρεις πόντους (13-10) και σε 14-12 (λάθος Ρανγκέλ), αλλά το χαμένο σερβίς του ΜακΚλάσκι έδωσε τέλος στο θρίλερ.

1ο σετ: 6-8, 14-16, 18-21, 22-25
2ο σετ: 8-6, 15-16, 20-21, 23-25
3ο σετ: 5-8, 10-16, 15-21, 20-25
Χρυσό σετ: 5-2, 10-4, 12-6, 15-12

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 49 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και της Οριόν προήλθαν από 7 άσσους, 56 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (22-25, 23-25, 20-25), Χρυσό σετ: 15-12 σε 89′