CHALLENGE CUP

Η συνήθεια που γίνεται λατρεία!

Στους “16” του Τσάλεντζ Καπ προκρίθηκε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης καθώς μετά το νικηφόρο  3-0 επί της Σέλβερ Ταλίν, στον αγώνα της Εσθονίας, στον αποψινό επαναληπτικό της Αλεξανδρούπολης επικράτησε με 3-0 (25-19, 25-23, 25-20) των Εσθονών και για δεύτερη συνεχόμενη χρόνια πανηγύρισε  την πρόκριση του στη συνέχεια της διοργάνωσης.

Η Σέλβερ Ταλίν, ήρθε στην Αλεξανδρούπολη αποφασισμένη να τα παίξει όλα για όλα, κάτι που φάνηκε από την αρχή του παιχνιδιού, όπου οι Εσθονοί, μετά το 5-1 των ενθουσιωδών γηπεδούχων προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο ματς με 8-7 στο α’ τεχνικό τάιμ άουτ. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι και το 17-16, όπου κάπου εκεί οι ακρίτες, εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των αντιπάλων τους, αλλά και την εκτελεστική δεινότητα των Τσούκ, Ανέστη Δαλακούρα έφτασαν μετά το 21-17 στην κατάκτηση του α΄ σετ με 25-19.

Στο δεύτερο σετ, ο Εθνικός με τη δύναμη του πύρινου κόσμου του αναζήτησε από την αρχή το δεύτερο σετ, που θα τον έστελνε στις 16 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης. Ετσι αυτή τη φορά ήταν αυτός που πήρε βραχεία κεφαλή με 8-6 και 16-12, απέναντι στον κορυφαίο άσο της Ταλίν, τον Αυστραλό Λίνκολν Ούίλιαμς, που ώρες ώρες έμοιαζε να είναι μια ομάδα μόνος του. Πράγματι ο Αμερικανός, με τις βοήθειες του Ρανάρ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 22-22, αλλά τελικά έπειτα από μάχη πόντο πόντο, η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη ζευγάρωσε με 25-23 τα κερδισμένα της σετ, στέλνοντας το καμάρι της πόλης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης και τους φίλους της ομάδας στους επτά ουρανούς.

Ετσι λοιπόν μκε το 3ο σετ να έχει πλέον διαδικαστικό χαρακτήρα, οι Εσθονοί εκμεταλλευόμενοι τη νιρβάνα των γηπεδούχων, πήραν κεφάλι στο την αρχή στο σκορ και κατάφεραν να ξεφύγουν με 8-4. Κάπου εκεί όμως οι δύο τεχνικοί πραγματοποίησαν πολλές αλλαγές στα βασικά σχήματα των ομάδων τους με αποτέλεσμα η Ταλίν να διατηρήσει το προβάδισμα με 16-14. Στη συνέχεια όμως «μίλησε» το καλοστημένο μπλοκ του Εθνικού, που ισοφάρισε σε 18-18, ενώ λίγο αργότερα δύο ακόμη «στοπ» του Κιόσση, έφεραν τους γηπεδούχους μπροστά με 21-18 για να φτάσουν στο θρίαμβο 3-0, με 25-20.

Πλέον για τους άσους του Εθνικού υπάρχει μία γλυκιά προσμονή καθώς θα περιμένουν μέχρι αύριο το βράδι για να μάθουν την αντίπαλό τους στους “16” του Τσάλεντζ Καπ  που θα προκύψει από επαναληπτικό (18/12) των Γκρόνιγκεν (Ολλανδία)-Ζλιν (Τσεχία), με τους Τσέχους να έχουν κερδίσει στο α’ ματς με 3-2.

Το… «κλειδί»

Το καλό μπλοκ του Εθνικού Αλεξανδρούπολης, που είχε 8 περισσότερα από τους Εσθονούς, αλλά και η σοβαρότητα των παιδιών του Σάκη Μουστακίδη, στα δύο πρώτα σετ, όπου ουσιαστικά ολοκλήρωσαν την αποστολή τους, ήταν οι βασικοί πυλώνες της δεύτερης συνεχόμενης ευρωπαϊκής πρόκρισης στους “16” του Τσάλεντζ Καπ για τους ακρίτες.

Θανάσης Μουστακίδης (Προπονητής Εθνικού Αλεξναδρούπολης): “Μετά τη νίκη στο Ταλίν ξέραμε πως πρέπει να αντιμετωπίσουμε τον αντίπαλό μας και έτσι με το 70% των δυνατοτήτων μας και με ένα κομμάτι του μυαλού μας στο ματς με την Κηφισιά, καταφέραμε και πήραμε την πρόκριση. Χαίρομαι ιδιαίτερα, για τα νέα παιδιά που χρησιμοποιήθηκαν στο ματς και ανταπεξήλθαν στις απαιτήσεις του αγώνα.

Ράινερ Βασίλιεφ: (Προπονητής Σέλβερ Ταλίν): Από την αρχή το έργο μας ήταν δύσκολο και έγινε ακόμη πιο δύσκολο παίζοντας μπροστά σε ένα τόσο ενθουσιώδες κοινό. Προσπαθήσαμε στο πρώτο και στο δεύτερο σετ να κοντράρουμε τον Εθνικό, έχοντας όμως τόσο άσχημα ποσοστά στις κόντρα επιθέσεις δυστυχώς δεν μπορούσαμε να ελπίζουμε σε κάτι καλύτερο.”

Εθνικός Αλεξανδρούπολης -Σέλβερ Ταλίν 3-0 (25-19, 25-23, 25-20)

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Κίσιτς, Μιχάλ 9 (5/8 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τσουκ 8 (7/13 επ, 1 μπλοκ, 43% υπ – 32% άριστες), Κιόσης 9 (4/7 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Αν. Δαλακούρας 8 (7/13επ, 1 άσσος, 17% υπ – 0% άριστες), Άντριτς 15 (9/19 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), λίμπερο ο Δαρίδης (75% υπ – 75% άριστες) / λίμπερο Κοντοστάθης ( 50% υπ – 25% άριστες), Κ. Δαλακούρας 3 (2/8 επ, 1 άσσος, 25% υπ – 25% άριστες), Δημητριάδης 2 (2/3 επ, 67% υπ – 50% άριστες), Κασαμπαλής

ΣΕΛΒΕΡ ΤΑΛΙΝ (Βασίλιεβ): Ράνναρ 9 (4/8 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Λοσνίκοφ 7 (7/17 επ, 73% υπ – 55% άριστες), Ρόσενμπλατ 2 (1/5 επ, 1 μπλοκ, 40% υπ – 40% άριστες), Τομπάλ 2 (2/3 επ), Γουίλιαμς 14 (13/31 επ, 1 άσσος), Γιαγκλ 4 (3/4 επ, 1 μπλοκ, 54% υπ – 46% άριστες) / Βάχτερ (λ, 58% υπ – 48% άριστες), Κίβισιλντ 1 (1/4 επ), Όραβ 6 (4/8 επ, 2 άσσοι), Άλικ 1 (1/6 επ, 30% υπ – 30% άριστες), Σαρτάκοβ