«Καθάρισε» με ανατροπή και Έγκλεσκαλνς ο Ολυμπιακός στο Ζηρίνειο!

Ο Ολυμπιακός αν και βρέθηκε πίσω με 0-1σετ από τη μαχητική και φορμαρισμένη Κηφισιά, κατάφερε να επικρατήσει 3-1 σετ και να φύγει με το διπλό από το Ζηρίνειο, συνεχίζοντας να προπορεύεται στην κούρσα της Volley League.

Ο Ολυμπιακός είχε σε εξαιρετική μέρα τον Έγκλεσκαλνς που ήταν η επιθετική του αιχμή ενώ για την Κηφισιά ξεχώρισε ο Μαρκς.

Στο πρώτο σετ η Κηφισιά ξεκίνησε δυνατά (9-5), οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν την απόδοσή τους και τρέχοντας σερί 4-0 έφεραν το σετ στα ίσα μετά από κόντρα μπάλα του Πέριτς και μπλοκ του Ανδρεάδη. Ο Ολυμπιακός έφτασε δυο φορές σε σετ μπολ 24-23 και 25-24 όμως ισάριθμες φορές η Κηφισιά έμεινε «ζωντανή» ισοφαρίζοντας. Μάλιστα οι γηπεδούχοι με μπλοκ του Μιχαλί έφτασαν μία «ανάσα» από την κατάκτηση του σετ 26-25 κάτι που τελικά έκαναν με νέο μπλοκ του Κωτσάκη ο οποίος διαμόρφωση το 27-25.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν από νωρίς μπροστά στο δεύτερο σετ με την Κηφισιά να ακολουθεί. Οι φιλοξενούμενοι είχαν εύθραυστο προβάδισμα στο +2 (14-12) (16-14) και (21-19) όμως η Κηφισιά σε ισάριθμες περιπτώσεις ισοφάρισε. Ο Ολυμπιακός όμως ήταν αυτός που έφτασε σε διπλό σετ μπολ 24-22 μετά από μπλοκ του Ζουπάνι. Το λάθος σερβίς του Κασαμπαλή κράτησε στο σετ την Κηφισιά 24-23, όμως ο Δαλακούρας με εντυπωσιακή επίθεση έκλεισε το σετ 25-23.

Στο τρίτο σετ του αγώνα το καλό σερβίς του Ζουπάνη και τα λάθη των γηπεδούχων στην επίθεση έφεραν τον Ολυμπιακό μπροστά με 4-1. Η Αθηναϊκή ομάδα μείωσε προσωρινά 5-4, όμως οι πρωταθλητές με συνεχόμενους πόντους από τον διαγώνιο τους έφτασαν στο 9-5. Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν με το καλό σερβίς τους παίρνοντας μεγάλες διαφορές και φτάνοντας μέχρι το 19-10 . Ο Γιάννης Ορφανός προχώρησε σε αλλαγές και η Κηφισιά έδειξε «σφυγμό» μειώνοντας 20-16 με τους Λινάρδο και Κωστόπουλο. Οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν μπροστά και πήραν το σετ 25-19 με τον Έγκλεσκλανς να παίρνει το μπλοκ άουτ στην τελευταία επίθεση.

Στο 4ο σετ η Κηφισιά ξεκίνησε όπως τελείωσε το 3ο με τους Ρούση και Κωστόπουλο στο βασικό σχήμα στη θέση του Ντε Βάιερ και Κωτσάκη αντίστοιχα. Αν και η ομάδα των βορείων προαστίων ξεκίνησε καλά και προηγήθηκε 4-2 στη συνέχεια υπέπεσε σε πολλά λάθη με τον Ολυμπιακό να τα εκμεταλλεύεται και να προσπερνά 11-5. Οι «κυανόλευκοι» με το αρχικό τους σχήμα ξανά στο γήπεδο περιόρισαν τα λάθη μειώνοντας 11-7 με τον Λινάρδο, όμως το μπλοκ των φιλοξενούμενων έκανε καλή δουλειά με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 14-7. Η Κηφισιά με συνεχόμενους άσους του Μαρκς μείωσε 19-15 αναπτερώνοντας τις ελπίδες της για επιστροφή. Μάλιστα με άσο του Κωστόπουλου πλασέ του Μαρκς και νέο άσο του Κωστόπουλου μείωσε 23-22 βάζοντας «φωτιά» στο Ζηρίνειο. Ο Εγκλεσκλανς έδωσε διπλό ματς μπολ στον Ολυμπιακό 24-22, η Κηφισιά «έσβησε» το πρώτο, όμως ο διαγώνιος του Ολυμπιακού τελείωσε το σετ 25-23.

Τα σετ 1-3 (σε 1.53): 27-25 (31′), 23-25 (27′), 19-25 (27′), 23-25 (28′)

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-5, 14-16, 21-19, 27-25

2ο σετ: 5-8, 14-16, 19-21, 23-25

3ο σετ: 5-8, 9-16, 15-21, 19-25

4ο σετ: 5-8, 8-16, 16-21, 23-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Παγένκ 11 (8/14 επ., 3 μπλοκ), Στιβαχτής, Έγκλεσκαλνς 28 (26/39 επ., 2 μπλοκ), Ζουπάνης 7 (6/8 επ., 1 μπλοκ), Δαλακούρας 8 (7/18, 1 μπλοκ – 65% υπ., 54% άριστες), Πέριτς 11 (7/16 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ – 38% υπ., 19% άριστες) / Ζήσης (λ., 53% υπ., 37% άριστες), Κασαμπαλής, Ανδρεάδης

Κηφισιά (Γιάννης Ορφανός): Ντε Βάιερ 3 (1/1 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αμπράο 10 (10/20 επ. – 47% υπ., 37% άριστες), Κοτσάκης 11 (8/19 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Λινάρδος 7 (4/8 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μιχάλ 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ – 100% υπ.), Μαρξ 21 (14/37 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ) / Σονάκης (λ., 75% υπ., 62% άριστες), Παπαδόπουλος, Ρούσσης, Κωστόπουλος, Μελλές

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Δημήτρης Καζάζης: «Το ζητούμενο ήταν οι τρεις πόντοι, μετά από μια κακή εμφάνιση που κάναμε στην Ευρώπη, με έλλειψη δυνάμεων. Έστω και χωρίς πολύ σπουδαία απόδοση, το καταφέραμε και αυτό ήταν το ζητούμενο. Η φανέλα του Ολυμπιακού είναι βαριά και καταφέρνει μέσα από δύσκολες καταστάσεις και επικρατεί. Σημαντικό ματς για εμάς, νομίζω έχουμε το χρόνο τώρα και να μαζέψουμε δυνάμεις και να δουλέψουμε, ώστε να είμαστε καλύτεροι στη συνέχεια. Πρέπει να κάνουμε μια διαχείριση στα ματς που έρχονται, Μονπελιέ και Παναθηναϊκό, ο βασικός μας στόχος είναι το πρωτάθλημα, είναι ο πρώτος και ο πιο βασικός μας στόχος».