«Καθάρισε» ο ΠΑΟ και περιμένει…

Ο Παναθηναϊκός έκανε το 2-0 στις νίκες της ημιτελικής σειράς νικώντας 3-1 εκτός έδρας τον Πανναξιακό ενώ περιμένει… -εκτός συγκονιστικού απροόπτου- τον αιώνιο αντίπαλο, Ολυμπιακό για τελικούς el classico και έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει τίτλο μετά από τέσσερα χρόνια.

Ο δεύτερος ημιτελικός της σειράς ήταν καλύτερος ποιοτικά σε σχέση με τον πρώτο στην Κυψέλη. Ο Πανναξιακός αν και παρουσιάστηκε βελτιωμένος δεν κατάφερε να γυρίσει τη σειρά σε τρίτο παιχνίδι ενώ από την άλλη ο Παναθηναϊκός πιο σταθερός κυρίως μετά το δεύτερο σετ με καλά στημένο μπλοκ και την αρχηγό του, Ζένια Τσίμα να τον οδηγεί και να τον “ξεκολλά” στην επίθεση πήρε το εισιτήριο για τα τελικά του πρωταθλήματος.

Ανατροπή και 0-1 για τον Παναθηναϊκό

Στα του αγωνιστικού, ο Πανναξιακός μπήκε αποφασισμένος αλλά φανερά αγχωμένος στο παιχνίδι και παρόλο που οι γηπεδούχες κατάφεραν να ξεφύγουν ακόμα και με οκτώ πόντους (15-7), ο Παναθηναϊκός άρχισε να αντιδρά και σταδιακά να πλησιάζει στο σκορ ενώ με αποτελεσματική τακτική μείωσε στον πόντο 23-23,, έπειτα από άουτ επίθεση  της Τοτσίδου.

Εκεί όπου η μπάλα έκαιγε αφού η κατάκτηση του πρώτου σετ εκτός από αναγνωριστική για τις Ναξιώτισσες θα ήταν και αγχολυτική, οι φιλοξενούμενες έκαναν λάθη απέναντι στις γηπεδούχες που ήταν πιο συγκεντρωμένες και έπαιζαν μυαλωμένα στο φιλέ.Ο Παναθηναϊκός μετά από άστοχη επίθεση αλλά και μπλοκ πάνω στη Διώτη έκανε ανατροπή στο σετ και με το 0-1 (24-26) πήρε προβάδισμα.

Ανέβηκε ο ΠΑΟΝ και 1-1

Η ψυχολογία για τις φιλοξενούμενες ανέβηκε αλλά το +2 (7-9) σε σκορ ανατράπηκε εύκολα με τον Πανναξιακό να ρισκάρει από το σερβίς και τον Παναθηναϊκό να κάνει λάθη ενώ και επιθετικά να μην μπορεί να βρει λύσεις. Η διαφορά έφτασε στο +6 (21-15) υπέρ των γηπεδούχων ενω οι “πράσινες” προσπάθησαν να ρικανίσουν τη διαφορά με την ισοφάριση να είναι γεγονός για το 1-1 (25-21).

Ο Πανναξιακός μπήκε καλύτερα στο τρίτο σετ και τελευταία φορά που βρέθηκε μπροστά ήταν στο 14-13. Από εκεί και πέρα ο Παναθηναϊκός με την Τσίμα αλλά και τη Μερτέκη πήρε ένα μιρκό προβάδισμα +3 (15-18), το οποίο διατήρησε (17-20) και αύξησε 18-23 με άσο της Πατσέκο. Το σετ ολοκληρώθηκε με 19-25 και η ομάδα του Ρούση ήθελε ένα ακόμη σετ για τον τελικό.

Μετά το 1-2 του ΠΑΟ, η ομάδα των Κυκλάδων δεν είχε ‘άλλα ψυχικά αποθέματα ώστε να αντιδράσει με τον Παναθηναϊκό να φτάνει πρώτο στο τεχνικό τάιμ άουτ (6-8) και τις φιλοξενούμενες να τελειώνουν το σετ 21-25 και το ματς, παίρνοντας την πρόκριση.

Η αρχηγός του Παναθηναϊκού, Ζένια Τσίμα πήρε 25π. (ένα σετ δηλαδή!) και οδήγησε την ομάδα της στα τελικά του πρωταθλήματος.

Το χειροκρότημα για την ομάδα της Νάξου πρέπει να είναι μεγάλο αφού η φετινή πορεία για τον ΠΑΟΝ είναι αξιομνημόνευτη και πρέπει να αποτελεί παράδειγμα.

Στην επιμονή του πρώην τεχνικού, Ζόραν Κόβασιτς και κυρίως στην επιλογή της διοίκησης να χρηματοδοτήσει σε πρώτο βαθμό την πρώτη ευρωπαϊκή παρουσία της ομάδας στα… μεγάλα σαλόνια οφείλεται σε μεγάλο ποσοστό όλο το φετινό δημιούργημα του Πανναξιακού. Είναι πασιφανές ότι η ομάδα πήρε εμπειρίες και αυτοπεποίθηση από όλα αυτά, δημιουργώντας χαρακτήρα και ακριβώς από εκεί πρέπει να ξεκινήσει η… επόμενη μέρα!

Τα σετ: 24-26, 25-21, 19-25, 21-25

Πανναξιακός (Πετρόφ) Σαλούστρου 5 (0/5 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Διώτη 17 (15/37 επ., 2 άσοι, 61% υπ. – 36% άριστες), Τσέσλιαρ 4 (1/2 επ., 3 μπλοκ), Τοτσίδου 14 (13/30 επ., 1 άσο, 47% υπ. – 35% άριστες), Εμμανουηλίδου 6 (5/13 επ., 1 μπλοκ), Τσβετάνοβα 17 (16/42 επ., 1 άσο), Κελεσίδου –λ (51% υπ. – 31% άριστες) / Κιουτσιούκη, Πασσιά, Μαυρομάτη, Γιόβιτς 2 (2/2 επ.).

Παναθηναϊκός (Ρούσης) Γκούζου 8 (5/8 επ., 3 μπλοκ), Καββαδία 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Μερτέκη 11 (7/24 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 36% υπ. – 16% άριστες), Βίλκου 10 (9/22 επ., 1 άσο), Τσίμα 25 (16/40 επ., 5 άσοι, 4 μπλοκ, 52% υπ. – 35% άριστες), Πατσέκο 1 (1 άσο), Ρόγκα –λ (57% υπ. – 43% άριστες) / Χρήστου 4 (4/12 επ., 36% υπ. – 21% άριστες), Παπαδοπούλου, Μεταξά 1 (1 άσο)

29/04/2024

Στην ΑΕΚ η Εύα Χαντάβα

Το στενό μαρκάρισμα της ΑΕΚ στην Εύα Χαντάβα –όπως πρώτοι σας είχαμε ενημερώσει- απέδωσε και η 33χρονη ακραία επιστρέφει στο ελληνικό πρωτάθλημα,...