«Καθάρισε» στην Ηλιούπολη ο Πανναξιακός

Στο 1ο σετ, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν κοντά στο σκορ, ενώ παρά το γεγονός ότι ο Πανναξιακός προηγήθηκε με τρεις πόντους (6-9), η Ηλιούπολη ισορρόπησε σε 10-10. Με τις δυο ομάδες να χάνουν πολλά σερβίς οι φιλοξενούμενες πήραν και πάλι προβάδισμα (10-14). To 17-23 έγινε με τη νησιωτική ομάδα να είναι πιο αποτελεσματική στο μπλοκ, σε αντίθεση με τις γηπεδούχες που είχαν προβλήματα στο τελείωμα των φάσεων και κάποια ατομικά λάθη. Τελικά ο Πανναξιακός πανηγύρισε το πρώτου κερδισμένο σετ στη σεζόν «δια χειρός»  Οικονομίδου που έγραψε το 18-25, 1-0.

Μάχη έγινε και στο 2ο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι μέχρι και το 14-14. Η ομάδα της Λυκογιάννη με καλό παιχνίδι στα άκρα από τις Κις, Σπανού ξέφυγε με 17-15 και 19-17, όμως στη συνέχεια  οι νησιώτισσες ισοφάρισαν σε 19-19. Η Σπανού απ” το «4» με καρφί έκανε το 21-20, για να ακολουθήσει διπλό μπλοκ-άουτ του ΓΣΗ για τη νέα ισοφάριση με 21-21. Η Γιοβάνη, πέτυχε το 22-22 για να δώσει εικόνα… θρίλερ στο σετ. Ωστόσο, η Τοτσίδου με καρφί πήρε κρίσιμο πόντο για τον Πανναξιακό και πήγε το ματς σε «set ball», για να τελειώσει με «άσσο» της Φρέσκο 22-25.

Στο 3ο σετ από τα μισά περίπου η Ηλιούπολη άρχισε να ανεβάζει ταχύτητα, σε αντίθεση με την ομάδα του Γιώργου Ρούσση, που έκανε μία «κοιλιά» την οποία εκμεταλλέυτηκαν οι γηπεδούχες και με την αποτελεσματικότητα των Σπανού, Κις εξασφάλισε μία μεγάλη διαφορά 20-10 μέχρι που «καθάρισε» το σετ εύκολα  με 25-13 μειώνοντας σε 2-1 σετ.

Κόντρα είχαμε και στο 4ο σετ με την γηπεδούχο να κυνηγάει την ισοφάριση των σετ και τον πρώτο της φετινό πόντο και την ομάδα της Νάξου το παρθενικό τρίποντο της σεζόν. Οι δύο ομάδες ήταν… αυτοκόλλητες μέχρι και το 6-6, όμως οι νησιώτισσες έφτασαν στο α’ τεχνικό τάιμ άουτ με 8-6. Σιγά σιγά η ομάδα του Ρούσση άρχισε να ανοίγει την ψαλίδα της διαφοράς 13-9 και έσπασε πρώτος το νήμα και του β’ τεχνικού τάιμ άουτ με 16-13. Τελικά παρά τα πολλά λάθη του Πανναξιακού και τα διαδοχικά μποκ των Μαλουσάρη-Σαλούστρου, που έφεραν ξανά στα ίσα το σκορ 21-21, οι φιλοξενούμενες κατάφεραν με 25-21 να αποδράσουν από μία δύσκολη έδρα, πετυχαίνοντας με 3-1 σετ “σεφτέ” στην χρονιά.

Δήμητρα Λυκογιάννη (προπονήτρια Ηλιούπολης) «Σίγουρα κάθε πρεμιέρα είναι δύσκολη και εμείς είχαμε άγχος. Δυστυχώς, δεν εκμεταλλευτήκαμε τα αδύναμα σημεία του αντιπάλου. Αναμφίβολα η ομάδα της Νάξου είναι μια ισχυρή και δύσκολη ομάδα. Εμείς, κοιτάζουμε τη συνέχεια και μένουμε πιστοί στον στόχο μας».

Άννα Σαλούστρου (κεντρική Ηλιούπολης): «Ήταν ένα παιχνίδι πρεμιέρας απέναντι σ” έναν δύσκολο αντίπαλο. Φέτος ο Πανναξιακός με την προσθήκη ξένων και ελληνίδων αθλητριών έχει ένα αρκετά καλό σύνολο. Κάναμε λάθη στο παιχνίδι μας αλλά εφόσον τα διορθώσουμε θα αποτελέσουν μια σημαντική βοήθεια για τη συνέχεια του πρωταθλήματος».

Μαρία Οικονομίδου (κεντρική Πανναξιακός): «Βρήκαμε απέναντί μας, μια δύσκολη ομάδα, αλλά θεωρώ ότι διαχειριστήκαμε σωστά το άγχος της πρεμιέρας. Θα έλεγα ότι ήταν παραγωγικό ‘ωστε να ξεκινήσουμε νικηφόρα το πρωτάθλημα».

Τα σετ: 18-25, 22-25, 25-13, 21-25

ΓΣ Ηλιούπολης (Λυκογιάννη) Γκλιγκόροβιτς 2 (0/4 επ., 2 μπλοκ), Σπανού 15 (13/28 επ., 2 άσοι, 63% υπ. – 53% άριστες), Κις 16 (11/43 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 54% υπ. – 43% άριστες), Γιοβάνη 8 (7/26 επ., 1 μπλοκ), Σαλούστρου 9 (6/12 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Μαλουσάρη 7 (6/16 επ., 1 μπλοκ), Κοκίου –λ (54% υπ. – 46% άριστες) / Καραγιαννίδη, Γκρέκα 1 (1 άσο)

Πανναξιακός (Ρούσης) Φρέσκο 19 (15/37 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Πότοκαρ 12 (11/38 επ., 1 άσο, 33% υπ. – 33% άριστες), Δρακουλίδου 6 (3/5 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Οικονομίδου 9 (6/10 επ., 3 άσοι), Τοτσίδου 17 (15/32 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 39% υπ. – 29% άριστες), Ζακχαίου 8 (2/12 επ., 6 μπλοκ), Κακουράτου –λ (65% υπ. – 47% άριστες) / Γάτση, Σεφεριάδου, Ξαγοραράκη