Καθαρό τρίποντο για τον ΠΑΟΚ, πρώτη ήττα για τον Παναθηναϊκό

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι που άνοιξε την αυλαία της 5ης αγωνιστικής, καθώς ο Δικέφαλος επιβλήθηκε 3-0 του Παναθηναϊκού που αγωνίστηκε χωρίς το Θανάση Πρωτοψάλτη (σ.σ. θλάση) και φανέρωσε αδυναμίες.

Οι γηπεδούχοι είχαν στη σύνθεσή τους τον Ούντρις ο οποίος προερχόταν από τραυματισμό και βοήθησε τα μέγιστα αγωνιζόμενος ουσιαστικά χωρίς προπόνηση. Ο ΠΑΟΚ πήρε ένα πολύτιμο τρίποντο σε ένα παιχνίδι που η νίκη ήταν εξαρχής μονόδρομος προκειμένου να μην απομακρυνθεί η ομάδα της Θεσσαλονίκης από την κορυφή. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι δεν πήραν κανένα βαθμό και γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.

Από τον ΠΑΟΚ ο Κουμεντάκης συνέχισε τις καλές εμφανίσεις αφού μοιάζει μεταμορφωμένος ενώ συνολικά οι Θεσσαλονικείς λειτούργησαν υποδειγματικά έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον πασαδόρο Ουόλς. Για τον Παναθηναϊκό, ο Αλέξανδρος Ράπτης που πήρε θέση βασικού ένεκα της απουσίας του Θανάση Πρωτοψάλτη, η απουσία του οποίου ήταν αισθητή, ξεχώρισε παρόλο που μετά το πρώτο σετ έχασε αρκετά σερβίς στην προσπάθειά του να πιέση τον αντίπαλο. Σε ένα γενικότερα κακό παιχνίδι για την αθηναϊκή ομάδα όπου ο Γιάκομπσεν δεν είχε καθαρό μυαλό, μπλοκ δεν υπήρχε, σε κακή μέρα βρέθηκαν οι Ρανγκέλ και Στάλεκαρ ενώ όταν ο ΠΑΟΚ πίεσε περισσότερο από το σερβίς, τα πράγματα δυσκόλεψαν ακόμα περισσότερο στην υποδοχή.

Οι «πράσινοι» μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση με «ζεστό» τον Ράπτη στο σερβίς (2-7). Ωστόσο, οι γηπεδούχοι με καλό μπλοκ ισοφάρισαν στο 13-13, το 17-17. Αμφότερες οι ομάδες πήγαν πόντο πόντο μέχρι το 23-23, όπου εκεί λάθος σερβίς του Βαν ντε Ντρις και  ένα μπλοκ του Κουμεντάκη στο διαγώνιο της αθηναϊκής ομάδας έκαναν το 25-23 και το 1-0 για τον ΠΑΟΚ.

Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ αν και καλύτερος δεν είχε καταφέρει να χτίσει διαφορά ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι ο Ρανγκέλ έγραψε το πρώτο μπλοκ του μειώνοντας σε 20-19. Ο Δικέφαλος πήρε εύθραυστη διαφορά, ο Ανδρεόπουλος μείωσε σε 23-21 ενώ με δική του λάθος επίθεση ολοκληρώθηκε το σετ 25-23 για το 2-0 των γηπεδούχων.

Στο τρίτο σετ, οι ‘ασπρόμαυροι’ με την ψυχολογία στο μέρος μπήκαν καλύτερα (14-11) και παρόλο που ο Παναθηναϊκός ροκάνισε για το 15-14, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν για να τελειώσουν εύκολα το σετ, πανηγυρίζοντας το τρίποντο.

1ο σετ: 3-8, 14-16, 20-21, 25-23

2ο σετ: 7-8, 16-13, 21-19, 25-23

3ο σετ: 7-8, 16-14, 21-15, 25-20

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-23, 25-20) σε 86΄

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 0 άσσοι, 45 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν: 3 άσσοι, 41 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 9 (6/11 επ., 3 μπλοκ), Πετρέας 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ), Γουόλς 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 16 (14/27 επ., 2 μπλοκ, 64% υπ.-36% άριστες), Κουκλίνσκι 8 (8/17 επ., 67% υπ.-24% άριστες), Ούντρις 14 (13/19 επ., 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 82% υπ.-73% άριστες), Γάτσης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 5 (2/8επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 8 (8/18 επ., 35% υπ.-18% άριστες), Ράπτης 14 (12/16 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ, 44% υπ.-21% άριστες), Βαν ντε Ντρις 14 (14/31 υπ.), Στάλεκαρ 4 (4/6 επ.) / Γκαράς (λ, 46% υπ.-15% άριστες), Μπάσης.