Κυρίαρχος ο Ολυμπιακός

Μόλις 65 λεπτά χρειάστηκε ο Ολυμπιακός στο Ρέντη κατά την 15η αγωνιστική της Α1 προκειμένου να επικρατήσει με 3-0 του Εθνικού Αλεξανδρούπολης και να παραμείνει στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Σαρωτική ήταν η εμφάνιση του Ολυμπιακού κόντρα στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης καθώς οι «ερυθρόλευκοι» έφθασαν άνετα στη νίκη και με το 3-0 πήραν το τρίποντο που είχαν στόχο από την αρχή και κοιτάνε το επόμενο παιχνίδι τους απέναντι στην Παναχαϊκή.

Οι Πειραιώτες με κορυφαίους τους Έγκλεσκαλνς και Τσουκ δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους «κυανόλευκους» που είχανε εκτός του Μιγιαϊλοβιτς και σε κακή μέρα τον Γκιλέν και σε 65 λεπτό φρόντισαν να φθάσουν στη νίκη.

Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν ορατή στον αγώνα από τους πρώτους πόντους του καθώς οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 10-5 και 17-7 για να τελειώσουν γρήγορα το σετ στο 25-13.

Στο δεύτερο σετ ο Εθνικός ήταν ανταγωνιστικός μόνο στην αρχή όταν και προηγήθηκε με 7-8 ωστόσο ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύθηκε να αποκτήσει διαφορά κάνοντας το 16-13 και ε τους Τσουκ και Έγκλεσκαλνς φρόντισε να κρατήσει το σκορ φθάνοντας στο 25-21.

Στο τρίτο σετ με πολύ καλό σερβίς και μπλοκ ο Ολυμπιακός απέκτησε από την αρχή το προβάδισμα με 8-3 και με αποτελεσματικές επιθέσεις στο 16-11. Ο Εθνικός δεν είχε βοήθεια από τον Γκιλέν και έτσι οι γηπεδούχοι του Ρομπέρτο Πιάτσα έφθασαν στο 3-0 με το 25-17.

Ρομπέρτο Πιάτσα (Προπονητής Ολυμπιακού) : “Νομίζω ότι είχαμε ένα καλό παιχνίδι. Από τους αντιπάλους μας έλειπε ένας σημαντικός παίκτης, αλλά αυτό δεν αφορά εμάς, μιας και η ομάδα μου ήταν πάρα πολύ καλή. Τώρα κοιτάμε μπροστά τους δύο αγώνες με την Παναχαϊκή για Πρωτάθλημα και Κύπελλο αλλά και τον αγώνα με τον Παμβοχαϊκό”.

Μπόζινταρ Τσουκ (Ολυμπιακός) : “Ήταν ένα σχετικά εύκολο ματς για εμάς έτσι όπως εξελίχθηκε, νομίζω ότι παρουσιαστήκαμε συγκεντρωμένοι στον αγώνα και εφαρμόσαμε τις οδηγίες του προπονητή μας. Τώρα πρέπει να δουλέψουμε ακόμα περισσότερο μιας και η συνέχεια αναμένετε πολύ δύσκολη μιας και θα έχουμε υποχρεώσεις σε Πρωτάθλημα, Κύπελλο αλλά και Λιγκ Καπ”.

Ολυμπιακός (Πιάτσα): Σουλτανόπουλος 8 (3/6 επιθέσεις, 1 άσος, 4 μπλοκ), Φιλίποφ 4 (2 άσους, 2 μπλοκ), Έγκλεσκαλνς 13 (10/22 επιθέσεις, 3 άσους), Κουκ 11 (8/13 επιθέσεις, 2 άσους, 1 μπλοκ), Όγκουρτσακ 6 (5/8 επιθέσεις, 1 μπλο), Σπίνου 1 (1/2 επιθέσεις), Ταμπουρατζής (λ-67% υποδοχή-45% άριστες)-Κοκκινάκης 2 (1/6 επιθέσεις), Γκουζντα (λ), Σφενδυλάκης 4 (3/3 επιθέσεις, 1 μπλοκ).

Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Μουστακίδης): Δαλακούρας Κ. 10 (8/17 επιθέσεις, 2 μπλοκ), Φόγιερ 11 (9/19 επιθέσεις, 2 μπλοκ), Τουράνιανιν 5 (5/9 επιθέσεις), Κιόσης 4 (3/6 επιθέσεις, 1 μπλοκ), Βλαχόπουλος, Γκιλιέν 8 (8/18 επιθέσεις), Δαρίδης (λ-70% υποδοχή-50% άριστες)-Κασάμπαλης 1 (1 άσο), Ίλιτς 3 (3/7 επιθέσεις).