ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Κυρίαρχος ο Ολυμπιακός και επιστροφή σε τελικό Κυπέλλου

Ο Ολυμπιακός με ανατροπή επικράτησε με 3-1 στο δεύτερο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών LOCO κόντρα στον Παναθηναϊκό που αν και έβγαλε… την Γκρότους λίμπερο από το μανίκι του κατέρρευσε μετά το δεύτερο σετ. Οι ερυθρόλευκες επιστρέφουν σε τελικό Κυπέλλου μετά από πέντε χρόνια και θα βρεθούν αντιμέτωπες με την ΑΕΚ (10/3, 20:15, ΕΡΤ3) .

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε εντυπωσιακά, αιφνιδίασε τον Ολυμπιακό με την Μάρετ Γκρότους -η οποία προερχόμενη από διάστρεμμα δεν μπορούσε να καρφώσει στην μπροστά ζώνη-  να φορά τη φανέλα της βασικής λίμπερο δίνοντας ηρεμία στην υποδοχή και σιγουριά στην Παπαφωτίου.  Οι  “ερυθρόλευκες” μετά την απώλεια του πρώτου σετ ανέβασαν ρυθμό με αιχμή του δόρατος την Κούμπουρα και την Αρτακιανού να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοσή της έφτασαν στην ισοφάριση και δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω.

Ο Ολυμπιακός θα διεκδικήσει τον 10ο τίτλο στην ιστορία του και πρώτο μετά το 2019 (Σέρρες), με την ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι να αντιδρά μετά την απώλεια του πρώτου σετ και να φτάνει στην ανατροπή με εντυπωσιακές τις Μίλιτσα Κούμπουρα (26 πόντοι) και Μικαέλα Μλεΐνκοβα (20 πόντοι).  Οι ερυθρόλευκες θα αντιμετωπίσουν για 4η φορά στον τελικό την ΑΕΚ έχοντας κερδίσει και τις τρεις προηγούμενες (2011 Σάμος, 2013 Σαντορίνη, 2016 Χίος).
Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε εντυπωσιακά αιφνιδιάζοντας τις ερυθρόλευκες με το σκορ να πηγαίνει γρήγορα στο 2-7, καθώς πίεζε πάρα πολύ από το σερβίς και οδηγούσε σε λάθη την αντίπαλο του. Ο Ολυμπιακός μείωσε κάπως τη διαφορά (8-11 άουτ Καρκάσες), αλλά οι πράσινες είχαν σταθερά τον έλεγχο του αγώνα (10-15, 11-17) για να φτάσουμε στην τελική ευθεία που έγινε… θρίλερ.
Ο Ολυμπιακός μπόρεσε να πλησιάσει στους τρεις (17-20) με τον ΠΑΟ να φτάνει στο 21-24 με την Χατζηευστρατιάδου να στέλνει άουτ τη φριμπολ και την Κούμπουρα να φέρνει στο πόντο το ματς (23-24), αλλά την Άτκινσον να τελειώνει το σετ.
Στο δεύτερο σετ υπήρχε μεγαλύτερη ισορροπία από την αρχή ως το τέλος. Ο ΠΑΟ ναι μεν προηγήθηκε πάλι με 4-6 και 12-14, αλλά ο Ολυμπιακός με την Μλεΐνκοβα ασταμάτητη στην επίθεση δεν άφησε τη διαφορά να ξεφύγει και προσπέρασε 17-15. Οι πράσινες ισοφάρισαν άμεσα (17-17) για να φτάσουμε στο 22-22. Αυτή τη φορά η Άτκινσον μπερδεύτηκε στη φρι μπολ με τον ΠΑΟ όχι απλά να χάνει την ευκαιρία να περάσει μπροστά στο σκορ, αλλά να δέχεται σερί 3-0 από τον Ολυμπιακό για το 25-22 και το 1-1 στο σκορ.
Στο γ’ σετ ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 7-4, αλλά ο ΠΑΟ ισοφάρισε άμεσα (7-7) και το ματς είχε την εικόνα του ντέρμπι μέχρι το 13-12, που έγινε 16-12 με συνεχόμενες επιθέσεις της Κούμπουρα. Οι πράσινες με μπλοκ της Άτκινσον πλησίασαν σε 17-15, όμως οι ερυθρόλευκες απάντησαν άμεσα με δικό τους σερί για το 20-15 και έκλεισαν το σετ στο 25-19.
Ο Ολυμπιακός είχε κάνει την ανατροπή και την ολοκλήρωσε με εντυπωσιακό τρόπο στο δ’ σετ καθώς πολύ νωρίς ξέφυγε στο σκορ (4-1, 8-3) και οδηγώντας σε συνεχόμενα λάθη τον ΠΑΟ (9 από τα 22 συνολικά έγιναν σ’ αυτό το σετ) η διαφορά μεγάλωνε συνεχώς (16-6) για να φτάσουμε στο τελικό 25-14.
1ο σετ: 4-8, 10-16, 17-21, 23-25
2ο σετ: 7-8, 16-14, 21-20, 25-22
3ο σετ: 7-8, 16-12, 21-12, 25-19
4ο σετ: 8-3, 16-6, 21-10, 25-14
Τα σετ: 3-1 (22-25, 25-22, 25-19, 25-14) σε 113′
*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 58 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 53 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 16 (11/28 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 62% υπ.-46% άριστες), Καράρο 2 (0/1 επ., 2 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Κούμπουρα 26 (23/58 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Φαριόλ 7 (3/10 επ., 4 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 20 (17/42 επ., 3 μπλοκ, 70% υπ.-40% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 51% υπ.-26% άριστες), Σαμπάτη (λ), Λαμπρούση, Τσιτσιγιάννη 1 (1/3 επ.), Τάνη.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 5 (4/13 επ., 1 μπλοκ), Καρκάσες 11 (9/37 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ.-19% άριστες), Άτκινσον 23 (20/56 επ., 3 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 9 (7/28 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 41% υπ.-19% άριστες), Παπαφωτίου 3 (3/3 επ.), Σάμανταν 8 (8/15 επ.) / Γκρότους (λ, 50% υπ.-21% άριστες), Φουμάκη, Βασιλαντωνάκη 2 (2/2 επ.), Ρόγκα, Κελεσίδη.