Η Κύζικος κατέκτησε το “Ακης Αθανασόπουλος”

Η Κυζικος Νέας Περάμου ηταν η μεγάλη νικήτρια του τουρνουά “Ακης Αθανασόπουλος” που διοργάνωσε η ίδια με τη συμμετοχή του Εθνικού Πειριαία και της Κηφισιάς, καθώς στον μεγάλο τελικό επικράτησε του Παμβοχαϊκού με 3-1 ( 25-23, 25-17, 23-25, 25-21).

Η Κυζικος μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και πήρε τα δύο πρώτα σετ με 25-23 και 25-17. Στο τριτο σετ ο Παμβοχαϊκός έβγαλε αντίδραση, πήρε το προβάδισμα του σκορ, οι παίκτες του Λάϊου  με μια μίνι αντεπίθεση πλησίασαν στον πόντο αλλά ο Παμβοχαϊκός ήταν αυτός που κατόρθωσε να πάρει το σετ με 23-25 και να μειώσει σε 2-1.

Σε ένα 4ο σετ γεμάτο πάθος και από τις δύο ομάδες  η ομάδα της Κυζίκου παίζοντας με συγκέντρωση και προσήλωση καθ’όλη την διάρκεια του σετ έφτασε στην νίκη με 25-21 και 3-1 κατακτώντας παράλληλα και την πρώτη θέση του τουρνουά.

Μετά τον τελικό δόθηκαν  αναμνηστικές πλακέτες και μετάλλια στις ομάδες που πήραν μερος.