“Κλείδωσε” 5άδα στο ταϊ-μπρεϊκ

Με «πιλότο» τον Γκιμαράες που πέτυχε 28 πόντους και συγκυβερνήτη τον Φερρέιρα που πέτυχε άλλους 19 ο ΠΑΟ λύγισε μετά από μεγάλο θρίλερ 3-2 τον Εθνικό Αλε/πολης και «κλείδωσε» οριστικά την πέμπτη θέση της Α1. Οι παίκτες του Ανδρεόπουλου πλέον αποσπάστηκαν με+ 7 βαθμούς (34) από τους Εβρίτες(27) οι  οποίοι πάλεψαν με  τρομερό πάθος για τη νίκη αλλά λύγισαν στο φινάλε από το «νόμο» της  κατάμεστης Κυψέλης. Απο τον Εθνικό κορυφαίος ο Γκίλεν με 32 πόντους.

Συναρπαστικό ήταν το  παιχνίδι στην Κυψέλη με τους Εβρίτες να κάνουν τον απόλυτο αιφνιδιασμό και να κερδίζουν το πρώτο σετ με  23-25.  Οι φιλοξενούμενοι με δύσκολο σέρβις, καλό μπλοκ και  λύσεις στην επίθεση από τους Γκίλεν και Τουρανιάνιν πήραν από τον αρχή  σταθερό προβάδισμα δύο πόντων (6-8, 14-16) απέναντι σε ένα ΠΑΟ που είχε σοβαρά προβλήματα υποδοχής. Στη συνέχεια  η ψαλίδα άνοιξε και οι παίκτες του Μουστακίδη ξέφυγαν με +4 (17-21). Οι «πράσινοι» αντέδρασαν πλησίασαν στον πόντο με 22-23 αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πήραν το σετ με 23-25 και έκαναν το 0-1.

Μεγάλη κόντρα είχαμε και στο δεύτερο σετ.  Θορυβημένος ο ΠΑΟ από την απώλεια του πρώτου σετ, μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με τη συμπαράσταση των οπαδών του πήρε στα μέσα του σετ, διαφορά τριών πόντων 16-13. Ο Εθνικός  μείωσε στο 21-19 αλλα οι παίκτες του Ανδρεόπουλου με μπροστάρηδες τους Γκιμαράες και Πεντρόσα πήρε το σετ με 25-23 και έφερε το ματς στα ίσα με 1-1.

Ένα μεγάλο θρίλερ ήταν το τρίτο σετ  με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τον Εθνικό Αλεξ/ πολης να είναι  συνεχώς μπροστά με δύο πόντους  14-16, 19-21, 21-23 και τον παθιασμένο ΠΑΟ  να καταφέρνει να ισοφαρίζει  σε 23-23, 25-25. Τελικά καλύτερος και πιο τυχερός στις λεπτομέρειες  οι Εβρίτες  μπόρεσαν να κατακτήσουν το σετ με το εντυπωσιακό 25-27 και να προηγηθούν με 1-2.

Ματς για γερά νεύρα ήταν και το τέταρτο σετ . Ο Εθνικός ήταν και πάλι αυτός που με όπλο την ψυχολογία ξεκίνησε καλύτερα το τέταρτο σετ και μάλιστα στα μέσα του τέταρτου σετ προηγήθηκε με 13-16. Μπροστά στο φάσμα της ήττας, ο ΠΑΟ αντέδρασε και με τη βοήθεια των φιλάθλων του, έπιασε εκπληκτικό ρυθμό και με σερί 8-2 πέρασε μπροστά με 21-18 και «καθάρισε» το σετ με 25-20 κάνοντας  μέσα σε αποθέωση το 2-2 και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ είχαμε ένα εκπληκτικό ματς με απίστευτη εξέλιξη όπου οι «πράσινοι» προηγήθηκαν  με  12-7 αλλά οι παίκτες του Σακη Μουστακίδη αποδείχτηκαν πολύ σκληροί για να πεθάνουν καθώς  κατόρθωσαν απο τα σερβίς του Γκιλέν και του Ίλιτς να  ισοφαρίσουν σε 13-13. Ο Παναθηναϊκός είχε όλα τα ματς μπολ και στο 19-18 ο Κανέλλος σταμάτησε με ατομικό μπλοκ τον Τουράνιανιν και οι πράσινοι πήραν τη νίκη με 20-18 μεσα σε έξαλους πανηγυρισμούς. Στον Α΄ γύρο ο Παναθηναϊκός είχε νικήσει 3-2 σετ και 18-16 στο 5ο σετ.

Δημήτρης Ανδρεόπουλος (προπονητής ΠΑΟ): «Έγινε μεγάλος αγώνας μεταξύ δύο πολύ καλών ομάδων. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τη νίκη αλλά κυρίως από το πάθος και την αγωνιστικότητα που έδειξαν οι παίκτες μου. Η 5η θέση είναι μία θέση εντός των στόχων με τα δεδομένα της εφετινής ομάδας. Ειδικά στο γήπεδο μας κρατήσαμε πολύ καλά και ηττηθήκαμε μόνο από τον ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα χωρίς τον κόσμο μας και στο τάι μπρέικ από τον Ολυμπιακό. Αν και ο αγώνας δεν έχει σχέση με το φάιναλ-4 του κυπέλλου που ακολουθεί η νίκη μας κάνει καλό στην ψυχολογία».

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 61 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 41 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού προήλθαν από 6 άσσους, 70 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-2 (23-25, 25-23, 25-27, 25-20, 20-18) σε 132΄

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Γκιμαράες 28 (24/37 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 54% υπ – 44% άριστες), Φερρέιρα 19 (16/34 επ, 3 μπλοκ), Κανέλλος 16 (9/10 επ, 7 μπλοκ), Μαρούλης, Πανταλέων 4 (4/7 επ), Παπαδόπουλος 1 (1/2 επ, 50% υπ – 33% άριστες) / Πολυχρονιάδης (λ, 55% υπ – 30% άριστες), Ρεζκ, Ρούσσης, Παπαδόπουλος 1 (1/2 επ, 50% υπ – 33% άριστες), Μπέλος 1 (1/3 επ), Σούρδι 6 (6/18 επ, 55% υπ – 45% άριστες).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Φόγιερ 10 (10/18 επ, 50% υπ – 24% άριστες), Τουράνιανιν 12 (11/15 επ, 1 άσσος), Κασαμπαλής 6 (4/5 επ, 2 μπλοκ), Κιόσης 10 (7/15 επ, 3 μπλοκ), Γκιλέν 32 (26/50 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 13 (12/34 επ, 1 άσσος, 70% υπ – 40% άριστες) / Δαρίδης (λ, 72% υπ – 45% άριστες), Δαλακούρας Κ., Ίλιτς, Βλαχόπουλος.