A2

«Κλείδωσαν» την άνοδο με… ήττα οι Μακεδόνες!

Tην πιο… ανώδυνη φετινή τους ήττα  έκαναν οι Μακεδονες Αξιού. Η ομάδα των Κυμίνων αν και ηττήθηκε με 3-2, (τρίτη σερί ήττα μέσα σε ένα μήνα) από την Ελπίδα Αμπελοκήπων, με τον πόντο που πήραν «κλείδωσαν» την άνοδο στην Α1 ύστερα από ένα χρόνο και πλέον με νίκη κόντρα στην αδιάφορη Θέτιδα την Κυριακή, θα πάρουν την πρώτη θέση του τουρνουά.

Από την άλλη πλευρά η Ελπίδα που έκανε την ανατροπή απο 2-1 σετ με τους Μακεδόνες και έμεινε στο κολπο της ανόδου,  κόντρα στον Ηλυσιακό την Κυριακή παίζει τελικό τρίτης θέσης αφού   με ενα πόντο η με  νικη με οποιοδήποτε σκορ ανεβαίνει στην Α1 ενώ ο Ηλυσιακός θα παίξει τα ρέστα του αφού μόνο με καθαρό «τρίποντο» θα μπορέσει να ανέβει εκείνος στην μεγάλη κατηγορία.

Αγωνιστικά, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι  με αρκετή ένταση και πάθος από το πρώτο σετ. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι το 17-17. Σ ε εκείνο το σημείο οι τυπικά γηπεδούχες ξέφυγαν με 20-18 αλλα η Ελπίδα με σερί 0-5 προσπέρασε με 21-23 με την Καλατάντζε , με σέρβις άουτ της Κόλλιας είχαμε το 21-24 και η νεαρή Βουγιουκλίδου έκανε το 21-25 και 0-1

Οι Μακεδόνες αντέδρασαν στο δεύτερο σετ και με ρεσιτάλ από Δραγουμανου, Γιαννούλη, Καραφουλίδου και με καλό μοίρασμα από τη Χαραβελούλη, πήραν το σετ περίπατο με 25-13 και ισοφάρισαν σε 1-1.

Στο τρίτο σετ με καλή ψυχολογία οι Μακεδόνες πήραν σταθερό προβάδισμα με 11-5, 13-8 και 19-14 με εντυπωσιακό  μπλοκ της Πολυνοπούλου. Η Ελπίδα με σερί 2-6 μείωσε σε 21-20, 23-22 με την αρχηγό Μπολέτου, η Κομνίνο με σέρβις άουτ έκανε το 24-22 και η εκπληκτική Δραγουμάνου «καθάρισε» το σετ με 25-22.

Μakedones Ksenofoxeio trikala -45678Makedones selfi anodou-45678

Χαμόγελα ανόδου στο τρίτο σετ!

Το προβάδισμα στα σετ με 2-1, πυροδότησε χαμόγελα και αγκαλιές στο πάγκο των Μακεδόνων αφού ο πόντος ήταν αυτόματα άνοδος στην Α1 ενω αρκετές παίκτριες φώναζαν “είμαστε Α1”!

Στο τέταρτο σετ η επίτευξη του στόχου σε συνδυασμό με την ψυχική κόπωση των παικτριών των Μακεδόνων έδωσε την ευκαιρία στην Ελπίδα με τις αδελφές Μπολέτου και την Καλαντάτζε να πάρουν το σετ με 21-25 και να πάνε το ματς στο 2-2.

Στο ται μπρέικ οι άδειοι από ενέργεια και χωρίς κίνητρο Μακεδόνες, παραδόθηκαν στην Ελπίδα που πήρε το σετ πανεύκολα με 5-15.

Tα σετ: 2-3 (21-25, 25-13, 25-22, 21-25, 5-15)

Μακεδόνες (Σκουλικάρης): Δραγουμάνου, Χαραβελούλη, Κόλλα, Γιαννούλη, Καραφουλίδου, Μυρίδου (λ), Πολυνοπούλου, Τσαγκαράκη, Σπανού, Παπαδοπούλου, Γκόλτσιου

Ελπίδα (Χρυσομαλλίδης): Νώτη, Μπολέτου Κ., Καλαντάτζε, Γκοβεδάρου, Σεφεριάδου, Μπολέτου Μ., Σουπιώνη (λ) , Κομνίνο, Τσιφλικιώτη, Ντολοπούλου, Καραμούτσα, Βουγιουκλίδου, Δροσοπούλου

Το πρόγραμμα

Παρασκευή 22/4
ΑΣΠ Θέτις – ΑΣ Ελπίς 3-0 (25-23, 25-19, 25-19)
ΑΟ Ηλυσιακός – ΑΣ Μακεδόνες 0-3 (22-25, 20-25, 20-25),

Σάββατο 23/4
ΑΟ Ηλυσιακός – ΑΣΠ Θέτις 1-3 (15-25, 25-23, 17-25, 14-25)
ΑΣ Μακεδόνες – ΑΣ Ελπίς 2-3 (21-25, 25-13, 25-22, 21-25, 5-15)

Πρεμιέρα για την Α΄ ζώνη

Η πρεμιέρα στην Α’ Ζώνη της Α2 Γυναικών για την αγωνιστική περίοδο 2021-2022 θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 6 Νοεμβρίου, ενώ η Β’ Ζώνη που έχει...