«Κλείδωσε» και το 5ο στον Πειραιά

Η κούπα του Κυπέλλου Ελλάδας παρέμεινε για 5η συνεχόμενη χρονιά στον Πειραιά, αφού ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 του Παναθηναϊκού στο κλειστό “Μ. Κούσης” του Αγρινίου, φτάνοντας τον αιώνιο αντίπαλο στα 5 τρόπαια στο θεσμό.

Πιο φρέσκος ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που ήθελε να κοντράρει αλλά ήταν φανερά κουρασμένος από τα πέντε σετ που είχαν προηγηθεί στον ημιτελικό κόντρα στον Πανναξιακό. Παρότι οι “πράσινες” μπήκαν καλύτερα οι “ερυθρόλευκες” πιέζοντας από το σερβίς, έχοντας υπομονή στις φάσεις διαρκείας πήραν το ψυχολογικό αβαντάζ από την κατάκτηση του πρώτου σετ, αβαντάζ σημαντικό για το γυναικείο βόλεϊ!

Προβάδισμα και ψυχολογία για τις «ερυθρόλευκες»

Ο Παναθηναϊκός στους πρώτους πόντους του τελικού μπήκε καλύτερα, δυσκολεύοντας την υποδοχή του Ολυμπιακού και έχοντας καθαρό μυαλό στην επίθεση για το 5-1 με τη Μερτέκη και την Πατσέκο να μοιράζει το ματς για τις «πράσινες». Οι «ερυθρόλευκες» πλησίασαν γ6-5 με τη Βέσοβιτς αλλά οι τυπικά γηπεδούχες πήγαν με άσο της Βίλκου πρώτες στο α΄τεχνικό τάιμ άουτ 8-5.

Με το μπλοκ του Ολυμπιακού να ανεβαίνει η Χριστοδούλου μείωσε σε 8-7 και πάλι με προσωπικό της μπλοκ έφερε το σετ στα ίσα 9-9 ενώ η Κωνσταντινίδου «έπιασε» με τη σειρά της τη Βίλκου και οι «ερυθρόλευκες» πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο 9-10, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με μπλοκ της Τσίμα στη Νέσοβιτς με την ομάδα του Νικολάκη να παίρνει μικρό προβάδισμα +3 (13-16) στο β΄ τεχνικό τάιμ άουτ έπειτα από χαμένο σερβίς της Χρήστου που είχε μπει στη θέση της Γκούζου.

Η διαφορά άνοιξε με τη Νέσοβιτς στη θέση του σερβίς που έβαλε δύσκολα στην «πράσινη» υποδοχή, συνεπώς και την ανάπτυξη για το 13-20. Ο Παναθηναϊκός μείωσε εκ νέου με την Βίλκου να κάνει το 18-20 ενώ τη θέση της Γιώτας πήρε η Λαμπρούση για τον Ολυμπιακό. Η Μπραμπόροβα ζεστάθηκε στους τελευταίους πόντους του σετ (19-22, 20-23) και ήταν αυτή που έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό για το 0-2 σετ (21-25).

Πίεση από το σερβίς από Ολυμπιακό και αβίαστα λάθη για ΠΑΟ

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε καλά (1-4) αλλά ο Παναθηναϊκός με τη Βίλκου να παίρνει άσο για το 5-6 ακολουθούσε ενώ με πλασέ της Μερτέκη προηγήθηκε για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ 8-7. Στο 10-12 η Χρήστου πέρασε στη θέση της Βίλκου σε μια προσπάθεια του Ρούση να δοκιμάσει να βρει πόντους από την επίθεση. Η διαφορά άνοιξε με τις «ερυθρόλευκες» να πιέζουν από το σερβίς +6 (11-17) και τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί να μειώσει (άσο Γκούζου για το 13-17) αλλά να κάνει αβίαστα λάθη και να δίνει εύκολους πόντους στον αντίπαλο που έφτασε πρώτος στο σετ μπολ με 17-24 έπειτα από πλασέ της Νέσοβιτς για να γίνει το 0-2 στα σετ με 19-25.

Ήθελε ο ΠΑΟ, το πήρε ο Ολυμπιακός

Στο τρίτο σετ, η ομάδα του Νικολάκη πήρε προβάδισμα από νωρίς (2-8) στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ και στο δεύτερο (11-16). Και εκεί που όλα φαίνονταν να έχουν τελειώσει με τη διαφορά να έχει ανοίξει στο 15-21, ο Παναθηναϊκός σιγά σιγά ανέτρεψε το εις βάρος του σκορ με δυο άσου της Πατσέκο μείωσε σε 18-21 ενώ έφτασε μια άνασα στο 21-22. Εκεί ο Ολυμπιακός πιο ψυχραιμος στις λεπτομέρειες, πήρε την… κούπα με 22-25 δια χειρός Μπραμπόροβα με άσο!

Τα σετ: 21-25, 19-25, 22-25

Ολυμπιακός (Νικολάκης): Γιώτα 10 (4/7 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 3 (2/9 επ., 1 μπλοκ), Βέσοβιτς 8 (8/25 επ., 50% υπ. – 25% άριστες), Μπραμπόροβα 13 (9/19 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 57% υπ.-35% άριστες), Χριστοδούλου 7 (3/6 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Νέσοβιτς 11 (8/23 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Κονόμι –λ (60% υπ. -40% άριστες) / Λαμπρούση, Κοκκινάκη
Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 3 (1/2 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Καββαδία 8 (7/17 επ., 1 μπλοκ), Μερτέκη 8 (7/22 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ. – 20% άριστες), Βίλκου 7 (4/15 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Τσίμα 17 (14/36 επ, 3 μπλοκ, 50% υπ. -33% άριστες), Πατσέκο 4 (3 ασοι, 1 μπλοκ), Ρόγκα –λ (39% υπ. – 30% άριστες), Χρήστου 1 (1/8 επ., 55% υπ.-45% άριστες), Παπαδοπούλου, Μεταξά 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Τσατσούρι