BEACH VOLLEY

Κόντρα στους… δίδυμους για πρόκριση

Μίλησε η έδρα στην πρεμιέρα του τουρνουά masters της CEV καθώς στην Γιουρμάλα της Λετονίας οι διεθνείς μας Κοτσιλιάνος/Ζουπάνι ηττήθηκαν στο α’ ματς του ομίλου από τους διοργανωτές και πλέον καλούνται να υπερβάλλουν εαυτούς το απόγευμα κόντρα στο κυριολεκτικά… δίδυμο των Γερμανών αδελφών Πόνιεβατς.

Το ματς λοιπόν με τους Λετονούς Πλάβινς / Έγκλεσκαλνς, μολονότι  δεν κρίθηκε σε ται μπρέικ, αποδείχθηκε ακατάλληλο για καρδιακούς, αφού  οι πρωταθλητές μας στάθηκαν άτυχοι και ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες. Μετά την απώλεια του α’ σετ οι Κότσι/Ζούπα, τα δώσαν όλα για την ισοφάριση, αλλά παρά το προβάδισμα με 19-18, οι αντίπαλοί τους με ένα σερί 3-0 πανηγύρισαν μπροστά στο κοινό τους έπειτα από 39 λεπτά τη νίκη με 2-0 (21-19, 21-19).

Έτσι η απογευματινή αναμέτρηση (19.10) με τους δίδυμους Γερμανούς αδελφούς από το Κίελο Νταβίντ και Μπένετ Πόνιεβατς ενδέχεται να αποτελέσει “κλειδί” για την πρόκριση στους “16”, καθώς η γερμναική ομάδα νωρίτερα θα αντιμετωπίσει και τους Λετονούς.