«Μίλησε» ο νόμος του Ζηρινείου

«Απόρθητο» παρέμεινε το Ζηρίνειο για τρίτο συνεχόμενο φετινό ματς, καθώς ο Α.Ο.Π. Κηφισιάς με τον Ρουμελιωτάκη βασικό και πρωταγωνιστή για ένα ακόμη παιχνίδι επικράτησε με 3-0 (25-23, 25-19, 25-22) σετ του ανταγωνιστικού ΓΣ Λαμίας στο ματς της εμβόλιμης 5ης αγωνιστικής της Volleyleague «Πάμε Στοίχημα».

Με τη «χρυσή» αλλαγή των 2 τελευταίων νικηφόρων αγώνων, Γιάννη Ρουμελιωτάκη να ξεκινάει βασικός ακραίος αντί του Χριστοφιδέλη, ο Α.Ο.Π Κηφισιάς ανώτερος σε όλους τους τομείς, αλλά κυρίως σε σερβίς και μπλοκ προηγήθηκε 8-5. Από τα λάθη της Κηφισιάς η Λαμία ισοφάρισε σε 8-8 και παρά τα σημάδια αντίδρασης οι επιθέσεις του Γιοβάνοβιτς έφεραν και πάλι τους γηπεδούχους με μία διαφορά ασφαλείας στο 16-12. Η ομάδα των Βορείων προαστείων ξέφυγε από τα ρουμελιώτικα λάθη 20-17, όμως μετά το 22-19 η πίεση στο σερβίς του Χάκγουορθ και οι καλές ενέργειες του Αραούζο έδωσαν χαρακτήρα «θρίλερ» μειώνοντας σε 23-22. Σε εκέινο το σημείο ο Χριστοφιδέλης πέρασε στη θέση του Κόβαλτσουκ και μετά το 24-23, ο Α.Ο.Π. Κηφισιάς στο πρώτο σετ μπολ που είχε σφραγισε με πε΄ρασμα του Μπίσετ το α’ σετ με 25-23, 1-0.

Το β σετ ξεκίνησε με τον Κόβαλτσουκ να ξεκινά στο αρχικό σχήμα και η Κηφισιά, χωρίς να αποφύγει τα λάθη με καλό σερβίς και μπλοκ άερα της κατάκτηση του α σετ η Κηφισιά με καλό μπλοκ ξέφυγε με 8-4. Το 12-6 από τις άστοχες επιθέσεις των γηπεδούχων γρήγορα έγινε με ένα επιμέρους σερί των φιλοξενούμενων 13-10 και η Λαμία εκμεταλλευόμενη την «κοιλιά» της Κηφισιάς μείωσε σε 15-13. Η διπλή αλλαγή όμως του Ντραγκίεφ (Δημητριάδης αντί Χένσι, Καπίρης αντί Αγγελόπουλου) δεν ‘έπιασε’ καθώς με το σερβίς του Δημητριάδη στο φιλέ η Κηφισιά έφτασε πρώτη σε ένα ακόμη τεχνικό ταίμ άουτ με 16-13. Παρά όμως τις απειλητικές διαθέσεις της Λαμίας, που μείωσε σε 20-18, τα σερβίς του Κόβαλτσουκ και οι καλές ενέργειες του πολύ καλού και πάλι Ρουμελιωτάκη χάρισαν και το δεύτερο σετ στον Α.Ο.Π Κηφισιάς, δια χειρός Γιοβάνοβιτς με 25-19, 2-0.

Αμφίρροπο ήταν το ξεκίνημα του γ’ σετ καθώς με την πλάτη στον τοίχο η Λαμία πήγαινε πόντο πόντο με την αντιπαλό της το 5-5 και 10-10, ώσπου προηγήθηκε για πρώτη φορά με ξέφυγε με διαφορά 12-10 και 15-12 χάρις σε λάθη των γηπεδούχων, τα οποία έφεραν για πρώτη φορά τους φιλοξενούμενους με προβάδισμα σε τεχνικό ταίμ άουτ, 16-15. Με μπλοκ αόυτ του Κόβαλτσουκ και άσο ‘σπεσιαλιτέ” Νικολάκη η Κηφισιά πέρασε ξανά μπροστά με 17-16. Από εκεί και πέρα το ματς πήγε πόντο πόντο, 21-21 με το σκορ να αλλάζει οριακά χέρια 22-23, όμως ο Μπίσετ από τη γραμμή του σερβίς χάρισε το πολύτιμο τρίποντο στον Α.Ο.Π Κηφισιάς, που με 25-22, 3-0 διατήρησε “αλώβητο” το Ζηρίνειο.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη “χάλασε”το ανεπίσημο ντεμπούτο του Βούλγαρου τεχνικού, Πέτιο Ντραγκίεφ στον πάγκο των φιλοξενούμενων, που ωστόσο με δηλωμένο α’ τεχνικό τον Βασίλη Αναγνωστόπουλο για δύο σετ έδειξαν μαχητική διάθεση και ανταγωνίστικό πρόσωπο σε ένα από τα καλύτερα φετινά τους παιχνίδια.

Κώστας Αρσενιάδης (προπονητής Α.Ο.Π Κηφισιάς): «Αποδείχτηκε και σήμερα ότι κανένα ματς δεν είναι εύκολο. Ιδιαίτερα με τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε εμείς. Είμαστε σε φάση που ό,τι παίρνουμε από τα ματς κέρδος είναι. Θεωρώ ότι σε ένα-δυο μήνες θα είμαστε έτοιμοι. Η Λαμία παρουσιάστηκε πολύ βελτιωμένη. Έκανε ένα καλό παιχνίδι και μας έβαλε δύσκολα. Στο τρίτο σετ ήταν καθοριστικά τα σερβίς του Μπίσετ. Συνεχίζουμε. Πάμε παιχνίδι με παιχνίδι και βλέπουμε…».

Πέτιο Ντραγκίεφ (προπονητής Γ.Σ Λαμίας):«Είμαι ευχαριστημένος από την απόδοση των παικτών μου. Κατέβαλαν μεγάλη προσπάθεια για να πάρουν κάτι από το παιχνίδι. Προσπάθησαν να κάνουν αυτά που κάναμε στις προπονήσεις αυτές τις δυο μέρες και σε μεγάλο βαθμό τα κατάφεραν. Στο 1ο και στο 3ο σετ ήμασταν πολύ ανταγωνιστικοί. Αλλά και στο δεύτερο καταφέραμε να επιστρέψουμε από το 12-6. Δυστυχώς πληρώσαμε τα λάθη μας. Πιστεύω όμως ότι σιγά-σιγά θα διορθωθούμε και σε αυτόν τον τομέα.

Τζούλιαν Μπίσετ (κεντρικός Α.Ο.Π Κηφισιάς): «Είμαι χαρούμενος που είχα συμμετοχή στην κατάκτηση της νίκης. Η αλήθεια είναι ότι κάναμε λάθη αλλά με τις οδηγίες του κόουτς διορθώσαμε το σερβίς στο τέλος του τρίτου σετ και φτάσαμε στη νίκη. Κρατάμε τους τρεις βαθμούς και συνεχίζουμε. Τώρα μπροστά μας έχουμε τον ΠΑΟΚ» .

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 3 (2/2επ., 1 άσσος), Μπίσετ 7 (3/6, 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Παπαγγελόπουλος 2 (2/7), Κόβαλτσουκ 6 (4/9, 2 άσσοι, 77% υπ., 54% άριστες), Ρουμελιωτάκης 16 (15/20, 1 μπλοκ, 64% υπ., 50% άριστες), Γιοβάνοβιτς 19 (18/25, 1 μπλοκ) / Στεφανου (λ. – 75% υπ., 50% άριστες), Φραγκιαδάκης 2 (2/4), Χριστοφιδέλης.

Γ.Σ.ΛΑΜΙΑ (Αναγνωστόπουλος – Ντραγκίεφ): Λέσκε 4 (2/4, 2 μπλοκ), Χένσι 11 (10/21, 1 μπλοκ, 62% υπ., 50% άριστες), Αγγελόπουλος, Αραούγιο 10 (10/17, 31% υπ., 23% άριστες), Παπαθωμόπουλος 5 (5/8), Χάκγουορθ 14 (10/15, 3 μπλοκ, 1 άσσος) / Τσιράκης (λ. – 44% υπ., 23% άριστες), Καρβούνης, Δημητριάδης, Καπίρης, Μαδούρας.