CEV CUP

Κράτησε «ζεστές» τις ελπίδες πρόκρισης

Τι και αν βρήκε πολικές θερμοκρασίες και -33, στο μακρινό Σουργκούτ, ο Ολυμπιακός δεν καταλαβαίνει τίποτα. Τα παιδιά του Πειραιά στο πρώτο παιχνίδι των «8» CEV Cup, έπαιξαν με ψυχή και πάθος κόντρα στους Ρώσους και κατάφεραν να κρατήσουν «ζεστές» τις ελπίδες πρόκρισης στους «4» του παρά την ήττα τους με 3-2.

Να σημειωθεί ότι ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 1-2 σετ αλλά δεν κατάφερε να πάρει τη μεγάλη νίκη που θα απλοποιούσε τη ρεβανς.

Έστω και έτσι το τελικό αποτέλεσμα αφήνει ορθάνοιχτη την πόρτα πρόκρισης στους παίκτες του Πιάτσα στη ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας στο Ρέντη.

Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν o Έγκλεσκαλνς με 24 πόντους, ενώ σπουδαία δουλειά έκαναν στην υποδοχή οι Τσουκ με 16 και 50% υποδοχή, Όγκουρτσακ 14 με 61%, ο λίμπερο Ταμπουρατζής με 64%. Κορυφαίος της Σουργκούτ ο Μπακούν με 27

Στο πρώτο σετ, οι Ρώσοι είχαν το προβάδισμα στο σκορ χωρίς να ξεφύγουν με μεγάλη διαφορά, προηγήθηκαν με 24-21, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 24-23 αλλά δεν μπόρεσε να το πάρει και λύγισε με 25-23.

Η «ερυθρόλευκη» απάντηση ήταν άμεση και οι παίκτες του Πιάτσα προηγήθηκαν με 14-16, 18-21 και ισοφάρισαν σε 1-1  σετ με 23-25 .

Ρεσιτάλ έδωσαν οι «ερυθρολεύκοι» στο 3ο σετ, όπου κυριάρχησαν απόλυτα και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Ρώσους, με 15-25 και 1-2 σετ. Το 4ο σετ ήταν θρίλερ, οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο και τελικά οι Ρώσοι κατάφεραν να προηγηθούν με 21-18 στο πιο κρίσιμο σημείο και κατάφεραν να το κερδίσουν με 25-23, ισοφάρισαν σε 2-2 σετ και έστειλαν το παιχνίδι στο τάι μπρεικ.

Εκεί ο Ολυμπιακός ειχε προβάδισμα στο σκορ μέχρι το 6-8, οι Ρώσοι ισοφάρισαν 8-8 και βγήκαν νικητές με 15-13.

* Οι πόντοι της Σουργκούτ προήλθαν από 7 άσσους, 61 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 61 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων.

Ντίμα Φιλίποφ (Ολυμπιακός) :  «Όταν έχεις ευκαιρία να κερδίζεις πρέπει να την αξιοποιείς. Παίξαμε καλά σήμερα και έπρεπε να κερδίσουμε όμως κάναμε κάποια λάθη που δεν έπρεπε με αποτέλεσμα να μην πετύχουμε το σκοπό μας. Τώρα θέλουμε γεμάτο Ρέντη την ερχόμενη Τετάρτη!»

Μπόζινταρ Τσούκ (Ολυμπιακός) :  «Πραγματοποιήσαμε πολύ καλή εμφάνιση σε γενικές γραμμές και σίγουρα θα μπορούσαμε να φύγουμε με μια σπουδαία νίκη, η οποία θα έκανε πιο εύκολο το έργο μας ενόψει του επαναληπτικού της ερχόμενης Τετάρτης. Ωστόσο ορισμένα λάθη στα οποία υποπέσαμε στο 4ο και στο τελευταίο σετ δεν μας το επέτρεψαν. Κοιτάμε μπροστά και περιμένουμε το επόμενο παιχνίδι για να διεκδικήσουμε την πρόκριση ανατρέποντας την κατάσταση που διαμορφώθηκε».

Τα σετ:25-23, 23-25, 15-25, 25-23, 15-13

ΣΟΥΡΓΚΟΥΤ: Μπρντόβιτς 3 (1/2 επ., 2 άσσοι), Μπακούν 27 (20/38 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Ιερετσένκο 11 (10/24 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ.-40% αρ.), Απαλίκοβ 8 (6/13 επ., 2 άσσοι), Σαφόνοβ 1 (1/3 επ.), Ροντίτσεβ 18 (16/38 επ., 67% υπ.-38% αρ., 2 μπλοκ), Αντρέεβ –λ (52% υπ.-29% αρ.)/ Καμπέσοβ –λ, Ασκέροβ 1 (1/3 επ.), Σαφόνοφ 1 (1/3 επ.), Αστασένκοβ 4 (3/3 επ., 1 μπλοκ), Τσεφράνοβ 3 (2/11 επ., 1 μπλοκ),

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σουλτανόπουλος 5 (5/7 επ.), Φιλίποφ 5 (1/1 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Έγκλεσκαλνς 24 (23/39 επ., 33% υπ.-33% αρ. 1 μπλοκ), Τσουκ 16 (13/30 επ., 50% υπ.-22% αρ., 3 μπλοκ), Όγκουρτσακ 14 (10/27 επ., 2 άσσοι, 61%υπ.-42% αρ., 2 μπλοκ), Σπίνου 9 (7/13 επ., 2 μπλοκ), Ταμπουρατζής –λ (44% υπ.-36% αρ.)/ Σακόγλου, Στιβαχτής, Κοκκινάκης (33% υπ.-33% αρ.), Γκούζντα -λ, Παπαδόπουλος 1 (1/3 επ.)