Κρητικό γλέντι στα Μεσόγεια!

Σε μια συγκλονιστική αναμέτρηση με συνεχείς ανατροπές, ο ΟΠΕ Ρεθύμνου απέδρασε από τα Μεσόγεια, παίρνοντας μεγάλο «δίποντο» με 3-2 επί του Μαρκόπουλου την 4η αγωνιστική της Α1 γυναικών.

Το πρώτο σετ της αναμέτρησης δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική με μοναδικό ιδιαίτερο στοιχείο ήταν αυτό της αλλαγής θέσης της Ψωμά που είχε περάσει στο κέντρο για λογαριασμό του Μαρκόπουλου. Οι γηπεδούχες ξεκίνησαν με ένα σερί 7-0, το οποίο και έδωσε ασφάλεια για τη συνέχεια. Ο ΟΠΕΡ δεν είχε προλάβει να μπει στο ματς με τη διαφορά να αυξάνεται (16-7) και το σετ να ολοκληρώνεται 25-18.

Η εικόνα άλλαξε στο δεύτερο σετ με το Ρέθυμνο να… αφυπνίζεται και να μπαίνει στην αναμέτρηση για τα καλά. Το Μαρκόπουλο υπέπεσε σε λάθη, τα οποία εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενες ενώ η Φίφη Σαπαρέφσκα κέρδισε παλικαρίσια τη μονομαχία στο φιλέ και κέρδισε τον πόντο για το 1-1 σετ (22-25).

Η ισοφάριση των σετ έκανε ντέρμπι το ματς, με το Μαρκόπουλο να ανεβαίνει, την Ψωμά να γυρίζει πάλι ακραία και να βοηθάει και το 25-14 να φέρει μια «ανάσα» από τη νίκη την ομάδα από τα Μεσόγεια (2-1).

Με φόρα από το τρίτο σετ μπήκε το Μαρκόπουλο αλλά… έμεινε από δυνάμεις και έκανε λάθη, τα οποία ο ΟΠΕΡ εκμεταλλεύτηκε, ροκανίζοντας τη διαφορά ενώ στο δεύτερο τεχνιό τάιμ άουτ πέρασε μπροστά με 15-16. Το μπλοκ ανέβηκε (18-20) και το Ρέθυμνο με επίθεση Σαπαρέφσκα στην καλύτερη φάση του αγώνα με τρομερό rally point έστειλε τον αγώνα στη ρώσικη ρουλέτα των πόντων.

Στο τάι μπρέικ το Ρέθυμνο είχε τα ψυχικά αποθέματα, έβγαλε φοβερές άμυνες και έσπασες μπάλες στα μπλοκ, κερδίζοντας τις μονομαχίες και χαλώντας με το σερβίς του την ανάπτυξη του Μαρκόπουλου που είχε καλύτερη επίθεση αλλά αυτό δεν έφτανε. Το σετ ολοκληρώθηκε 12-15 και πάλι με τη Φίφη Σαπαρέφσκα παρούσα και ακολούθησαν πανηγύρια για την ανατροπή από τις Ρεθυμνιώτισσες.

Το… «κλειδί»

Η έφηβη… Φίφη Σαπαρέφσκα ήταν το πρόσωπο της αναμέτρησης και ήταν πανταχού παρούσα στις φάσεις που έφεραν την ανατροπή και τη νίκη για τον ΟΠΕΡ. Η τεράστια εμπειρία της στο φιλέ αποτελεί οδηγό για το στόχο που έχει η εκπρόσωπος της Κρήτης στην Α1 γυναικών και δεν είναι άλλος από την παραμονή.

Ιβάνοβιτς: «Στα δύο πρώτα σετ παίξαμε καλά, αλλά όχι στα τρία επόμενα. Έχουμε νέα κορίτσια τα οποία πανικοβλήθηκαν από ένα σημείο και μετά λόγω της απειρίας τους ενώ οι έμπειρες δεν πήραν πρωτοβουλίες, δεν πήραν την ομάδα στις πλάτες τους κι έτσι ήρθε η ήττα»

Ζιώγας: «Αντέξαμε στην πίεση και πήραμε μια μεγάλη νίκη. Δεν είχαμε άγχος και η Φίφη ενέπνευσε και τις μικρότερες προκειμένου να αντιδράσουμε μετά το κακό μας ξεκίνημα. Είναι δύο σημαντικοί πόντοι στην προσπάθεια που κάνουμε για την εξασφάλιση της παραμονής»

Σαπαρέφσκα: “Είναι σίγουρα μια πολύ μεγάλη νίκη. Παίξαμε ελεύθερα. Ο στόχος είναι η παραμονή. Είδαμε ότι μπορούμε να πάρουμε το παιχνίδι. Το πιστέψαμε και ήρθε το αποτέλεσμα”.

Τα σετ: 25-18, 23-25, 25-14, 21-25, 12-15

Μαρκόπουλο (Ιβάνοβιτς): Δικαιούλια 7 (5/8 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κάρπεντερ 8 (3/4 επ., 4 άσοι, 1), Πράντο 26 (21/47 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Ψωμά 20 (19/46 επ., 1 άσο, 39% υπ. – 26% άριστες), Λιάγκη 7 (5/16 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 33% υπ. – 33% άριστες), Σμουτζ 8 (5/23 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 45% υπ. – 19% άριστες), Κοκκίου –λ (48% υπ. – 35% άριστες) / Πολυδώρου, Κωνσταντώνη 2 (2 άσοι)
ΟΠΕΡ (Ζιώγας): Κλεισιάρη 14 (9/35 επ., 5 άσοι, 36% υπ. – 29% άριστες), Σαπαρέφσκα 19 (17/52 επ., 2 άσοι, 50% υπ. – 44% άριστες), Παρασκάκη 7 (3/8 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Τσελάνη 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Ξαγοραράκη 14 (8/27 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Κιλιζιράκη 11 (7/17 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 33% υπ. – 33% άριστες), Χατζάκη Ε –λ (40% υπ. – 35% άριστες) / Καλογρίδη