LEAGUE CUP "ΝΙΚΟΣ ΣΑΜΑΡΑΣ"

League Cup: Πρώτο βήμα για Παναθηναϊκό, 3-1 το Μίλωνα

Ο Παναθηναϊκός αν και έχασε το πρώτο σετ, επικράτησε του Μίλωνα με 3-1 σετ (21-25, 25-21, 25-15, 25-20) στη Νέα Σμύρνη και ετοιμάζεται για την αναμέτρηση της Κυριακής κόντρα στο Φοίνικα Σύρου όπου με νίκη προκρίνεται στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ.
Παρά τις ελλείψεις, καθώς αγωνίστηκε χωρίς τους Στεφάνου-Ανδρεόπουλο Χ., ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη που ήταν και το ζητούμενο στον πρώτο αγώνα του β’ ομίλου του Λιγκ Καπ. Μετά την απώλεια του πρώτου σετ από το μαχητικό Μίλωνα, οι ‘πράσινοι΄ ανέβασαν στροφές ισοφάρισαν και πάτησαν γκάζι για το τελικό 3-1.Ράπτης με 15π, Μούχλιας με 14π και Τσάτσιτς με 12π ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους φιλοξενούμενους ενώ Χαντ με 17π και Βελίκοβιτς με 13π ξεχώρισαν για τους γηπεδούχους.Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 50 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων και του Μίλωνα προήλθαν από 4 άσσους, 48 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (21-25, 25-21, 25-15, 25-20) σε 106’

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Μούχλιας 14 (11/24 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 46% υπ. – 23% άριστες), Τσάτσιτς 12 (9/19 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 44% υπ. – 22% άριστες), Γιάκομπσεν 2 (2/2 επ.), Ρανγκέλ 11 (10/15 επ., 1 άσσος), Ράπτης 15 (12/26 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πελεκούδας 9 (6/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ / Συναδινός (λ, 70% υπ. – 50% άριστες), Πανταλέων.

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μαντέκας 5 (4/11 επ., 1 άσσος, 65% υπ. – 41% άριστες), Μαζιάρζ 8 (4/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χαντ 17 (16/33 επ., 1 μπλοκ), Δρογκάρης 1 (1 μπλοκ), Ανδρεάδης 8 (5/11 επ., 3 μπλοκ), Βελίκοβιτς 13 (11/31 επ., 2 άσσοι, 54% υπ. – 38% άριστες) / Δαρίδης (λ, 75% υπ. – 44% άριστες), Χανδρινός Σπ., Κάβουρας, Κανελλόπουλος, Λάππας 7 (7/14 επ., 65% υπ. – 35% άριστες

Το υπόλοιπο πρόγραμμα του Ομίλου:

Σάββατο 17 Οκτωβρίου 2020

17:30: Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων – Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ Σύρου

Διαιτητές: Ονόπας, Μουλά Ειρ., Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

Κυριακή 18 Οκτωβρίου 2020

19:30: Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ Σύρου – Παναθηναϊκός Α.Ο.

Διαιτητές: Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μυλωνάκης, Παρατηρητής: Πέρρος, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.