ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

Λύγισε απο τη Σλοβενία η Εθνική

Την εντός έδρας ήττα με 3-0, γνώρισε η Εθνική μας ομάδα γυναικών από την αήττητη και πρωτοπόρο του 3ου ομίλου του Ευρωπαϊκου Λίγκ Σλοβενία, στο 2ο τουρνουά που διεξάγεται στη Μεγαλόπολη.

Η Σλοβενία με αυτή την επιτυχία, (νίκησε την εθνική μας δύο φορές σε πέντε ημέρες), έκανε το 5/5 και εξασφάλισε την πρώτη θέση στον όμιλο και παράληλα την πρόκριση  στην τετράδα του European League γυναικών.

Το παιχνίδι κρίθηκε στην υποδοχή όπου οι νικήτριες με εξαιρετικό σέρβις (πέτυχαν 12 άσους),  «χάλασαν» την  πρώτη μπάλα του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος ενώ παίζοντας πολύ γρήγορα στο φιλέ, κατόρθωναν να πετυχαίνουν εύκολους πόντους και να ανατρέπουν με άνεση το όποιο προβάδισμα της εθνικής μας.

Πλέον η γαλανόλευκη θελει νικη αύριο Σάββατο με την Ουγγαρία (21.00ΕΤ3) για να έχει ελπίδες πρόκρισης στην τελικη φάση του θεσμού, ως καλύτερη δεύτερη.

Πρόβλημα με Παπαφωτίου

Πριν από το πρώτο σερβίς της αναμέτρησης, η διεθνής πασαδόρος Αθηνά Παπαφωτίου είχε στομαχικές διαταραχές και τέθηκε εκτός… μάχης.

Η περιγραφή

Εκπληκτικό ηταν το ξεκίνημα για την εθνική μας στο πρώτο σετ, όπου πήρε προβάδισμα 4-11. Το σκηνικό όμως ανατράπηκε πολύ γρήγορα αφού οι Σλοβένες με όπλο το εξαιρετικό τους σέρβις και την πολύ αποτελεσματική επίθεση, έκαναν σερί 11-3 και πέρασαν μπροστά με 15-14.

Το παιχνίδι έγινε μεγάλο ντέρμπι με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ αλλά και πάλι  την Σλοβενία να ξεφεύγει με +4 (21-17). Η εθνική μείωσε σε 22-20 με Χριστοδούλου  και 23-21 με τη Βασιλαντωνάκη αλλά μέχρι εκεί.

Οι τυπικά γηπεδούχες παίζοντας σε πρώτο χρόνο αλλά και σε συνδυασμό με  δύο άσχημες επιθέσεις της Μερτέκη σε κρίσιμα σημεία,  έδωσαν την δυνατότητα στην πρωτοπόρου του ομίλου να πάρει το σετ με 25-21 και να κάνει το 1-0.

Με το ίδιο σενάριο ξεκίνησε και το δευτερο σετ για την εθνική μας ομάδα  η οποία προηγήθηκε με 1-4 αλλα και πάλι η Σλοβενία με το σέρβις  και τον γρήγορο ρυθμό στην επίθεση έκανε σερί 13-4 και πήρε πολύ μεγάλο προβάδισμα με +6 (14-8).

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη προσπάθησε με τη βοήθεια του κόσμου να μειώσει ακόμη περισσότερο, αλλα οι παίκτριες του Νάιντιτς, με αστάματητες τις Πόντοκαρ και την Γκρούντινα ( τελείωσε τον αγώνα με 14 πόντους και 6 άσους), ανέβασε τη διαφορά στο +9 (21-12) και ουσιαστικά «κλείδωσε» το σετ.

Στη συνέχεια ο τεχνικός της εθνικής μας ομάδας, προσπάθησε να ανακατέψει την τράπουλα με διάφορες αλλαγές μήπως  αλλάξει το σκορ, η Σλοβενία όμως με άσο της Γκρούντινα πήρε εύκολα το σετ με 25-13 και έκανε το 2-0.

Πεισματωμένη η εθνική μας στο τρίτο σετ, με τη Βασιλαντωνάκη διαγώνια και τη Μερτέκη ακραία, τα έδωσε όλα για να πάρει ένα σετ και να μειώσει το σκορ, ξεκίνησε πολύ καλά με, 2-8, 3-9 από επίθεση της Βασιλαντωνάκη αλλά και πάλι η Σλοβενία, βρήκε  τον τρόπο με σερί 9-1 να περάσει μπροστά με 13-10.

Οι παίκτριες του Καλμαζίδη με ένα μικρό ξέσπασμα ισοφάρισαν με την  Μερτέκη  σε 14-14, οι Σλοβένες προηγήθηκαν με 19-14, η εθνική μας με κρεσέντο της «Ιταλίδας» Βασιλαντωνάκη, ισοφάρισε σε 22-22 αλλά τα λάθη της εθνικής, έδωσαν δικαίωμα στις παίκτριες της πρωτοπόρου του ομίλου να πάρουν και αυτό το σετ με 25-23 και να κατακτήσουν ξεκάθαρα την πρώτη θέση του 3ου ομίλου.

Τα σετ 25-21, 25-13 25-23

Σλοβενία (Νάιντιτς): Μπόζιτς 2 (2 άσοι), Ρέτσεκ 6 (5/11 επ., 1 μπλοκ), Τσβετάνοβιτς 8 (6/23 επ., 2 άσοι, 50% υπ. – 30% άριστες), Πότοκαρ 9 (7/14 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 48% υπ. – 28% άριστες), Πλανίνσετς 7 (7/11 επ.), Γκρούντινα 14 (6/10 επ., 6 άσοι, 2 μπλοκ), Μέντβεντ –λ (50% υπ. – 50% άριστες) / Ίγκλιτσαρ 2 (1/6 επ., 1 μπλοκ), Νάιντιτς 1 (1 άσο).

Ελλάδα (Καλμαζίδης) Βασιλαντωνάκη 10 (8/19 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 25% υπ. – 08% άριστες), Χριστοδούλου 5 (3/4 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κιόση 3 (1/12 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Λαμπρούση 4 (3/5 επ., 1 άσο), Γιώτα 4 (0/3 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 5 (5/12 επ., 41% υπ. – 22% άριστες), Αρτακιανού –λ (17% υπ. – 00% άριστες) / Μερτέκη 2 (1/7 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. – 25% άριστες), Ιακωβίδου, Διώτη, Εμμανουηλίδου.

Το πρόγραμμα και η βαθμολογία

Πέμπτη 9/6
17:30, Σλοβενία – Ουγγαρία 3-1 (25-17, 25-18, 23-25, 25-23)
20:30, Ελλάδα- Ρουμανία 3-0 (25-17, 25-20, 25-20)

Παρασκευή 10/6
Ουγγαρία – Ρουμανία 0-3 (17-25, 16-25, 15-25)
Σλοβενία – Ελλάδα 3-0 (25-21, 25-13, 25-23)

Σάββατο 11/6
18:00, Ρουμανία – Σλοβενία
21:00 Ουγγαρία – Ελλάδα (ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΤ 3)

Η βαθμολογία
1.Σλοβενία (5 νίκες – 0 ήττες), 15 βαθμοί (15-1 σετ)
2.Ελλάδα (3 νίκες – 2 ήττες), 9 βαθμοί (9-7 σετ)
3.Ρουμανία (2 νίκες – 3 ήττες), 6 βαθμοί (6-9 σετ)
4.Ουγγαρία (0 νίκες – 5 ήττες), 0 βαθμοί (2-15 σετ)

Τα κριτήρια σε περίπτωση ισοβαθμίας είναι κατά σειρά: νίκες, βαθμοί, σετ, πόντοι, αποτελέσματα στους μεταξύ τους αγώνες